Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzeba mieć świadomość jaka jest skala i zakres działania wojewódzkiego samorządu...

Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią rozmowy z Zygmuntem Dziewguciem, radnym Sejmiku Zachodniopomorskiego i prezesem Zarządu PKS Gryfice.
Trzeba mieć świadomość jaka jest skala i zakres działania wojewódzkiego samorządu...

- Tydzień temu rozmawialiśmy o roli radnego Sejmiku i o formach skutecznego zabiegania o interesy mieszkańców swojego regionu. Sejmik to gra zespołowa – powiedział pan wtedy – potrzeba wiele zachodu, dyplomacji i umiejętności przekonania członków Sejmiku o ważności problemów naszych mieszkańców na równi albo i ważniejszych w stosunku do potrzeb mieszkańców innych regionów. Na bazie tej gry zespołowej udało się wiele dla naszego regionu zrobić.

- Gdy mówiłem, że misja w Sejmiku to gra zespołowa to miałem na myśli nie tylko umiejętność efektywnej współpracy w ramach Sejmiku województwa. Gra zespołowa to także współpraca z ludźmi którzy motywowali mnie do działania tu na miejscu, wskazując konieczność rozwiązania ważnych dla mieszkańców spraw, wymuszających niejako większą determinację w działaniu. Takim przykładem może być postawa Marka Stefańskiego z Zaleszczyc który kilka razy w tygodniu przychodził tutaj do mnie i dopingował mnie abym podgrzewał bardzo ważny dla mieszkańców Zaleszczyc i Borzyszewa temat chodnika z Gryfic do Zaleszczyc i Borzyszewa. Tam był problem z montażem finansowym, w tym, że udało się ten projekt doprowadzić do pozytywnego finału duży wkład ma też pan Ryszard Ligman, on jest obecnie na emeryturze, ale jego wkład w rozwiązanie sprawy jest nie do przecenienia. W ubiegłym roku nie było pieniędzy w budżecie województwa i ciężar inwestycji przejął pan burmistrz Gryfic – została podpisana umowa i w tym roku zrealizowano z funduszy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Teraz trzeba tę inwestycję dokończyć, w związku z tym trzeba będzie ją zapisać w budżecie wojewódzkim na przyszły rok. Ważne, żeby osoba, która będzie w Sejmiku, żeby „nie zapomniała” przypilnować, że jest to ważny temat dla Gryfic i okolicznych mieszkańców.

- Sprawa drogi do Zaleszczyc i Borzyszewa to nie jest jedyna ważna dla naszego regionu sprawa którą trzeba dopilnować w przyszłym Sejmiku?

- No właśnie, pojawia się problem Kiełpina, w ramach nowego przebiegu s6 budowana jest tam obwodnica i węzeł komunikacyjny. Pojawia się problem bezpieczeństwa dla tamtejszych mieszkańców. Potrzebny jest – przynajmniej tymczasowy chodnik. Koncepcja jest wprawdzie opracowana ale z tego co wiem nic się więcej nie robi. Nie można tych ludzi pozostawić na lodzie.

Warto tu podkreślić, że jeżeli człowiek wybiera się do „województwa” kandyduje na radnego Sejmiku powinien być zorientowany jaka jest tam jego rola. a to wynika z wiedzy jakie są zadania samorządu wojewódzkiego. Jeżeli ktoś chce zasiadać wśród tych trzydziestu osób bez tej wiedzy to tylko strata czasu. Można obiecywać w kampanii wyborczej „gruszki na wierzbie” ale bez tej wiedzy nic nie osiągnie.

Zadania własne jakie ma w ramach majątku Zarząd Województwa a ten majątek jest ogromny, to jest np. Zamek w Szczecinie z Operą, Muzea, Szpitale, różne instytucje – także szpital w Gryficach, że o drogach wojewódzkich nie wspomnę – to jest ogromny majątek i ogrom zadań przy zarządzaniu tymi składnikami. Najważniejsze aby ta osoba wiedziała jak jest skonstruowany budżet. Czy w projekcie budżetu znalazły się ważne sprawy dla Gryfic, np. załatwienie jakich problemów gryfickiego szpitala należy wspierać. Należy pamiętać jakie drogi wojewódzkie na terenie powiatu gryfickiego, ale też łobeskiego czy kamieńskiego bo one są nawzajem powiązane są dla nas ważne jeśli chodzi o naprawę. Teraz będzie robiona bardzo ważna droga od Trzebiatowa do Płot ale trzeba też dopilnować budowę obwodnicy Gryfic. Ważne jest też aby dopilnować poprawę płynności ruchu w Gryficach od świateł w kierunku ulicy Dąbskiego – tam potrzebny jest lewoskręt. Walczę o to już drugą kadencję. Jest już rozstrzygnięty przetarg, jest umowa trzeba to tylko wykonać. Podkreślam wagę bieżących spraw, bardzo ważna jest obwodnica ale też ważna jest poprawa płynności ruchu. Jedną z takich spraw jest droga wjazdowa do szpitala. Trzeba ją było załatwić na dziś co w końcu po dramatycznych zabiegach się udało.

Warto zwrócić uwagę, że w wielu miejscach, przy różnych obiektach znajdują się tablice informujące, że inwestycję sfinansowano przez Urząd Marszałkowski w ramach funduszy unijnych – 80% dofinansowania, wszystkie oczyszczalnie ścieków, polikwidowane wysypiska śmieci – to wszystko zostało zrobione. Mamy w całym województwie – nie tylko w Gryficach – mamy uporządkowaną gospodarkę wodno – ściekową.

Wiele się robi w zakresie ochrony zabytków. Także w Gryficach, rewitalizacja murów obronnych, w tej chwili jest rewitalizowany kościół, cały dach wieże, wykonywano też odwodnienie – to były ogromne pieniądze. W ramach projektów i konkursów można było te pieniądze przeznaczyć.

Podobnie w Trzebiatowie, trzeba podkreślić, że każda miejscowość ma jakieś obiekty które w ramach tych środków zostały wybudowane czy wyremontowane.

Następna sprawa kultura. Prawie w każdej wiosce już są świetlice, te nowe praktycznie wszystkie wybudowane z dofinansowaniem ze środków unijnych przekazanych przez województwo.

Następny temat, drogi kolejowe. Na odcinku między Szczecinem a Kołobrzegiem zostały praktycznie wszystkie tory, trwają prace nad kolejnymi etapami modernizacji. Jesteśmy pierwszym w skali kraju województwem które wymieniło cały tabor jeżeli chodzi o przewozy regionalne.

Dotyczy to całego województwa ale jako mieszkańcy Gryfic też z tego korzystamy, tak jak korzystamy z dróg nie tylko w Gryficach. Dofinansowanie przeróżnych inwestycji powoduje rozwój i poprawę warunków życia dla mieszkańców. Pojawiają się nowe potrzeby, nowe trendy na które trzeba reagować. W tej chwili powstaje zapotrzebowanie na ścieżki rowerowe, budowa ciągów pieszo-rowerowych jest to ważny program na poprawę bezpieczeństwa na wielu drogach a jednocześnie wymóg dzisiejszych czasów.

Wymienione tu przykłady pokazują jak ogromna jest skala zadań realizowanych przez samorząd województwa dla poprawy warunków i komfortu życia wszystkich mieszkańców. Z tego wynika jak ważne jest aby człowiek miał świadomość jaka jest skala i zakres działania wojewódzkiego samorządu. Potrzebna jest też – może nawet bardziej – umiejętność przekonywania do swoich racji. Jest tam trzydzieści osób którzy mają różne ważne dla siebie cele i trzeba umieć ich przekonać aby głosowali także za tym złożonym przeze mnie projektem. Trzeba przekonać Zarząd, wnioski zgłaszać na piśmie. Nie wszystko się udaje, ale nie wolno odpuszczać.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklamaeko zywnosc
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama