Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ryszard Witkowski uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej

To pierwszy taki przypadek w naszym powiecie. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób represjonowanych mieszkaniec Gryfic Ryszard Witkowski uzyskał potwierdzony urzędowo status działacza opozycji antykomunistycznej. Wymierne atrybuty tej decyzji to specjalna legitymacja, oznaka honorowa Działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i… 400 złotych dodatku do emerytury.
Ryszard Witkowski uzyskał status działacza opozycji antykomunistycznej

Ryszard Witkowski nie jest działaczem opozycji z pierwszych stron gazet, nawet nie zajmował eksponowanych stanowisk czy funkcji we władzach Solidarności.

Można powiedzieć, wszystko zaczęło się od religijnego i patriotycznego wychowania. Już w szkole zdarzało mu się zadawać niestosowne pytania np. o Katyń. Religijne wychowanie przejawiło się przyjaźnią z księdzem który w pewnym momencie rozpoczął swoją kapłańską posługę w Republice Federalnej Niemiec ale kontakty, także osobiste z panem Ryszardem utrzymywał nadal.

Pan Ryszard, niestety, był pracownikiem cywilnym w Jednostce Wojskowej i to w służbie łączności. Oczywiście musiało to spowodować zainteresowanie „stosownych służb”. Dyskretna obserwacja potwierdziła kontakty z obywatelami państw kapitalistycznych.  Wojskowych tajemnic pan Ryszard wprawdzie nie przekazywał, ale prezentowane w prywatnych rozmowach poglądy często odbiegały od socjalistycznej poprawności. To wystarczyło, aby w 1985 r. usłyszał decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy. Dla dopełnienia nieszczęścia to niedawno poślubiona żona będąca aktualnie w ciąży była także pracownikiem cywilnym wojska i także otrzymała decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym. Po wstawieniu się bezpośredniego przełożonego w związku z dziewięcioletnią nienaganną pracą „pozwolono” mu się zwolnić na własny wniosek.

Nową pracę pan Ryszard znalazł w gryfickiej Telekomunikacji i tam też rozpoczął najpierw podziemną - gdy związek był nielegalny, później już oficjalną działalność w strukturach NSZZ Solidarność. Gryfice nigdy nie były znaczącym ośrodkiem przemysłowym więc i działalność konspiracyjna koncentrowała się na działalności edukacyjnej i organizacyjnej np. poprzez kolportowanie ulotek i nielegalnej literatury.

Działaczem Solidarności pan Ryszard pozostaje do dziś, choć teraz już praktycznie nie ma okazji do występowania w obronie praw pracowniczych.

Można pana Ryszarda spotkać na różnych patriotycznych wydarzeniach i uroczystościach w poczcie sztandarowym gryfickiej Solidarności.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama