Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Rzeszów świętuje jubileusz

Od Alimy do Nestlé. 100 lat historii rzeszowskiej fabryki

Rzeszowska fabryka Nestlé świętuje 100 lat od założenia Alimy w 1926 roku. Z lokalnego zakładu stała się jednym z kluczowych europejskich centrów produkcji żywności dla najmłodszych, łącząc nowoczesne technologie, badania i współpracę z rolnikami z Podkarpacia.
Od Alimy do Nestlé. 100 lat historii rzeszowskiej fabryki
Fot: NESTLE

Fabryka Nestlé w Rzeszowie obchodzi w tym roku jubileusz stulecia. Na przestrzeni dekad zakład, którego historia sięga 1926 r., przeszedł imponującą transformację - z lokalnego przedsiębiorstwa w jeden z kluczowych ośrodków produkcyjnych Nestlé w Europie. Dziś łączy zaawansowaną produkcję żywności dla niemowląt i małych dzieci, m.in. marek Gerber i Bobo Frut, z działalnością badawczo-rozwojową. Zatrudnia ponad 300 osób, zaopatruje rynek polski, a także eksportuje produkty do ponad 30 krajów świata i blisko współpracuje z lokalnymi dostawcami i rolnikami.

Od lokalnej manufaktury do globalnej sieci Nestlé

Historia zakładu rozpoczęła się w 1926 roku, kiedy lokalni przedsiębiorcy założyli w Rzeszowie Fabrykę Cukierków „Alima”. Firma rozwijała produkcję wyrobów cukierniczych i marmolady, stopniowo stając się ważnym elementem gospodarczego krajobrazu Rzeszowa.

Po II wojnie światowej zakład został odbudowany i przekształcony w Rzeszowskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Przełomowym momentem w jego historii było uruchomienie w 1968 roku produkcji soków Bobo Frut. Kolejne dekady przyniosły dalszy rozwój technologiczny, modernizację procesów produkcyjnych oraz zmiany właścicielskie. W 1992 roku Alima jako jedna z pierwszych fabryk w Polsce, została sprywatyzowana i przejęta przez firmę Gerber. Następnie, w 2007 roku, po globalnym dołączeniu Gerbera do Nestlé, rzeszowski zakład stał się częścią największej na świecie firmy spożywczej.

Rzeszowska fabryka Nestlé - znaczenie dla Podkarpacia

Przez 100 lat działalności fabryka pozostaje ważnym pracodawcą i partnerem lokalnej społeczności. Obecnie zatrudnia ponad 300 pracowników, a średni staż pracy wynosi tu ponad 18 lat. Z zakładem od pokoleń związanych jest wiele rodzin, a także lokalnych dostawców.

Szczególne znaczenie ma współpraca z rolnikami z regionu, którzy dostarczają do fabryki owoce i warzywa wykorzystywane w produkcji żywności dla najmłodszych. Każdego roku do zakładu trafia około 5–6 tys. ton owoców i warzyw pochodzących przede wszystkim z polskich gospodarstw rolnych. Fabryka współpracuje bezpośrednio z grupą rolników z Polski południowo-wschodniej. To wieloletnie relacje, które w 2026 roku obejmują już 28 gospodarstw o łącznej powierzchni 1500 ha dostarczających bezpośrednio do fabryki w Rzeszowie świeże jabłka i marchew. Planowane jest nawiązanie kolejnych współprac o długoterminowym potencjale. Część gospodarstw związana jest z fabryką od ponad 50 lat. Dziś już trzecie pokolenie rolników dostarcza do Rzeszowa jabłka i marchew, rozwijając jednocześnie praktyki rolnictwa regeneratywnego wspierające ochronę gleby, bioróżnorodności i zasobów wodnych.

Fabryka Nestlé w Rzeszowie ściśle współpracuje z Politechniką Rzeszowską, Uniwersytetem Rzeszowskim oraz szkołami średnimi, oferując praktyki i staże oraz angażuje się w lokalne projekty społeczne, takie jak „Made in Rzeszów” czy „Rzeszowska Paczka dla Niemowlaka”. Od 2011 roku fabryka aktywnie uczestniczy w globalnej inicjatywie „Nestlé needs YOUth”, oferując udział w Programie Praktyk Letnich, będący startem kariery zawodowej dla wielu studentów i absolwentów studiów ekonomicznych, humanistycznych oraz inżynieryjnych.

Rzeszowski zakład Nestlé jako centrum nowoczesnej produkcji, badań i rozwoju

Fabryka Nestlé w Rzeszowie należy dziś do najważniejszych zakładów produkcyjnych Nestlé w kategorii Nutrition&Health w Europie. W 2025 roku wytworzono tu niemal 11 tys. ton żywności dla niemowląt i małych dzieci, a produkcja odbywa się na trzech liniach produkcyjnych. Portfolio zakładu obejmuje ponad 300 produktów dla 14 marek, takich jak Gerber czy Bobo Frut, w tym desery owocowe, wybór dań obiadowych i zupek w słoiczkach, przeciery owocowe i warzywne w tubkach oraz soki, które trafiają na rynek polski oraz do ponad 30 krajów świata.

„Jakość produktów dla najmłodszych zaczyna się na długo przed etapem produkcji - już na polu i w sadzie. Dlatego tak ważne są dla nas długofalowe relacje z rolnikami. Dziś współpracujemy bezpośrednio z gospodarstwami z Polski południowo-wschodniej. Wspólnie rozwijamy praktyki rolnictwa regeneratywnego, które wspierają zdrowie gleby, ochronę zasobów wodnych i bioróżnorodność, a jednocześnie zwiększają odporność gospodarstw na skutki zmian klimatu. To inwestycja w przyszłość rolnictwa, bezpieczeństwo żywności i kolejne dekady rozwoju regionu” - mówi Yuliia Halytska, dyrektor fabryki Nestlé w Rzeszowie.

W ostatnich latach fabryka realizowała szereg projektów wzmacniających jej nowoczesny charakter - od cyfryzacji procesów, automatyzacji zbierania danych i eliminacji dokumentacji papierowej, po nowoczesne systemy kontroli jakości oraz najnowsze technologie zwiększające bezpieczeństwo produktów. Równolegle zakład rozwija infrastrukturę i inicjatywy na rzecz ochrony środowiska: wykorzystuje energię elektryczną pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych, ogranicza zużycie energii i wody, stosuje opakowania zaprojektowane do recyklingu oraz wdraża rozwiązania wspierające gospodarkę obiegu zamkniętego.

W 2025 roku, zmodernizowano linię produkcyjną i uruchomiono produkcję bulionów marek WINIARY i Maggi oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego dla kategorii Nestlé Health Science. Całkowita wartość inwestycji w rzeszowski zakład w ostatnich 5 latach sięga blisko 100 mln złotych.

Integralną częścią fabryki jest Europejskie Centrum Laboratoryjne (NQAC, ang. Nestlé Quality Assurance Center), które świadczy usługi analityczne dla ponad 150 fabryk i klientów Nestlé na świecie. Zespół blisko 60 specjalistów wykonuje rocznie dziesiątki tysięcy analiz związanych z bezpieczeństwem i jakością żywności. W 2026 roku została otwarta nowa część laboratorium NQAC, rozszerzając tym samym zakres prowadzonych badań.

Obchody jubileuszu są nie tylko okazją do świętowania, ale także do podziękowania wszystkim, którzy przez dekady współtworzyli sukces fabryki - pracownikom, rolnikom, partnerom biznesowym, przedstawicielom samorządów, uczelni oraz lokalnych instytucji.

„Historia fabryki w Rzeszowie to przede wszystkim historia ludzi, którzy od stu lat tworzą jej wartość. Łączymy lokalne dziedzictwo i doświadczenie wielu pokoleń z globalnymi standardami jakości, bezpieczeństwa i innowacji. Dzięki temu możemy z dumą patrzeć zarówno na naszą historię, jak i w przyszłość” - mówi Yuliia Halytska.

Po stu latach działalności fabryka Nestlé w Rzeszowie pozostaje jednym z najważniejszych zakładów przemysłu spożywczego w regionie, a zarazem istotnym ogniwem globalnego systemu produkcji żywności dla najmłodszych.

O Nestlé

Nestlé jest jedną z wiodących firm sektora spożywczego w Polsce, z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, jest również pracodawcą dla ponad 6 tys. osób zatrudnionych w 8 lokalizacjach. W ciągu ostatnich 30 lat obecności na polskim rynku Nestlé stało się ważnym podmiotem zaangażowanym w rozwój i innowacyjność krajowej gospodarki oraz zaufanym partnerem dla lokalnych społeczności. Firma nieustannie się zmienia, kładąc nacisk na nową ofertę produktową, innowacje i zrównoważony rozwój. Z szacunkiem rozwija znane i lubiane polskie marki, takie jak WINIARY, BOBO FRUT i NAŁĘCZOWIANKA. Polskim konsumentom daje dostęp do uznanych międzynarodowych marek, jak: GERBER, GARDEN GOURMET, NESCAFÉ czy NESPRESSO. W ostatnich latach firma znacząco powiększyła swoje portfolio o suplementy diety, m.in.: VITAL PROTEINS, SOLGAR, co odzwierciedla kierunek jej rozwoju.

Nestlé Polska to firma oparta na wiedzy, troszcząca się o swoich pracowników, którzy mają wpływ i mogą wspólnie zmieniać przyszłość. Swoim pracownikom daje różnorodne możliwości rozwoju kariery w Polsce, jak i zagranicą w ramach jednej organizacji.

Nestlé wyzwala moc jedzenia, by podnosić jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń.

Źródło informacji: Nestle


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 24°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Sławomir Scharmach Treść komentarza: Oświadczenie Poprzedni wpis opublikowany pod moim nazwiskiem nie został sporządzony ani opublikowany przeze mnie. Nie wyraża on mojego stanowiska i został zamieszczony bez mojej wiedzy oraz zgody. Osoba, która dopuściła się podszycia pod moją osobę i wykorzystania mojego nazwiska, może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną, w zależności od okoliczności sprawy. W szczególności rozważam złożenie zawiadomienia do organów ścigania oraz podjęcie kroków prawnych w celu ochrony moich dóbr osobistych i dochodzenia ewentualnego odszkodowania. Przypominam, że publikowanie treści w Internecie nie gwarantuje anonimowości, a działania naruszające cudze prawa mogą prowadzić do konsekwencji prawnych. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska - prawdziwa Treść komentarza: Szanowni, powyższe dwa niepochlebne komentarze nie zostały napisane przez osoby o wskazanych personaliach. Ktoś podszył się pod Joannę Zdanowską i Sławomira Scharmach. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska Treść komentarza: Pleszewski Krzysztof prezes Seidorf Mountain Resort razem ze swoją żoną Elwirą Pleszewska tworzą zorganizowaną grupę oszukującą inwestorów,wykonawców,podwykonawców,pracowników etc... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:04 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Sławek Scharmach Treść komentarza: Ten artykół pisał nie Kamil Gaszyński tylko Krzysztof Pleszewski , to właśnie przez tego typa powstały problemy dla inwestorów.Pan Krzysztof Pleszewski to handlarz autami a nie hotelarz,on się po prostu na tym niezna a przy okazji jest oszustem i krętaczem.Zapraszam po opinie na e-hotelarz.pl ...wpisuj Hotel Seidorf w wyszukiwarce. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:54 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: realista bis Treść komentarza: Zgadzam się z realistą,że to wyciąganie pieniędzy od podatników przez stowarzyszenie mieszkańców "Dąb".W mieście nikt nie da na swój pieniędzy wspólnocie mieszkaniowej żeby sobie pojechali na wycieczkę albo coś wyremontowali np świetlice/sami płacą na swój fundusz remontowy i remontują/.Dlaczego na wsi jest inaczej i funduje się im ich zachcianki? Data dodania komentarza: 7.03.2026, 03:55 Źródło komentarza: Nowogard: Laury Cisowe za rok 2017 zostały rozdane Autor komentarza: Wanda Treść komentarza: Ooo, świetna akcja! Dobrze się dowiadywać gdzie warto robić zakupy Data dodania komentarza: 4.02.2026, 01:38 Źródło komentarza: Stokrotka wycofała „trójki" ze sklepów własnych
Reklama
test