Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rusza kolejna edycja „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

W poniedziałek 19 września rozpoczynają się zapisy na eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem uczestników biorących udział w konkursie jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.
Rusza kolejna edycja „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

Konkurs zwraca uwagę uczniów na możliwość wykorzystania zasobów wodnych jako odnawialnego źródła energii. Rozwój tej gałęzi OZE pozwala nie tylko na produkcję energii, ale również zarządzanie gospodarką wodną poprzez tworzenie zbiorników retencyjnych - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Z edycji na edycję w konkursie „PGE Turniej Maszyn Wodnych” bierze udział coraz więcej osób. Młodzi ludzie z dużym zaangażowaniem i precyzją przygotowują swoje modele turbin. Dużą rolę odgrywają również ich nauczyciele oraz opiekunowie, którzy wprowadzają młodzież w świat techniki i odnawialnych źródeł energii. Cieszymy się, że kontynuujemy naszą współpracę z PGE jako sponsorem tytularnym 
i współorganizatorem konkursu. Życzymy powodzenia i trzymam kciuki za wszystkich uczestników konkursu – powiedział Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody o wartości: I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł, III miejsce 1500 zł. 

W ubiegłorocznych edycjach „PGE Turniejów Maszyn Wodnych i Wiatrowych” wzięło udział ponad 1500 uczniów i nauczycieli, którzy zbudowali 172 turbiny wodne i 351 turbin wiatrowych. 

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE, która w zeszłym roku dołączyła do projektu jako partner tytularny wydarzenia. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2022” jest Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie, w którym po zakończeniu konkursu zostanie zorganizowana wystawa najlepszych prac wykonanych przez uczniów.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.

*****************************

Informacje dodatkowe

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2022” odbędzie się w formie ośmiu eliminacji regionalnych i ogólnopolskiego finału. Eliminacje odbędą się w Jarosławiu (14 X), Katowicach (15 X), Siedlcach (18 X), Skierniewicach (19 X), Wrocławiu (21 X), Poznaniu (22 X), Szczecinie (24 X) i Wejherowie (26 X). Najlepsze drużyny wyłonione podczas eliminacji uzyskają prawo startu w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w piątek 4 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Na wiosnę Fundacja PGE planuje również zorganizowanie kolejnego konkursu 
w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej Maszyn Wiatrowych 2023”. 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama