Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE - Program wydarzeń kulturalnych – wrzesień 2022

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE - Program wydarzeń kulturalnych – wrzesień 2022
Dni Dziedzictwa - Happy Olo

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach). 


 


 

WYDARZENIA MIESIĄCA

ŚWIĘTO GRYFA

24-25 września 2022 r.

Dziedzińce Zamku


 

Święto Gryfa upamiętnia pierwsze udokumentowane użycie symbolu gryfa jako znaku dynastii Gryfitów i Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego przedstawienia gryfa pomorskiego na pieczęci księcia Bogusława II na dokumencie z 29 września 1214 roku. 


 

Podczas Święta Gryfa zamkowy dziedziniec zamienia się w historyczną osadę pełną rycerzy, dam dworu i przedstawicieli dawnych rzemiosł (kowal, kaletnik, rymarz, tkacz i inni). Wśród atrakcji dla całych rodzin m.in. pokazy walk rycerskich i żonglerki chorągwiami, warsztaty instrumentów i muzyki dawnej, koncerty, warsztaty, prezentacje kuchni historycznej, zbrojownia, stanowiska skryby i kata, stoiska z ceramiką, historyczną biżuterią czy uzbrojeniem, a także książki historyczne. Konkursy i wykłady związane z historią Księstwa Pomorskiego i dynastii Gryfitów.


 

PROGRAM


 

24 września (sobota) 14:00 – 21:00


 

14.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

14.30 - pokaz walk rycerskich

15.15 - legendy o gryfie

15.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

16.15 - pokaz katowski

16.45 - występ zespołu Vocantus wraz z lekcją tańca dworskiego

17.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

18.15 - pokaz walk rycerskich

19.00 - koncert zespołu Vocantus

20.00 - projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Animowany/Polska/ 2022 (50 min). Koprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie 


 


 

25 września (niedziela) 12:00 – 17:00


 

12.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

12.30 - pokaz katowski 

13.00 - wykład „Historia pod stopami – archeologia Zamku”

13.45 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

14.15 - wykład „Mycie, picie, w zamku życie – codzienność na dworze Gryfitów”

15.00 - pokaz walk rycerskich

16.00 - koncert zespołu The Medievals

Prowadzenie: Tomasz Wieczorek, Igor Górewicz, Michał Ślączka
 

7 X JARMUSCH: 

Kultowe filmy Jima Jarmuscha w Kinie Zamek


 

02 września – 08 września 2022

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) 

do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl


 

W dniach 2-8 września Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na przegląd kultowych filmów Jima Jarmuscha.

Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to król kina niezależnego. W ramach przeglądu 7 x Jarmusch Kino Zamek zaprezentuje siedem jego wczesnych filmów:


 

„Nieustające wakacje” (1980),

„Inaczej niż w raju” (1984),

„Poza prawem” (1986),

„Mystery Train” (1989),

„Noc na ziemi” (1991),

„Truposz” (1995),

„Kawa i papierosy” (2003). 


 

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiący inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły. 


 

To, co interesuje Jarmuscha, to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem”, jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train”. Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi”, jak i całe pokolenie „Kawy i papierosów”. Wreszcie William Blake, tytułowy „Truposz”, to synonim artysty osobnego. 


 

PROGRAM PRZEGLĄDU 7XJARMUSCH


 

NIEUSTAJĄCE WAKACJE

2 września (piątek), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA 1980, 75 min


 

Nowy Jork. Allie, turysta na nieustających wakacjach, spotyka szaleńców, maniaków i outsiderów, z którymi prowadzi krótkie rozmowy i załatwia interesy. Przyczynami jego miejskich podróży są bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Debiut Jarmuscha to portret pokolenia postpunka. 


 


 

INACZEJ NIŻ W RAJU

3 września (sobota), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Niemcy Zachodnie 1984, 89 min


 

Film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier Eva, jej kuzyn Willie i jego przyjaciel Eddie. Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Clevland, a rok później – z braku lepszych zajęć – Willie i Eddie podążają jej śladem. Cała trójka wyrusza na Florydę, gdzie sprawy przybierają kiepski obrót. 


 

POZA PRAWEM

4 września (niedziela), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Niemcy Zachodnie 1986, 107 min


 

Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Trzech skazanych w więzieniu w Nowym Orleanie obmyśla plan ucieczki. W rolach głównych Tom Waits, John Lurie i Roberto Benigni. 


 


 

MYSTERY TRAIN

6 września (wtorek), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Japonia 1989, 110 min


 

W hotelu Arkada w Memphis, rodzinnym mieście Elvisa Presleya, zatrzymują się bohaterowie opowieści „Mystery Train” – dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli; Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału. 


 

NOC NA ZIEMI

7 września (środa), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Japonia 1991, 129 min


 

Miejska odyseja przez pięć miast (Los Angeles, Nowy Jork, Paryż, Rzym i Helsinki). Taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia. 


 

KAWA I PAPIEROSY

8 września (czwartek), godzina 17:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Japonia/Włochy 2003, 95’


 

11 etiud przy stolikach z kawą i papierosami. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę, m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu czy latach 20. w Paryżu.


 

TRUPOSZ

8 września (czwartek), godzina 19:30

reż. Jim Jarmusch, USA/Niemcy/Japonia 1995, 121 min


 

Psychodeliczny western, w którym młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt (Gary Farmer), przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie.  

ZAMKOWE NOCE FILMOWE

HIT NA ZAKOŃCZENIE 


 


 

ZAMKOWY WIECZÓR HISTORYCZNY

1 września (czwartek), godz. 19:00

Dziedziniec Menniczy

Wstęp wolny 


 

ZAMEK SZCZECIŃSKI

Film dokumentalny, Polska 2013 (33 min)

Autor archiwalnych zdjęć: Witold Chromiński 

Opracowanie: Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta: Stanisław Heropolitański

Digitalizacja filmu: Zbigniew Pryjmak, realizacja: Studio nagraniowe Elvis van Tomato


 

„Zamek Szczeciński” to unikalny dokument zapisu historii zamku i Szczecina. 

Archiwalny materiał filmowy (autorstwa Witolda Chromińskiego), do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, w roku 2013. Pierwotny, niemy, materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. 

Film prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.


 

SPACER

Po seansie odbędzie się spacer z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem po zamkowych dziedzińcach. Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej, wstęp wolny. Oprowadzanie poświęcone będzie w dużej mierze postaci księcia Barnima I, ale nie zabraknie też intrygujących opowieści związanych z innymi przedstawicielami dynastii Gryfitów. 

Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna Barnima XI, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz wykonana z brązu makieta Zamku w skali 1:100). 


 


 


 

C'MON C'MON

1 września (czwartek), godz. 21:30

Dziedziniec Menniczy

Wstęp wolny


 

dramat/komedia, USA 2021 (110 min)

Reżyseria Mike Mills

Obsada: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman


 

Spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C'mon C'mon" zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.


 

Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.

Film prezentowany będzie z polskimi i ukraińskimi napisami.

Фільм буде демонструватися з польськими й українськими субтитрами


 


 

PARASITE – SEANS DODATKOWY

6 września (wtorek), godz. 21:00

Dziedziniec Menniczy

Wstęp wolny


 

thriller/dramat/komediodramat, Korea Południowa 2019 (132 min)

Reżyseria Bong Joon-ho

Obsada: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-Jeong Cho


 

„Parasite” to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przy-szłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w naj-krótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabro-nione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w sta-nie po to wszystko sięgnąć. „Parasite” to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych napraw-dę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Film twórcy przebojów „Okja” i „Snowpiercer: Arka przyszłości” to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoa-ster. Oscar 2020 dla najlepszego filmu roku, pierwszy w historii przyznany produkcji nieanglo-języcznej.


 


 


 

ZAMKOWE LATO ARTYSTYCZNE 2022

Ostatni Letni Koncert Plenerowy


 


 

PAN GÓRSKI I SPÓŁKA – „KAMASUTRA NIEWINNOŚCI”

Ostatni Letni Koncert Plenerowy 

04.09.2022 (niedziela), godz. 16:00

Dziedziniec Zamku

Wstęp wolny 


 

„Kamasutra niewinności” to trzecia już płyta zespołu Pan Górski i SPółka, który zaprasza do chwili wytchnienia i refleksyjnej podróży po świecie poezji. W autorskich kompozycjach Sebastiana Górskiego liryka, tęsknota, miłość i poszukiwanie swojego miejsca w świecie splatają się z humorystyczną opowieścią o codziennym życiu. 

W 2017 r. ukazał się debiutancki album grupy pt. „Trzech bardów”. W tym samym roku zespół zdobył II miejsce oraz Nagrodę Publiczności XII Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije” w Bydgoszczy. Po raz kolejny na tym samym festiwalu zespół doceniony został w 2022 r. - zdobył I nagrodę w kategorii „Pojedynek z Mistrzem”. 

Drugą płytę - „Rozmowa Śmierci z Miłością”- grupa wydała w kwietniu 2019 r. Podczas promującej ją trasy koncertowała w kraju (m.in. w krakowskiej Piwnicy pod Baranami) i za granicą. 

Najnowsza płyta „Kamasutra niewinności’ to 14 piosenek, w których pojawia się temat przewrotności ludzkiej egzystencji. 

Koncerty zespołu Pan Górski i SPółka to nie tylko uczta dla miłośników słowa i muzyki, ale przede wszystkim atmosfera spotkania z przyjaciółmi, podczas którego zaciera się granica pomiędzy artystą a widownią. Rockendrolowcy, tym razem w łagodnym wydaniu, na koncertach potrafią zaskoczyć i wzruszyć widownię. Wykonują utwory własne oraz innych artystów, m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego czy Aloszy Awdiejewa. 

Zespół tworzą: 

Sebastian Górski - tekściarz, gitarzysta, perkusista, zainspirowany twórczością Jacka Kaczmarskiego. Przez 15 lat był perkusistą szczecińskiego Quo Vadis, dziś gra w zespole Nikt. Tym razem całkowicie skupiony na swojej drugiej stronie - na tekstach, które „postanowiły ujrzeć światło dzienne i przy pomocy przyjaciół zamieniły się w niesamowity projekt”.


 

Tomasz Skaya – basista i wokalista, lider i założyciel Quo Vadis, ponad 30 lat na scenie. Na co dzień gra ostrą bezkompromisowa muzykę, jednak w projekcie Pan Górski i SPółka odsłania swoje liryczne oblicze.


 

Przemysław Nowak – wirtuoz akordeonu, na scenie od 25 lat. Założyciel zespołu Rockasta.


 

ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA

PO NICH DZIEDZICZYMY”


 

W ramach tegorocznych Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa „Po nich dziedziczymy” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na:


 

WYKŁADY

ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA


 

Sala Literacka

Wejście A, II piętro

Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie (wejście A) godzinę przed wykładem


 


 

HIMMELSGLOBUS (GLOBUS NIEBA) ANDERSA AKERMANA Z 1759 ROKU

8 września (czwartek), godz. 17:00

Prowadzenie: Grażyna Lupa, konserwator dzieł sztuki, specjalizacja konserwacja papieru


 


 

GLOBUS ZIEMSKI I BLIŹNIACZY Z MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE Z 1730 ROKU.

22 września (czwartek), godz. 17:00

Prowadzenie: Grażyna Lupa, konserwator dzieł sztuki, specjalizacja konserwacja papieru


 


 

Prezentacje zostały opracowane na podstawie przeprowadzonych prac konserwatorskich globusa nieba Andersa Åkermana z 1759 roku, pochodzącego z kolekcji Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Rostocku oraz dwóch globusów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. 

Oprócz tematyki typowo konserwatorskiej dotyczącej stanu zniszczeń, przebiegu prac, napotkanych w trakcie konserwacji problemów oraz efektu końcowego działań konserwatorskich, uczestnicy spotkania będą mogli poznać wiele innych ciekawostek – m.in. historię powstawania globusów, zwłaszcza globusów nieba. Dowiedzą się, jak zbudowane są globusy i poznają takie pojęcia, jak loksodroma, sfera armilarna, ekliptyka czy pas zodiakalny. Przeniosą się w świat gwiazdozbiorów oraz dowiedzą się, dlaczego niektóre z nich zostały „strącone z nieba”.


 

WSPÓLNE DZIEDZICTWO POMORZA W NARRACJI MUZEÓW HISTORYCZNYCH VORPOMMERN

21 września (środa), godz. 17:00

Prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego     

Wykład z cyklu „Oblicza Zamku”. 


 

Dzieje Pomorza zapisane są przez historię wielu państw, a na jego dziedzictwo wpływ miał niejeden etnos. Od prehistorii przebywały tu różne ludy, o których świadczą artefakty archeologiczne. Następnie na terenie tej krainy swoje byty kształtowały plemiona słowiańskie, a przy udziale Bolesława Krzywoustego na karty dziejów weszło państwo Gryfitów, najdłużej w swoich różnych odmianach funkcjonujące nad dolną Odrą. 

Na obszarze Pomorza ścierały się ze sobą wpływy polskie, niemieckie, szwedzkie i duńskie, a w licznych wojnach zapuszczały się tu wojska cesarskie, francuskie czy też rosyjskie/radzieckie. Muzea historyczne niemieckiej części współczesnego Pomorza próbują zachować oraz zaprezentować to wspólne i zróżnicowane dziedzictwo. Czy obraz ten jest zrozumiały dla widza z początku XXI w.? 


 


 

DZIEDZICTWO GRYFITÓW

11 września (niedziela) godz. 15:00 

Zwiedzanie dziedzińców Zamku z przewodnikiem, wstęp bezpłatny. 

 

Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Przebieg trasy zwiedzania: Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barni-ma XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Brama wjazdowa z panopliami, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona, miniatura zamku), pomnik księcia Bogusława X i An-ny Jagiellonki. 

Zwiedzanie poprowadzi zamkowy przewodnik - Tomasz Wieczorek.


  

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

WYSTAWA W RAMACH ZACHODNIOPOMORSKICH DNI DZIEDZICTWA

do 30 października 2022

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 


 


 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. 

Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim. 


 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 


 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.


 


 


 

FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM

Kino Zamek, 29 września – 2 października 2022


 


 

29 września – 2 października

Kino Zamek (wejście A)

Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w kasie kina (wejście A) pół godziny przed seansami 


 

Od ponad 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, którego donatorami są Województwo Zachodniopomorskie i miasta Szczecin oraz Koszalin, wspiera twórców, chcących opowiadać wartościowe i ważne historie. Wiele produkcji to filmy poświęcone wydarzeniom, które dotykają tematu dziedzictwa, obrazy poświęcone dokonaniom naszych poprzedników, które z dumą mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. 


 

W programie cyklu „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film” znajdą się filmy mówiące wprost o historii Szczecina, jak „Był sobie wieżowiec”, „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej”, „Kaskada. Moje życie, moja historia”, ale też o szeroko rozumianej Wolności („Święto”). Pojawią się opowieści o znaczących postaciach życia kulturalno-społecznego regionu („Happy Olo”), o ważnych wydarzeniach dotykających kultury („Siwy Dym”), narodzinach w Szczecinie polskiego bigbitu („Wiatr od morza”) oraz o pasjonujących losach legendarnego jachtu Polonez. 


 

Po seansach planowane są spotkania z twórcami, z którymi rozmawiać będą Beata Bogusławska i Krzysztof Spór z ZFF Pomerania Film. 


 

PROGRAM:

 

ŚWIĘTO

29 września (czwartek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (27 min) 

Reżyseria Małgorzata Mazur


 

Tematem filmu „Święto” jest wolność (już w pierwszej scenie widzimy bohaterów filmu stojących pod wielkim napisem „Wolność”). Ale czy może być wolna osoba z niepełnosprawnościami, która pozostaje pod czyjąś opieką prawną? Młodzi ludzie z niepełnosprawnościami wydają się być bardziej autentyczni, spontaniczni i otwarci, pozbawieni zahamowań, które w kontaktach międzyludzkich tak ograniczają naszą swobodę. Czy pozostają w pewnym sensie oazą wolności, oazą otwartości i beztroski pozbawioną nadmiernej ambicji i problemów tożsamościowych? Czy na pewno? Film jest próbą zdiagnozowania tej mikro społeczności, ale poprzez wprowadzenie elementu Święta Niepodległości w przejaskrawionym świetle odsyła nas do szerszego kontekstu, jakim jest całe społeczeństwo.


 


 

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R

29 września (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (50 min)

Reżyseria Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz


 

15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy 40. rocznicę pacyfikacji Stoczni Szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego, kiedy to oddziały wojska i ZOMO weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. stoczniowców. Bohaterowie opowiadający historię to działacze związku zawodowego „Solidarność”, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film prezentuje dwie strony konfliktu.


 


 

KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA

30 września (piątek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 

Reżyseria Małgorzata Gwiazda-Elmerych


 

Pożar kombinatu gastronomicznego Kaskada w 1981 r. był jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w powojennej historii Szczecina. Świadkowie wydarzenia i znawcy historii miasta opowiadają o tym, jak budowała się legenda obiektu i jak tworzyła się luksusowa, w pewnym sensie, przestrzeń miasta.


 


 

I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC

30 września (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (44 min)

Reżyseria Helena Kwiatkowska


 

Film pokazuje ludzi mediów - radia i telewizji, którzy pracowali w ORTV Szczecin u zbiegu ulicy Niedziałkowskiego i alei Wojska Polskiego od momentu budowy tego ośrodka w latach siedemdziesiątych, aż do opuszczenia wieżowca w latach 2005-2006. Przez ten czas zrealizowano ogromną ilość programów lokalnych i ogólnopolskich, transmisji, reportaży i dokumentów, z których wiele było nagradzanych w Polsce i poza granicami. Media przeszły metamorfozę od programów rejestrowanych i później odtwarzanych na antenie do całodobowej emisji na żywo. Rewolucja techniczna doprowadziła do zmiany mediów z analogowych na cyfrowe.


 


 

HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

1 października (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2017 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk


 

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.


 


 

POLONEZ. POWRÓT LEGENDY

1 października (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Kubik


 

Kiedy w 1973 r. młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat, nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht będzie popadał w tarapaty i zapomnienie. Jednak legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię nie tylko żeglarzy, ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Pojawia się nowa nadzieja, że Polonez – ta piękna część dziedzictwa narodowego - ponownie wypłynie w rejs, by sławić polskie żeglarstwo i rozpalać serca młodych ludzi.


 


 

WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU

2 października (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2011

Reżyseria Mieczysław Szewłoga


 

Okres małej stabilizacji lat 60. PRL na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non-iron, ortalionowe płaszcze, buty beatlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presleya, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rockandrollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, jednak wielu termin „mocne uderzenie” kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie, jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.


 


 

SIWY DYM

2 października (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2019

Reżyseria Jędrzej Niestrój


 

Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performansu “ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABC-owym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90. - czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.


 


 


 


 


 


 

KINO ZAMEK 

KINO

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia online na zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku - kasa w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) oraz kasa wejście A czynna na godzinę przed seansem 


 

7XJARMUSCH: KULTOWE FILMY JIMA JARMUSCHA W KINIE ZAMEK

2-8 WRZEŚNIA


 

NIEUSTAJĄCE WAKACJE

Permanent Vacation

2 września (piątek), godz. 19:30

dramat, USA 1980 (75 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Chris Parker, Leila Gastil, John Lurie


 

INACZEJ NIŻ W RAJU

Stranger Than Paradise

3 września (sobota), godz. 19:30

dramat/komedia, USA/Niemcy Zachodnie 1984 (89 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson


 

POZA PRAWEM

Down by Law

4 września (niedziela), godz. 19:30

komedia/dramat, USA/Niemcy Zachodnie 1986 (107 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Tom Waits, John Lurie, Roberto Benigni


 

MYSTERY TRAIN

6 września (wtorek), godz. 19:30

dramat/komedia, USA/Japonia 1989 (110 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Masatoshi Nagase, Yûki Kudô


 

NOC NA ZIEMI

Night on Earth

7 września (środa), godz. 19:30

dramat, USA/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Japonia 1991 (129 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Winona Ryder, Gena Rowlands, Roberto Benigni


 

KAWA I PAPIEROSY

Coffee and Cigarettes

8 września (czwartek), godz. 17:30

dramat, USA/Japonia/Włochy 2003 (95 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Bill Murray, Tom Waits, Roberto Benigni


 

TRUPOSZ

Dead Man

8 września (czwartek), godz. 19:30

dramat, USA/Niemcy/Japonia 1995 (121 min)

Reżyseria Jim Jarmusch

Obsada: Johnny Depp, Gary Farmer


 

REPERTUAR

***


 

POWODZENIA, LEO GRANDE

Good Luck to You, Leo Grande

2 września (piątek), godz. 17:30

3 września (sobota), godz. 17:30

4 września (niedziela), godz. 17:30

6 września (wtorek), godz. 17:30

7 września (środa), godz. 17:30

komedia/dramat, Wielka Brytania 2022 (97 min)

Reżyseria Sophie Hyde

Obsada: Emma Thompson, Daryl McCormack


 

Nancy Stokes (Emma Thompson), emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera seksualnego – swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień, postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym sex workerem Leo Grande (Daryl McCormack). W pokoju hotelowym poza miastem Nancy spotyka się z Leo, który okazuje się doskonałym uwodzicielem, o czarującym wyglądzie i niecodziennej erudycji. W tych nietypowych okolicznościach Nancy nieoczekiwanie pobiera lekcję akceptacji własnego ciała oraz rozkoszy, która może z tego płynąć.


 


 


 

19. EUROPEJSKI FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA

9-10 WRZEŚNIA 2022, WSTĘP BEZPŁATNY


 

Odbywający się w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od 2003 roku łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji. To wydarzenie otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii. Po raz kolejny wybrane filmy z bieżącej edycji festiwalu trafią do Kina Zamek w Szczecinie, które od lat wspiera to przedsięwzięcie. Pokazy odbywać będą się w dniach 9 i 10 września, a wstęp na nie będzie bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie (wej. A, Duży Dziedziniec). 

 

19. FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA: FILMY DOKUMENTALNE

9 września (piątek), godz. 15:00

Jeszcze zdążę (The Time Busters), reż. Aleksandra Kutz, Polska 2020, 61 min.

Anna, Urszula, Hanna, Krzysztof, Genowefa, Józef i inni, są podopiecznymi Puckiego Hospicjum.

W tej historii jest miejsce na żal, złość, strach, ale też na śmiech, radość, ulgę, oraz niezwykłe doświadczenie prawdziwej wewnętrznej wolności.


 

Na wstrzymanym oddechu (Holding Your Breath), reż. Katarzyna Sikorska, Polska 2021, 14 min. 

Wojtek - pływak kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy - miał być pierwszym niewidomym freediverem w Polsce. Pandemia uniemożliwiła mu nie tylko ukończenie kursu nurkowania na wstrzymanym oddechu, ale przekreśliła jego start w igrzyskach olimpijskich oraz mistrzostwach, co zmusiło go do zastanowienia się nad swoją karierą sportową. 


 

Ściany życia (Walls Of Life), reż. Zoran Djordjević, Brazylia 2021, 15 min.

Fragmenty życia artysty Marcosa Santosa, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego ręce są niesprawne, ale za to lewą stopą tworzy plastyczne arcydzieła. Jednocześnie uczy dzieci ze swojej biednej i „złej” dzielnicy Campos dos Alemães, malowania i przenoszenia sztuki na szare ściany ulic.


 


 

19. FESTIWAL FILMOWY INTEGRACJA TY I JA: FILMY FABULARNE

10 września (sobota), godz. 15:00


 

Dzieci i ryby (Out of Water), reż. Gracjana Piechula, Polska 2022, 14 min.

Zosia jest 13-letnią CODA-czką – słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Wraz z tatą wyrusza zawalczyć o udział w swoich wymarzonych zawodach pływackich, do których przez niedopatrzenie ojca nie została dopuszczona. Po drodze bohaterowie napotykają komplikacje, które stawiają Zosię w roli tłumacza i pośrednika pomiędzy niesłyszącym tatą a resztą świata. Posiadanie głosu staje się dla dziewczynki nie tylko przywilejem, ale również ciężarem.


 

Stagnant, reż. Konrad Kultys, Polska 2021, 18 min.

Twardy skinhead Adam ignoruje swoją niepełnosprawność starając się dominować nad bliskimi. Decyzja opiekującego się bohaterem brata dotycząca zmiany pracy zmusza Adama do ponownego przeanalizowania swojej sytuacji i zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.


 

Wyzwanie (Curlstorm), reż. Merle Thelen, Niemcy 2021, 29 min.

Kiedy jakieś wydarzenie wyrywa nas z naszego życia, często znajdujemy schronienie w rzeczach, które zapewniają nam bezpieczeństwo. W ten sposób emerytowany Ernst Hudeki, „sparaliżowany” nagłą śmiercią żony i uwięziony w monotonii i neurotycznych nawykach, znalazł swoje bezpieczne miejsce. Wiedziony strachem, że nie będzie mógł pożegnać się z bliskimi, spędza wszystkie godziny na pisaniu pożegnalnych słów. Ale czasami wyjście okazuje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. 


 

Więcej o festiwalu na integracjatyija.pl


 


 

ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY „POMERANIA FILM”

WIAROŁOM” - SZCZECIŃSKA PREMIERA I SPOTKANIE Z REŻYSEREM


 

WIAROŁOM (WYDARZENIE SPECJALNE)

9 września (piątek), godz. 19:15 (pokaz specjalny z udziałem reżysera i zaproszonych gości)

11 września (niedziela), godz. 19:00

dramat, Polska 2021 (76 min)

Reżyseria Piotr Złotorowicz

Obsada: Julia Szczepańska, Mateusz Więcławek, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz


 

Debiut Piotr Złotorowicza opowiada o Annie, młodej dziewczynie która po latach nieobecności przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby spędzić czas ze schorowaną matką. Spotkanie z Alkiem – pierwszą szkolną miłością Ani – uruchamia serię wydarzeń, które wydobywają głęboko skrywane tajemnice z przeszłości. „Ten film pomyślany został jako wizualny poemat, w którym powracają sceny oglądane z perspektywy kolejnych postaci. To opowieść o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnych kosztach prawdy i refleksja nad tym, czy zawsze warto je ponosić” – mówi reżyser.

Światowa premiera filmu miała miejsce na 20. Dhaka International Film Festival. „Wiarołom” brał udział w konkursach festiwalu Off Camera w Krakowie i Młodzi i Film w Koszalinie. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.


 


 


 

ODWAGA I ORYGINALNOŚĆ W POLSKIM KINIE - PRZEGLĄD FILMOWY

9-15 września


 

Z okazji odbywającego się w Gdyni 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (12-17 września) Kino Zamek zaprasza na seanse nowych polskich produkcji, których wspólnym mianownikiem jest oryginalność i odważny nowy głos w polskim kinie.


 

DZIEŃ, W KTÓRYM ZNALAZŁEM W ŚMIECIACH DZIEWCZYNĘ (SZCZECIŃSKA PREMIERA)

9 września (piątek), godz. 17:00

13 września (wtorek), godz. 19:30

15 września (czwartek), godz. 17:00

dramat/fantastycznonaukowy, Polska 2021 (98 min)

Reżyseria Michał Krzywicki

Obsada: Dagmara Brodziak, Michał Krzywicki, Marek Kalita, Philippe Tłokiński


 

W niedalekiej przyszłości zobojętniały aktywista ogłasza, że o północy w Sylwestra popełni samobójstwo w proteście przeciwko panującemu na nowo w Polsce niewolnictwu. Jego plan staje pod znakiem zapytania, gdy znajduje w śmieciach porzuconą niewolnicę i postanawia jej pomóc odzyskać wolność. Film brał udział w Konkursie Mikrobudżetów 46. FPFF.


 

GŁUPCY

10 września (sobota), godz. 17:00

13 września (wtorek), godz. 17:00

14 września (środa), godz. 19:30

dramat, Polska 2022 (107 min)

Reżyseria Tomasz Wasilewski

Obsada: Dorota Kolak, Łukasz Simlat, Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk


 

Tomasz Wasilewski („Zjednoczone stany miłości”, „Płynące wieżowce”) powraca z filmem zasługującym na miano najradykalniejszego w jego dorobku. Niekonwencjonalne małżeństwo (Marlena ma 62 lata, Tomasz jest o dwie dekady młodszy) wiedzie ustabilizowane życie w nadmorskiej miejscowości. Ich związek przeżywa wstrząs, gdy Marlena postanawia zaopiekować się chorym synem, ale już od początku staje się jasne, że zwyczajność tej relacji jest tylko pozorna. Film bierze udział w Konkursie Głównym 47. FPFF.


 

CICHA ZIEMIA

11 września (niedziela), godz. 17:00

14 września (środa), godz. 17:00

15 września (czwartek), godz. 19:30

dramat, Polska/Włochy/Czechy 2021 (113 min) 

Reżyseria Aga Woszczyńska

Obsada: Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky


 

Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom Anna i Adam. Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności. Film bierze udział w Konkursie Głównym 47. FPFF.


 


 

***


 

WENECJA W SZCZECINIE. NOWE HORYZONTY ZAPRASZAJĄ!


 

POD ZIEMIĄ (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Il buco

10 września (sobota), godz. 19:30

dramat, Włochy/Francja/Niemcy 2021 (93 min)

Reżyseria Michelangelo Frammartino

W dniu zakończenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji prezentujemy w Kinie Zamek, jedno z najważniejszych wydarzeń poprzedniej edycji tego święta kina. „Pod ziemią” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i kilku innych wyróżnień na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, film twórcy pamiętnego „Le quattro volte”, który po dekadzie milczenia powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć reżyser przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił Pod ziemią głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Pomiędzy dokumentem a fabułą, bez dialogów, w bezkresnej ciszy, rozgrywa się jeden z najpiękniejszych i najmądrzejszych filmów ostatnich lat. Ogólnopolska premiera zapowiadana jest na 2023 rok. Seans w Kinie Zamek ma więc wymiar szczególny.


 

NIEWIERNA (PREMIERA)

Avec amour et acharnement

16 września (piątek), godz. 17:00

20 września (wtorek), godz. 17:00

21 września (środa), godz. 17:00

22 września (czwartek), godz. 17:00

dramat, Francja 2022 (116 min)

Reżyseria Claire Denis

Obsada: Juliette Binoche, Vincent Lindon, Gregoire Colin


 

Sara i Jean są parą o długoletnim stażu, ich stabilny, silny związek nadal jest pełny wzajemnej miłości i fascynacji. Po powrocie z urlopu Sara niespodziewania wpada na François, dawnego kochanka, który poznał ją z Jeanem, i którego właśnie dla obecnego partnera porzuciła. Sara jest rozdarta pomiędzy namiętnością, która wybucha z niespodziewaną siłą a relacją, która jest jej wyborem. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli. SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA REŻYSERIĘ DLA CLAIRE DENIS NA FESTIWALU W BERLINIE W 2022 ROKU.


 

VORTEX (PREMIERA)

16 września (piątek), godz. 19:30

20 września (wtorek), godz. 19:30

21 września (środa), godz. 19:30

22 września (czwartek), godz. 19:30

dramat, Francja, Belgia, Monako 2021 (142 min)

Reżyseria Gaspar Noé

Obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz


 

„Vortex” to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Gaspar Noé („Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę” i „Climax”) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia „Vortex” na jednej półce z „Miłością” Hanekego czy „Szeptami i krzykami” Bergmana.


 


 

ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY POMERANIA FILM

PREMIERA FILMU „WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X” I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI


 

WIELKA PODRÓŻ BOGUSŁAWA X (pokaz inaugurujący Festiwal Filmowy „Senior Movie” w Teatrze Lalek „Pleciuga”)


 

22 września (czwartek) godz. 19.00 (premiera)

Pokaz inaugurujący Festiwal Filmowy „Senior Movie” w Teatrze Lalek Pleciuga


 

24 września (sobota) godz. 20.00 

podczas Święta Gryfa pokaz Dziedzińcu Zamku - pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie


 


 

animowany/Polska/ 2022 (50 min)

Reżyseria Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski

Produkcja: Stowarzyszenie Kamera, kooprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, realizacja: Konik Film Studio

Scenariusz i reżyseria, malarstwo i koloryzacja: Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski

Animacje: Katarzyna Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Mariusz Kleszczewski

Montaż i compositing: Mariusz Kleszczewski

Design: Katarzyna Zimnoch

Udźwiękowienie: Mariusz Kleszczewski i Paweł Kleszczewski

Muzyka wiodąca: zespół Tryzna

Głosy : Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski, Paulina Majtas, miks dźwięku : Dariusz Boćwiński


 


 

„Wielka Podróż Bogusława X” to film animowany, odwołujący się do tematyki książąt pomorskich. 

Obrazuje wyprawę pomorskiego księcia Bogusława X wraz z towarzyszami do Ziemi Świętej u schyłku średniowiecza (1496-1498).


 

Głosów postaciom użyczyli Maciej Sikorski, Michał Przybyszewski i Paulina Majtas.


 


 


 

REPERTUAR

***

KRĘGOSŁUP NOCY (SZCZECIŃSKA PREMIERA)

The Spine of Night

23 września (piątek), godz. 17:00

27 września (wtorek), godz. 19:00

dramat/animowany/fantasty, USA 2021 (93 min)

Reżyseria Philip Gelatt, Morgan Galen King

Dubbing: Richard E. Grant, Lucy Lawless, Patton Oswalt czy Joe Manganiello


 

Animowany „Kręgosłup nocy” zdecydowanie nie jest propozycją dla najmłodszych widzów. To ultraepickie fantasy o walce między światem magii i natury a wspierającą je rozwijającą się cywilizacją. Philip Gelatt i Morgan Galen King tworzą opowieść, która pod względem skali i rozmachu dorównuje i Tolkienowi, i Sapkowskiemu – mimo że jest całkowicie oryginalna. Co być może jeszcze ciekawsze, „Kręgosłup nocy” powstawał przez siedem lat i jest jedną z nielicznych współczesnych animacji zrealizowanych za pomocą techniki rotoskopowej. Jeśli więc z wypiekami na twarzy oglądaliście kultowy „Heavy Metal” albo słynne, obrazoburcze animacje Ralpha Bakshiego („Kot Fritz”, „Władca pierścieni”, „Heavy Traffic”), to prawdopodobnie z miejsca zakochacie się w „Kręgosłupie nocy”. 

Film tylko dla dorosłych.


 


 

BABY BROKER (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Broker

23 września (piątek), godz. 19:00

dramat, Korea Południowa 2022 (129 min)

Reżyseria Hirokazu Koreeda

Obsada: Song Kang-ho, Gang Dong-won, Doona Bae 


 

„Rodzina to coś szalenie skomplikowanego, nie można zdefiniować jej na jeden sposób” – mówi japoński reżyser o swoim najnowszym filmie. Bo jak nazwać rodziną dwoje pośredników, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu nowych rodziców dla dziecka, porzuconego w oknie (właściwie „pudełku”) życia nowego domu wraz z jego matką, która je w tym miejscu zostawiła, ale następnego dnia wróciła? Każde z nich ma swoją motywację, a w duszy swoje blizny, ale tworzy się pomiędzy nimi szczególna więź. Autor filmu oddaje hołd życiu i każdemu, który się urodził, nikt bowiem nie jest zbędny. NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA NA FESTIWALU W CANNES 2022.


 

SERCE DĘBU (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Le chêne

27 września (wtorek), godz. 17:00

dokumentalny, Francja 2022 (80 min)

Reżyseria Laurent Charbonnier, Michel Seydoux


 

Pierwsza miłość, wychowywanie dzieci, edukacja, kłopoty z sąsiadami, zazdrość, solidarność, przetrwanie – czyli mała społeczność w soczewce. Tylko, że twórcy filmu zamiast na przedmieścia Paryża czy francuską prowincję zabierają nas do miejsca zamieszkanego przez wiewiórki, mrówki, sójki, myszy, chrząszcze i sarny. Ich domem jest ponad dwustuletni dąb, długowieczny, majestatyczny, symbolizujący siłę i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Jest też naturalną przestrzenią życiową dla wielu stworzeń, których zmagań z losem na co dzień z tak bliska nie obserwujemy.


 


 


 

W CYKLU: KSIĄŻKA SFILMOWANA:

STRACONE ZŁUDZENIA

Illusions perdues

28 września (środa), godz. 17:30

dramat, Francja/Belgia 2021 (149 min)

Reżyseria Xavier Giannoli

Obsada: Benjamin Voisin, Cecile de France, Xavier Dolan

„Stracone złudzenia” to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). 

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony? Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Seans filmu poprzedzi specjalne wprowadzenie, które wygłosi dr Jędrzej Wijas.


 

FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM

29 września – 2 października 2022

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w kasie kina (wejście A) pół godziny przed seansami 


 

ŚWIĘTO

29 września (czwartek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021 (27 min) 

Reżyseria Małgorzata Mazur 


 

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ 15 GRUDNIA 1981 R

29 września (czwartek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2021 (50 min)

Reżyseria Monika Mazanek-Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz


 

KASKADA. MOJE ŻYCIE, MOJA HISTORIA

30 września (piątek), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2021

Reżyseria Małgorzata Gwiazda-Elmerych


 

I BYŁ SOBIE WIEŻOWIEC

30 września (piątek), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (44 min)

Reżyseria Helena Kwiatkowska


 

HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

1 października (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2017 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk


 

POLONEZ. POWRÓT LEGENDY

1 października (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Kubik


 

WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU

2 października (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2011

Reżyseria Mieczysław Szewłoga


 


 

SIWY DYM

2 października (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2019

Reżyseria Jędrzej Niestrój


 

TEATR


 


 

Spektakle dla dzieci:


 

MISIACZEK 

10 września (sobota), godz. 10:00

Zamek, sala 101, wejście A 

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun) 


 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 


 


 

ŚLIMAK

11 września (niedziela), godz. 09:30

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)


 

„Ślimak” to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. 

Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrawa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym Ślimak nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.


 


 


 


 

Spektakle dla widzów dorosłych


 

BURMISTRZ

10 września (sobota) godz. 17:00

Dziedziniec Menniczy Zamku

Monodram według tekstu Tomasza Jachimka 

Bilety 30 zł

Reżyseria Waldemar Patlewicz, 

Obsada Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski


 

Burmistrz” to kolejny już w zamkowym Teatrze Piwnica przy Krypcie komediowy monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Spektakl pełen anegdot, przebojów muzycznych oraz historii o kulisach władzy. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie Teatru Piwnica przy Krypcie znają doskonale z cenionego przez widzów i granego przez lata na tej scenie spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.


 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?


 


 

BĘDZIE DOBRZE, COHEN

11 września (niedziela) godz. 17:00

Dziedziniec Menniczy

Bilety: 35 zł


 

Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak

Reżyseria: Daniel Jacewicz

Scenariusz: Justyna Litkowska

Scenografia i wizualizacje: Kinga Dalska

Kierownictwo muzyczne: Marcin Styborski

Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki


 

Spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. 

Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?


 


 


 

NARODOWE CZYTANIE


 


 


 

3 września 2022 r.

Dziedziniec Menniczy, godz. 12:00 

Wstęp wolny


 

W roku 2022, który ogłoszonym został Rokiem Romantyzmu Polskiego (w dwusetną rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, Wilno, 1822), właśnie to dzieło Mickiewicza czytać będą uczestnicy ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie część utworów zostanie wykonana także w formie śpiewanej – w nawiązaniu do historii miasta - do związanego ze Szczecinem wybitnego kompozytora i pedagoga doby romantyzmu Carla Loewego. Loewe skomponował muzykę do wielu utworów Mickiewicza, w tym do większości z ballad wybranych do Narodowego Czytania. 


 

Znani szczecińscy aktorzy - Ewa Sobczak i Przemysław Walich - odczytają „Ballady i romanse” Mickiewicza na małej scenie Dziedzińca Menniczego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Utwory z muzyką Carla Loewego wykona Lucyna Boguszewska (sopran) przy akompaniamencie Michała Landowskiego (fortepian). 

Po części artystycznej publiczność będzie mogła otrzymać odcisk pieczęci Narodowego Czytania 2022.

Narodowe Czytanie jest wydarzeniem organizowanym pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP. 


 

Ewa Sobczak - ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jest aktorką Teatru Współczesnego w Szczecinie. Laureatką m.in. nagrody Bursztynowy Pierścień za rolę Mary w “Zwiastowaniu” Claudela (2003). Od lat jest jurorką konkursów recytatorskich i lektorką audiobooków z literaturą dziecięcą oraz młodzieżową. Prowadzi szkolenia i warsztaty oraz zajęcia na uczelniach z emisji głosu, dramy i arteterapii.


 

Przemysław Walich – aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na III roku studiów debiutował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy rolą Wacława w "Zemście" Aleksandra Fredry w reżyserii Józefa Fryżlewicza. Grał m. in. w warszawskich teatrach: Teatrze Adekwatnym, Teatrze Komedia, Teatrze na Woli, Teatrze Muzycznym Roma.


 


 


 


 

WYSTAWY


 

Wystawy w galeriach (wejście J) – nieczynne


 


 

KIJÓW - ODESSA - LWÓW 2022

NIECODZIENNA CODZIENNOŚĆ

do 11 września 2022

Hol Wschodni, wejście A, wstęp wolny


 

Wystawa obrazująca życie mieszkańców trzech ważnych ośrodków Ukrainy w czasach trwającego konfliktu zbrojnego. Ekspozycję tworzy 35 zdjęć autorstwa: Darii Bedernichek, Borisa Buchmana, Adriany Dovha, Włodymyra Dubasa, Romana Herynovycha, Sergija Humeniuka, Kateryny Moskaljuk, Oleka Okoroduyka, Jany Sidash,  Nelli Spiryna, Eduarda Stranadko, Halyny Tkachuk, działających w ramach Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików.


 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH


 

Zamkowe dziedzińce 

czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00


 


 


 

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

do 30 października 2022

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec, 

wstęp wolny


 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.  


 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 


 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.


 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa stała

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny


 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Zwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.


 


 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa stała

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.


 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław i Michał Wysoccy z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.


 

 

WIEŻA DZWONÓW


 


 

Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów - to najwyższa z wież szczecińskiego zamku. To świetne miejsce do obserwacji m.in. niezwykłej panoramy Szczecina. 


 

Godziny otwarcia: 

codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).

Bilety: 10 zł (normalny), 6 zł (ulgowy)


 

Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza. Na elewacji od strony Dziedzińca Menniczego - figurze biskupa Ottona z Bambergu. Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.


 

Wieża Dzwonów jest częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego z fundacji księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. XVI wieku. Wejście do zamkowego kościoła znajdowało się w miejscu, gdzie dziś od strony ul. Korsarzy są duże czarne wrota. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonych wcześniejszych budynków średniowiecznych – tzw. Kamiennego Domu (o funkcji mieszkalnej) i stojącej obok kolegiaty.


 


 

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.


 

 


 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin


 

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/


 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin


 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin


 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/


 

Bilety do nabycia:

przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w kasach:


 

w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek.


 

w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed seansami w kinie Zamek oraz wydarzeniami odbywającymi się w skrzydle wschodnim


 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).


 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.


 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.


 


 


 


 


Aurelia Kołodziej, Pan Górski i SPółka (1)

Będzie dobrze, Cohen

Broker

Burmistrz, próba, fot. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (15)

Cicha Ziemia

Dni Dziedzictwa - Happy Olo

Dzień w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę Film

Folder Jan Fryderyk2

Głupcy

Kręgosłup

Misiaczek.

Niewierna

Powodzenia Leo Grande

Serce Dębu

Stracone złudzenia

Święto Gryfa 2021 foto1

Ślimak

Vortex - fotos 2

Wiarołom


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama