Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?

Z początkiem września rozpoczyna się sezon szczepień 2022/2023r. Jest to odpowiedni okres na to, aby zabezpieczyć swój organizm przed wirusami. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa grypy wśród społeczeństwa. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w tym roku pacjenci będą mogli zaszczepić się przeciw grypie nie tylko w placówkach medycznych, ale również w aptekach. Wybrane apteki są już do tego przygotowane. W tym roku do Polski trafi ok. 3 mln szczepionek.
Start sezonu szczepień! Szczepionki przeciwko grypie już w aptekach. Kto otrzyma refundację?

Grypa sezonowa jest poważnym problemem zdrowia publicznego na świecie i ogromnym obciążeniem ekonomicznym dla systemu opieki zdrowotnej i gospodarki.. W Polsce notuje się od 3 do 5 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań rocznie. Realne koszty zachorowania w Polsce wynoszą nawet 3,1 mld złotych, na co wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Dodatkowo, w bieżącym sezonie możemy spodziewać się współwystępowania zachorowań na grypę oraz COVID-19, tzw. twindemia – do takiej sytuacji doszło m.in. w Australii i Wielkiej Brytanii. Okres jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na przygotowanie swojego organizmu na zbliżającą się falę zachorowań. W związku z tym, światowe organizacje, jak Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) czy Brytyjski Wspólny Komitet ds. Szczepienia i Immunizacji (JCVI) rekomendują jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko grypie. Polacy nie muszą obawiać się o dostępność szczepionek – do Polski trafi ich ok. 3 mln przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej.

SZCZEPIENIA NAJLEPSZYM ZABEZPIECZENIEM

Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, Światowa Organizacja Zdrowia konsekwentnie wzywa do corocznego poddawania się szczepieniom profilaktycznym, które są najlepszym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom, a przede wszystkim groźnym powikłaniom pogrypowym. W Polsce i na świecie szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia przez przedstawicieli środowisk medycznych, w tym ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Szczepienia przeciwko grypie szczególnie rekomendowane są: 

  • osobom chorującym przewlekłe,
  • dzieciom poniżej 5 roku życia,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające częstego kontaktu z ludźmi.

Szczepienia chronią nie tylko przed grypą, ale przede wszystkim przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami.

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA RÓWNIEŻ APTEKACH 

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z dn. 9 sierpnia 2022 r. od września br. usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ będzie bezpłatna, czyli finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 września bezpłatne szczepienia są dostępne w aptekach, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego. Bezpłatne refundowane szczepionki na podstawie recepty otrzymają seniorzy w wieku 75+ oraz kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50% za preparat należy się: dzieciom po ukończeniu 6 m.ż., osobom chorującym przewlekle i z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 65 r.ż. Za samą usługę szczepienia, bez względu na to czy zostanie ona wykonana w aptece, czy w placówce POZ, pacjent nie poniesie żadnego kosztu.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z obciążenia, jakie generują zachorowania oraz powikłania pogrypowe. Farmaceuci są przygotowani do szczepień i czekają w aptekach na pierwszych pacjentów, którzy chcą zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań. Warto pamiętać, że polskie apteki odwiedza codziennie ok. 2 mln pacjentów.

W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, od dziś już można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu  - podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej

DROGA DO SZCZEPIENIA

W tym sezonie szczepień można zaszczepić się przeciwko grypie zarówno w punktach POZ (dzieci i dorośli), jak i aptekach (dorośli). Bez względu na miejsce szczepienia, pierwszym etapem wykonywanej usługi jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty (z refundacją, bądź nie). Następnie można:

  • poddać się usłudze szczepiennej w punkcie POZ,
  • udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę.

Po zakupie w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej, by tam poddać się zabiegowi szczepienia. Polscy farmaceuci są przygotowani na zbliżający się sezon, a pierwsze dostawy szczepionek są już dostępne. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od 10 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne na rzecz budowania świadomości zagrożeń wynikających z tej choroby, jak i podniesienia poziomu wyszczepialności przeciw grypie, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządów oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie www.opzg.pl


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama