Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprosił na spotkanie „Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”, które uroczyście rozpoczęli Dyrektor TOK Renata Teresa Korek, Dyrektor BDZ w Szczecinie Maria Witek oraz Dyrektor NID w Szczecinie Waldemar Witek.
„Historyczne klasztory w krajobrazie Polski”

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa służą promowaniu różnorodności regionalnego dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki kulturowej i historycznej województwa zachodniopomorskiego. To również wzmocnienie identyfikacji społecznej z lokalną, rodzimą spuścizną kulturową, postrzeganą zarówno w jej materialnym jak i niematerialnym wymiarze. Tegoroczne hasło „Po nich dziedziczymy” odwołuje się zarówno do historii miejsc, ludzkich wspomnień i przekazywanych tradycji jak również wiedzy, technologii i dokonań poprzedników, z osiągnięć których możemy korzystać, udoskonalać i przekazywać następnym pokoleniom.

Podczas spotkania Waldemar Witek w imieniu Macieja Słomińskiego omówił „Średniowieczne założenia klasztorne na Pomorzu Zachodnim” na przykładzie klasztorów m.in. w Kołbaczu, Chojnie, Cedyni czy zespołu klasztornego w  Bierzwniku. 

Dopełnieniem była wystawa plansz ze zbiorów NID, prezentująca najważniejsze klasztory: Cystersów, Bernardynów, Filipinów, Franciszkanów, Jezuitów, Kamedułów, Kartuzów, Paulinów,

 

Natomiast Krzysztof Tymbarski i Mateusz Oleksiak ( BDZ Szczecin) przedstawili cyfrowe metody dokumentowania zabytków (Pomników Historii) na przykładzie kolegiaty w Stargardzie i kościoła w Iwięcinie.  

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokój wirtualny, z którego korzystali uczestnicy spotkania, mając możliwość „przeniesienia się” do XIV wiecznego kościoła w Iwięcinie - najstarszej i najpiękniejszej świątyni  położonej na terenie dawnego dominium klasztoru cystersów w Bukowie Morskim.  Kościół w Iwięcinie fascynuje nie tylko ze względu na ciekawą bryłę  ale także ze względu na wiele cennych zabytków ruchomych. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z okresu zarządzania świątynią przez cystersów bukowskich. Zachęcamy do wirtualnego spaceru na https://iwiecino.pl/

 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama