Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wielkie widowisko plenerowe już wkrótce na Zamku

Jarmark rzemiosł dawnych, pokazy walk wojów i rycerzy, historyczne inscenizacje, koncerty i wykłady – to tylko niektóre z atrakcji Święta Gryfa, na które zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Wielkie widowisko plenerowe już wkrótce na Zamku

W weekend 24 i 25 września zamkowy dziedziniec zamieni się w historyczną osadę pełną rycerzy, dam dworu i przedstawicieli dawnych rzemiosł (kowal, kaletnik, rymarz, tkacz i inni). Wśród atrakcji dla całych rodzin znajdą się m.in. pokazy walk rycerskich i żonglerki chorągwiami, koncerty, warsztaty, prezentacje kuchni historycznej, stanowiska skryby i kata, stoiska z ceramiką, biżuterią, uzbrojeniem czy z książkami historycznymi. Nie zabraknie konkursów i wykładów na temat historii Księstwa Pomorskiego i dynastii Gryfitów.

 

W programie znajduje się również pokaz projekcji najnowszego filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Film o wyprawie księcia do Ziemi Świętej jest pierwszą tego rodzaju animacją odwołującą się do historii rodu Gryfitów. Koproducentem jest ZFF Pomerania Film, działający w strukturach Zamku.

 

Zamek od lat zaprasza na widowisko plenerowe popularyzujące dzieje Księstwa Pomorskiego. Jest to jedna z najważniejszych tradycji odbywających się na dziedzińcach Zamku. Wydarzenie nawiązuje do rocznicy najstarszego, zachowanego na pieczęci Bogusława II, wizerunku gryfa pomorskiego, znajdującego się przy dokumencie książęcym z 29 września 1214 roku.

 

PROGRAM ŚWIĘTA GRYFA

 

24 września (sobota) 14:00 – 21:00

25 września (niedziela) 12:00 – 17:00

Dziedzińce Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp wolny

 

24 września (sobota) 14:00 – 21:00

14:00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

14:30 - pokaz walk rycerskich

15:15 - legendy o gryfie

15:30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

16:15 - pokaz katowski

16:45 - występ zespołu Vocantus wraz z lekcją tańca dworskiego

17:30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

18:15 - pokaz walk rycerskich

19:00 - koncert zespołu Vocantus

20:00 - projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Animowany/Polska/ 2022 (50 min). Koprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie

 

25 września (niedziela) 12:00 – 17:00

12:00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

12:30 - pokaz katowski

13:00 - wykład „Historia pod stopami – archeologia Zamku”

13:45 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

14:15 - wykład „Mycie, picie, w zamku życie – codzienność na dworze Gryfitów”

15:00 - pokaz walk rycerskich

16:00 - koncert zespołu The Medievals

 

Prowadzenie: Tomasz Wieczorek, Igor Górewicz, Michał Ślączka.

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama