Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

2. Markowy Festiwal Świnoujście, 3 - 7 sierpnia 2022

2. Markowy Festiwal  Świnoujście, 3 - 7 sierpnia 2022

Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik, Felicjan Andrzejczak, Piotr Cugowski, Andrzej Krzywy, Limboski, Robert Rozmus, Sławek Uniatowski, Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty) oraz wielu innych artystów pojawi się w Świnoujściu na 2. Markowym Festiwalu. To festiwal sztuk na możliwie najwyższym artystycznym poziomie, w którego repertuarze znajdują się koncerty, spektakle teatralne, spotkania oraz wystawa. W tle – ŚWINOUJŚCIE – bałtycki kurort o niepowtarzalnej urodzie i atmosferze.   

Idea MARKOWEGO FESTIWALU to analogia charakteru miejsca, w którym się odbywa. Świnoujście to wyjątkowe miejsce – europejskiej klasy bałtycki kurort, słusznie kojarzony z tym, co najlepsze  i najpiękniejsze (czyt. markowe). To nie tylko najszersza bałtycka plaża – od 17 lat nieprzerwanie wyróżniona prestiżową Błękitną Flagą, unikalne walory przyrodnicze i wysokiej klasy architektura, ale przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. MARKOWY FESTIWAL emanuje zatem czarem i siłą sztuki o możliwie najwyższej próbie wrażliwości, piękna i mądrości. Na wyspiarskich, legendarnych scenach Amfiteatru im. Marka Grechuty i Muszli Koncertowej przy Promenadzie pojawią się artyści o imponującym dorobku.  

Druga edycja MARKOWEGO FESTIWALU odbędzie się między 3 a 7 sierpnia 2022 roku. 
W repertuarze tuzin artystycznych zdarzeń – koncerty, przedstawienia teatralne, plenerowe widowiska, spotkania oraz wystawa. 

Organizatorami MARKOWEGO FESTIWALU są Miasto Świnoujście oraz Miejski Dom Kultury 
w Świnoujściu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. 

Sponsorzy: Port Szczecin-Świnoujście oraz Green Ships TT-Line Polska

Partnerzy: Hotel Cesarskie Ogrody, Hotel & SPA Trzy Wyspy, Hotel Ewerdin, Hamilton Hotel Conference SPA & Wellness, Hotel Gold, Dom Zdrojowy Senator, Hampton by Hilton Hotel Świnoujście, Ośrodek Wypoczynkowy Sobótka oraz Rondo Ristorante.


INFO & SOCIAL MEDIA
www.mdk.swinoujscie.pl/markowy-festiwal
Facebook: @markowyfestiwal

 


ARTYŚCI 2. MARKOWEGO FESTIWALU W ŚWINOUJŚCIU:
Barbara Broda-Malon, Stanisława Celińska, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Milena Lange, Laura Łącz, Natalia Niemen, Karolina Nowakowska, Małgorzata Ostrowska, Katarzyna Trzcińska, Urszula, Marta Wierzbicka, Magdalena Wójcik, Felicjan Andrzejczak, Mateusz Banasiuk, Jacek Borkowski, Piotr Cugowski, Mikołaj Krawczyk, Andrzej Krzywy, Limboski, Piotr Polk, Robert Rozmus, Piotr Szwedes, Marcin Troński, Sławek Uniatowski, Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty), Warsaw Impressione Orchestra pod kierunkiem Tomasza Szymusia, Duet Fortepianów Dwóch (Tomasz Pala oraz Grzegorz Kasperczyk), Teatr Ewolucji Cienia, Teatr Ocelot.

 

 WYDARZENIA 2. MARKOWEGO FESTIWALU W ŚWINOUJŚCIU:
– koncert „Limboski Home Tapes vol. 1”,
– koncert „Duet fortepianów dwóch – muzycznie i kabaretowo” w wykonaniu Tomasza Pali oraz 
   Grzegorza Kasperczyka,
– recital Barbary Brody-Malon „Wymyśliłam pejzaż ten” z piosenki z repertuaru Ireny Jarockiej oraz 
   Anny Jantar,
– recital Stanisławy Celińskiej,
Zalewski (koncert odwołany z powodu choroby artysty)
– koncert „Sen o Warszawie” z udziałem Natalii Kukulskiej, Natalii Niemen, Mileny Lange, Laury Łącz, 
   Jacka Borkowskiego, Piotra Cugowskiego, Sławka Uniatowskiego z towarzyszeniem Warsaw 
   Impressione Orchestra pod kierunkiem Tomasza Szymusia,
– koncert “Jolka, Jolka pamiętasz. To już 40 lat!”  z udziałem Felicjana Andrzejczaka z zespołem oraz 
   Kasi Kowalskiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Urszuli oraz Andrzeja Krzywego.

– spektakl Teatru Komedia „Seks, miłość i podatki” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza z udziałem Marty 
   Wierzbickiej, Karoliny Nowakowskiej, Katarzyny Trzcińskiej, Magdaleny Wójcik, Mateusza 
   Banasiuka, Mikołaja Krawczyka, Roberta Rozmusa oraz Marcina Trońskiego,
– spektakl  uliczny „Czas Wilka” Teatru Ewolucji Cienia,
– spektakl „Sen nocy letniej” Teatru Ocelot.


– wystawa „Zlot fanów szczerości politycznej” czyli prezentacja malarstwa, rzeźby oraz innych 
   obiektów autorstwa absolwentek i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie – Aleksandry Bek, 
   Justyny Kramarz, Klaudii Prabuckiej, Aleksandry Stankiewicz Oraz Wiktorii Walendzik. Kuratorami 
   wystawy są Andrzej Pawełczyk ze świnoujskiej Galerii Sztuki Współczesnej MS 44 oraz prof. Kamil 
   Kuskowski z Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Tegoroczny MARKOWY FESTIWAL zainauguruje LIMBOSKI, czyli Michał P. Augustyniak – piosenkarz, gitarzysta i tekściarz. Artysta twierdzi, że choć karmił się mlekiem bluesa, gospel, amerykańskiego południa, słuchał i grał wiele gatunków muzyki, to ostatecznie najlepszy jest rock and roll. Na scenie legendarnej Muszli Koncertowej zaprezentuje utwory z płyty stanowiącej niezwykły, pandemiczny eksperyment. Od kwietnia 2020 roku co miesiąc poświęcał jeden dzień, a czasem jedną noc, na nagranie i zmiksowanie coveru wybranego wykonawcy. Są to nagrania i aranżacje wyjątkowe, bo stworzone „szybkimi pociągnięciami pędzla”, bez nadmiernej postprodukcji. Te kawałki z całą swoją chropowatością zawierają czasami więcej feelingu i prawdy niż jakiekolwiek „dopieszczone” nagrania studyjne. 

DUET FORTEPIANÓW DWÓCH czyli TOMASZ PALA oraz GRZEGORZ KASPERCZYK to muzyka
i wirtuozeria okraszona wybornym aktorstwem. Artyści łączą muzyczne style od klasyki przez rock and rolla po… muzykę biesiadną. Pala i Kasperczyk są muzykami z bogatą przeszłością, co potwierdzają liczne i prestiżowe nagrody, ale także zaskakujące popkulturowe „romanse”. 

Kilka lat temu zachwyciła świnoujską publiczność, teraz wraca na wyspy, by… ponownie oczarować. BARBARA BRODA-MALON zaprosi świnoujską publiczność w muzyczną podróż wspomnień, gdzie główną rolę odegrają dwie wyjątkowe kobiety: Bursztynowa Dziewczyna – Anna Jantar oraz Kobieta-Motyl – Irena Jarocka. To niezwykle barwne, delikatne, a zarazem silne, odważne i wierne sobie kobiety, pokochane przez miliony. Jak zabrzmią ich przeboje w interpretacji zjawiskowej Barbary Brody-Malon? 

Zapowiedzią wyjątkowych emocji jest już samo nazwisko kolejnej gwiazdy świnoujskiego festiwalu. STANISŁAWA CELIŃSKA to znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna 
o niezwykle wszechstronnym talencie, ale także zjawiskowa wokalistka. Podczas kameralnego recitalu z towarzyszeniem zespołu pod kierownictwem MACIEJA MURASZKO publiczność usłyszy utwory z najnowszej płyty artystki, zatytułowanej „Przytul”. Tak sama twórczyni zachęca do zapoznania się z materiałem: Oddaję Państwu płytę płynącą z głębi serca, z chęci pocieszenia i przytulenia każdego z Was. Wiem, jak to przytulenie jest potrzebne, ile znaczy ciepłe spojrzenie, ludzki gest. Żyjemy w czasach rozprzestrzeniającej się agresji. Tak bardzo teraz potrzebujemy miłości. Nie bójmy się okazywać jej ludziom, całemu światu. Nie wstydźmy się prosić o tę miłość i nie wstydźmy się wypowiadać tego magicznego słowa: „przytul”. Wasza Stasia. 

W repertuarze muzycznego widowiska „SEN O WARSZAWIE” znajdą się utwory inspirowaną polską stolicą. Warszawa ma wiele twarzy - to dynamiczna stolica biznesu i pieniądza, monumentalne tło dla decyzji wielkich polityków i wreszcie miasto nieco melancholijne, poetyckie, a czasami nawet romantyczne…  Świnoujska publiczność usłyszy najpopularniejsze, nieśmiertelne szlagiery oraz współczesne przeboje sławiące miasto  – będzie "Małe Mieszkanko Na Mariensztacie", "Piosenka o Mojej Warszawie", "Jak Przygoda To Tylko w Warszawie", "Fredzio" i oczywiście tytułowy  "Sen o Warszawie". Wszystko w nowych, odważnych aranżacjach i w wykonaniu zaskakujących duetów. Na scenie plejada gwiazd – NATALIA KUKULSKA, NATALIA NIEMEN, MILENA LANGE, LAURA ŁĄCZ, JACEK BORKOWSKI, PIOTR CUGOWSKI, SŁAWEK UNIATOWSKI oraz WARSAW IMPRESSIONE ORCHESTRA pod batutą TOMASZA SZYMUSIA.

W 2022 roku mija dokładnie 40. lat od premiery hymnu pokoleń - piosenki „Jolka, Jolka pamiętasz”, którą Felicjan Andrzejczak nagrał z Budką Suflera. Z tej okazji w Amfiteatrze im. Marka Grechuty odbędzie się wyjątkowy koncert „JOLKA, JOLKA PAMIĘTASZ? TO JUŻ 40 LAT!”, podczas którego zabrzmi ten nieśmiertelny szlagier oraz największe hity lat ‘80 i ‘90. Obok bohatera wieczoru - FELICJANA ANDRZEJCZAKA na scenie pojawią się także wyjątkowi goście: KASIA KOWALSKA, MAŁGORZATA OSTROWSKA, URSZULA oraz ANDRZEJ KRZYWY.

Ciekawie zapowiada się teatralna część MARKOWEGO FESTIWALU. W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu wystawiona zostanie produkcja stołecznego Teatru Komedia w reżyserii TOMASZA DUTKIEWICZA „SEKS, MIŁOŚĆ I PODATKI”, gdzie relacje romantyczne przybierają kształt skomplikowanych figur przestrzennych. Narzeczona zdradza głównego bohatera z jego najlepszym przyjacielem, ten z kolei na chwilę musi zostać żoną kumpla, któremu przyprawia rogi. Do tego wszystkiego należy dodać niemającą o niczym pojęcia dziewczynę zdradzającego, matkę zdradzanego, wścibskiego sąsiada i… pijanego urzędnika skarbowego. Na scenie plejada gwiazd: MARTA WIERZBICKA, KAROLINA NOWAKOWSKA, KATARZYNA TRZCIŃSKA, MAGDALENA WÓJCIK, MATEUSZ BANASIUK, MIKOŁAJ KRAWCZYK, ROBERT ROZMUS oraz MARCIN TROŃSKI

Kolejne teatralne prezentacje to plenerowe widowiska. Poznański TEATR EWOLUCJI CIENIA przywiezie do Świnoujścia spektakl „CZAS WILKA” – widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku. Artyści, odwołując się do czytelnej metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek–wilk, chcą zastanowić się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie przestrzec przed obudzeniem wilka drzemiącego w każdym z nas. To szczególnie ważne w tak trudnym czasie, gdy wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę, by przekonać się, jak do niedawna „bratnie” narody zamieniły się w zapiekłych wrogów… 

TEATR OCELOT pokaże oniryczne i porywające widowisko pełne dowcipu, fantazji oraz refleksji nad pięknem świata – „SEN NOCY LETNIEJ”. To opowiedziany językiem pantomimy, zapierających dech w piersiach akrobacji i powietrznego tańca, jeden z najsłynniejszych dramatów Williama Shakespeare’a. W tej lirycznej komedii w wykonaniu akrobatycznego teatru nieustannie przenikają się sen, jawa, marzenia, rzeczywistość, intrygi oraz namiętność, a miłość i magia nabierają nowego znaczenia. Nie ma chyba lepszego miejsca do prezentacji sztuki cyrkowej niż świnoujski Amfiteatr z niezwykle widowiskową kopułą. 

Na MARKOWYM FESTIWALU nie może zabraknąć sztuki wizualnej. W Galerii Sztuki Współczesnej MS 44, odbędzie się wernisaż „ZLOT FANÓW SZCZEROŚCI POLITYCZNEJ”, czyli prezentacja malarstwa, rzeźby oraz innych obiektów autorstwa absolwentek i studentek Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace ALEKSANDRY BEK, JUSTYNY KRAMARZ, KLAUDII PRABUCKIEJ, ALEKSANDRY STANKIEWICZ oraz WIKTORII WALENDZIK

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama