Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Narodowe Czytanie 2022 na zamkowym dziedzińcu

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza do wspólnej lektury z okazji 11. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Na dziedzińcu wystąpią szczecińscy aktorzy, którym towarzyszyć będą artyści z muzyką przygotowaną specjalnie na tę okazję.
Narodowe Czytanie 2022 na zamkowym dziedzińcu

Już w najbliższą sobotę (3 września, godz. 12) znani szczecińscy aktorzy – Ewa Sobczak i Przemysław Walich – odczytają „Ballady i romanse” Mickiewicza na małej scenie Dziedzińca Menniczego. Część z utworów zostanie zaprezentowana w formie śpiewanej do muzyki Carla Loewego. Piosenki wykona Lucyna Boguszewska (sopran) przy akompaniamencie Michała Landowskiego (fortepian). Loewe skomponował muzykę do wielu utworów Mickiewicza, w tym do większości ballad wybranych do tegorocznego Narodowego Czytania. Po części artystycznej publiczność będzie mogła otrzymać na pamiątkę odcisk pieczęci Narodowego Czytania 2022.

 

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w 1822 roku. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Rok 2022 został uchwalony Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

Ewa Sobczak - aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie. Laureatka m.in. nagrody Bursztynowy Pierścień za rolę Mary w “Zwiastowaniu” Claudela (2003). Od lat jest jurorką konkursów recytatorskich i lektorką audiobooków z literaturą dziecięcą oraz młodzieżową. Prowadzi szkolenia i warsztaty oraz zajęcia na uczelniach z emisji głosu, dramy i arteterapii.

 

Przemysław Walich – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na III roku studiów debiutował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rolą Wacława w „Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Józefa Fryżlewicza. Grał m. in. w warszawskich teatrach: Teatrze Adekwatnym, Teatrze Komedia, Teatrze na Woli, Teatrze Muzycznym Roma.

 

Wstęp wolny. Zapraszamy.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama