Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie

W ostatni weekend sierpnia na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędą się XXV Dni Kultury Ukraińskiej. To cykliczna impreza, której celem jest integracja mieszkańców i prezentacja dorobku obywateli z Ukrainy zamieszkujących na Pomorzu Zachodnim. Wstęp wolny.
Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie

Podczas Dni Kultury Ukraińskiej na uczestników czekać będą koncerty oraz wystawa fotograficzna obrazująca aktualną sytuację na Ukrainie. W dwudniowym programie znajdują się koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Narodowej Gwardii Ukrainy (27 sierpnia, godz. 16) oraz wokalnego duetu Anielskie Głosy z piosenkami zatytułowanymi „W hołdzie walczącej Ukrainie” (28 sierpnia, godz. 16). Wystąpią Tetiana Bilczak – sopran i Ruslan Bilczak – tenor.

 

Koncertom towarzyszyć będzie otwarcie ekspozycji „KIJÓW – ODESSA – LWÓW 2022, niecodzienna codzienność”. Wystawę można oglądać w Holu Wschodnim Zamku od 28 sierpnia do 11 września. Fotografie obrazują życie mieszkańców trzech ważnych ośrodków Ukrainy w czasach trwającego konfliktu zbrojnego. Ekspozycję tworzy 35 zdjęć autorstwa miłośników fotografii działających w ramach Ukraińskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików.

 

Na zakończenie lata, 1 września o godz. 21:30 na Dziedzińcu Menniczym, odbędzie się również seans kinowego hitu „C’mon c’mon” z polskimi i ukraińskimi napisami. Już dziś serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

 

Organizatorzy Dni Kultury Ukraińskiej: Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przy współpracy z Parafią greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej w Szczecinie. Projekt realizowany i współfinansowany z budżetu Miasta Szczecin oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Program:

27 sierpień (sobota ) Otwarcie XXV Dni Kultury Ukraińskiej

godz 16.00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca NARODOWEJ GWARDII UKRAINY / Kijów-Ukraina

28 sierpień (niedziela )

godz. 10.00 Cerkiew Greckokatolicka w Szczecinie
-Liturgia Święta w intencji Narodu i Ojczyzny
-” W hołdzie walczącej Ukrainie” koncert solistów bandury

godz. 16.00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie,

” W hołdzie walczącej Ukrainie” koncert w wykonaniu

Wokalny duet "Anielskie głosy"
Tetiana Bilczak - sopran
Rusłan Bilczak - tenor
oraz
występ bandurzystów
1. Olena Sierik
2. Yuliia Oliinyk
3. Anna Chumachenko
4. Kateryna Zenchenko
5. Halyna Toporovska
6. Yuliia Pitsyshyn
7. Anastasiia Hordieieva
8. Sofiia Nakryiko
9 Oksana Kolomiiets
10. Andrii Kolomiiets
i nadzieja scen operowych - Mykyta Shcherbanenko (Mykyta Szczerbanenko) - baryton

Organizatorzy:
Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
przy współpracy z
Parafia greckokatolicka pw. Opieki Matki Bożej w Szczecinie

Projekt realizowany i współfinansowany z budżetu Miasta Szczecin oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Dni Kultury Ukraińskiej są przedsięwzięciem, które Związek Ukraińców Polsce – Oddział w Szczecinie realizuje już od 25 lat. Prezentacja zjawisk typowych dla kultury ukraińskiej (muzyka ludowa i cerkiewna, malarstwo ikonowe, tradycyjne rzemiosła, tańce) ma służyć lepszemu (bo bezpośredniemu) poznaniu przez Polaków ich wschodnich sąsiadów. Wystawy fotograficzne dokumentują życie codzienne i świąteczne społeczności ukraińskiej. Jednocześnie jest to dla mieszkających na Pomorzu Zachodnim Ukraińców jedyna tak wielka możliwość bliskiego, wręcz namacalnego kontaktu z własnymi tradycjami, często jeszcze współcześnie kultywowanymi w kręgu rodziny. To również znakomita okazja do prezentacji sztuki przez artystów ukraińskich działających w Polsce: zespoły taneczne, chóry, grupy dziecięce i młodzieżowe. Dzięki pobytowi w Szczecinie mogą poznać innych wykonawców, nawiązać kontakty, dokonać porównań i wymienić doświadczenia z osobami pochodzącymi z innych regionów Polski oraz z Ukrainy.

 

Wydarzenie realizowane jest już od 25 lat. Więcej na stronie: www.zamek.szczecin.pl.


Dni Kultury Ukraińskiej, Anielskie Głosy

KIJÓW ODESSA LWÓW 2022, niecodzienna codzienność. Fot. Nelle Spiryna

KIJÓW ODESSA LWÓW 2022, niecodzienna codzienność. Fot. Sergij Humeniuk

KIJÓW ODESSA LWÓW 2022, niecodzienna codzienność. Fot. Sergij Humeniuk


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama