Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spotkanie Czterech Świec

To już po raz XXIII w Trzebiatowie wierni czterech kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko – augsburskiego spotkali się aby kolędować w wielu językach, poznając jednocześnie zwyczaje i tradycje czterech wyznań. 11 stycznia, sala Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Gości powitali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, który objął patronatem honorowym to wydarzenie i dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek podkreślając wyjątkowość i znaczenie wspólnego „trzebiatowskiego świętowania”.
Spotkanie Czterech Świec

W trakcie spotkania uczczono pamięć zmarłego Pastora Hansa Udo - Voglera, honorowego obywatela Trzebiatowa, którego ideą było budowania mostów poprzez angażowanie się w sprawy ekumenizmu, współpracy, przyjaźni. Pamiętamy jego niezwykle spontaniczne wystąpienia, śpiewy, niespodzianki, jakimi obdarowywał nas podczas Wieczorów Kolęd.

Symbolem czterech obecnych w Trzebiatowie wyznań są 4 świece, które zapalili: wyznanie rzymskokatolickie – ksiądz Prałat Andrzej Dowal, grekokatolickie –ksiądz Bohdan Feciuch, prawosławne – Ksiądz Andrzej Demczuk, ewangelicko – augsburskie –Patrycja Smolczyńska. Księża Andrzej Dowal, Andrzej Demczuk, Pastor Sławomir Sikora, Bohdan Feciuch przekazali wiele myśli i spostrzeżeń podsumowujących ponad 20 –letnie wspólne kolędowanie, przede wszystkim to, aby żyć razem w braterstwie, pokoju i wzajemnym zrozumieniu, a nie obok siebie, starać się siebie poznawać i szanować. Podczas tego wieczoru obok znanych i lubianych kolęd, zawsze pojawiają się pastorałki, szczedriwki, pieśni cerkiewne.

Wyznanie rzymskokatolickie reprezentowali: w wiązance najbardziej znanych kolęd zespół „Bursztynki” działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, pod kierunkiem Aleksandra Bogdanowa  i grupa lektorska działająca przy Parafii M.N.M.P w Trzebiatowie, pod kierunkiem Małgorzaty Labuhn i Marioli Niewiadomskiej, która zaprezentowała Jasełka bożonarodzeniowe przeplatane znanymi kolędami.

Wyznanie prawosławne reprezentował chór z Dekanatu Szczecińskiego. Wspaniałe głosy, piękne podniosłe śpiewy w języku starocerkiewnym, białoruskim, ukraińskim, uderzające bogactwem brzmień i intensywnością nastrojów przeniosły nas w świat cerkwi i monasterów.

Dzieci z parafii ewangelicko – augsburskiej ze Szczecina przygotowały przedstawienie według scenariusza Izabeli Sikory pokazujące problemy młodych ludzi,  łącząc współczesne historie z wydarzeniem narodzin Jezusa. Przedstawienia niosą zawsze przesłanie życia w tolerancji, wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu.

Spotkanie z wyznaniem grekokatolickim poprowadził zespół dzieci z Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego w Trzebiatowie pod kierunkiem Nadii Pylat i „Kochanyj spiw”, który zaśpiewał tradycyjne, ale i nowe kolędy ukraińskie.

Na zakończenie wspólnie kolędowaliśmy z zespołem „Forte” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Trzebiatowie, kierowanym przez Andrzeja Drozdowskiego.

Niezwykle wzruszający jest moment wspólnego śpiewu pieśni „Podajmy sobie znak pokoju”, która niesie przesłanie tego jedynego w swoim rodzaju spotkania.  I tak zakończyliśmy ten piękny wieczór, kiedy wierni czterech wyznań spotykają się, by razem celebrować świąteczny, bożonarodzeniowy czas, który w Trzebiatowie, liczony według kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego trwa cały miesiąc! A potem każdy mógł skosztować przepysznych ciast upieczonych na tę wyjątkową okazję.

Organizatorami Spotkania był Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz parafie: rzymskokatolicka, ewangelicko – augsburska, prawosławna i greckokatolicka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, natomiast medialny: TVP Szczecin, Radio PLUS Gryfice, „Gryfickie Echa”, Portal Gryfickie info, „Trzebiatowska Gazeta Regionalna”, Super Portal 24, Tygodnik Regionalny ECHO, „Puls Miasta”, eGryfice.pl., Polskie Radio Koszalin.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Związkowi Emerytów i Rencistów Koło w Trzebiatowie, Irenie Szkarapacie,
 P. Brajer, Darii Bilo a Centrum Kształcenia Zawodowego w Trzebiatowie za pomoc w przygotowaniu scenografii.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama