Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

TRZEBIATOWSKIE ŚWIĘTO KASZY 2022 - I ZNÓW MISKA KASZY URATOWAŁA TRZEBIATÓW…

TRZEBIATOWSKIE ŚWIĘTO KASZY 2022  -  I ZNÓW MISKA KASZY URATOWAŁA TRZEBIATÓW…

  Od happeningu „Jak miska kaszy uratowała Trzebiatów” rozpoczęliśmy nasze świętowanie. Pod Basztą Kaszaną zebrały się tłumy mieszkańców i turystów, gdzie po wysłuchaniu legendy barwnie przedstawionej przez Dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renatę Teresę Korek i Michała Ostrowskiego z grupy rekonstrukcyjnej MOHORT,  jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, w towarzystwie przyjaźnie nastawionego Starosty Powiatu Gryfickiego Ryszarda Chmielowicza. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Taniec wczesnośredniowieczny, w którym mógł wziąć udział każdy bardzo się spodobał. Spod baszty barwny korowód wojów, zaproszonych gości, mieszkańców i turystów przeszedł pod pałac. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa –słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego był sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz, wraz zaproszonymi gośćmi.

   W ogrodach pałacowych trwał Jarmark Norbertański, gdzie na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji, rękodzielnicy i twórcy ludowi zapraszali do swoich kolorowych kramów. Wczesnośredniowieczni wojowie MOHORTA prezentowali obozowisko, uzbrojenie, prowadzili pokazy walk, pojedynki wojów. Grę historyczną pełną barwnych postaci związanych z Trzebiatowem przeprowadzili Przewodnicy PTTK Baszta Kaszana. Przypłynęli do nas uczestnicy pirackiego spływu kajakowego „Po miskę kaszy” organizowanego przez „Wikingów Regi” na trasie Borzęcin – Trzebiatów i oczywiście otrzymali …michę kaszy w nagrodę.

Kasza po rycersku bardzo smakowała i nie zabrakło jej nikomu.

Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły: ”TRZEBIATOWIACY”,TRZEBIATOWSKI FOLKLORYSTYCZNY ZESPÓŁ ARAMIS, ZESPÓŁ „KEX”, „DJ FOKU$”.

Gwiazdą wieczoru była  KASIA KOWALSKA, której koncert na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci. 

Było biesiadnie, rockowo, dyskotekowo i klubowo. Jak zwykle mix, który ma zaspokoić różnorodne gusta.

  Na zakończenie „Trzebiatowskiego Święta Kaszy” spotkanie z pełnym magii, zjaw, intrygujących postaci spektaklem o ponadczasowym , symbolicznym przekazie , w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się oczekiwana przez wszystkich  Biała Dama. 

Organizatorem „Trzebiatowskiego Święta Kaszy” jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury. 

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury  na realizację projektu „ Trzebiatowski Jarmark Historyczny” otrzymało dofinansowanie z  Powiatu Gryfickiego.

Partnerzy: Województwo Zachodniopomorskie, Starostwo Powiatowe w Gryficach , Wikingowie Regi, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Krajowe Stowarzyszenie ARAMIS w Trzebiatowie, Zarząd Portu Morskiego Mrzeżyno, PTTK Baszta Kaszana.

 

Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Radio „Plus” Gryfice, , Superportal 24, , Tygodnik Regionalny ECHO, Trzebiatowska Gazeta Regionalna, „Gryfickie Echa“, Visit Mrzeżyno. Dziękujemy wszystkim mediom za promowanie naszej imprezy, a „Kurierowi Szczecińskiemu” za obecność na wielu naszych spotkaniach i imprezach.

 

Trzebiatowski Ośrodek Kultury BARDZO GORĄCO I SERDECZNIE dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to :

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE 

BURCO PEARL ROGOWO

AMADORA sp. z o.o TRZEBIATÓW

MŁYNY STOISŁAW

BOX FOOD CATERING DIETETYCZNY

HURTOWNIA SKLEP  MIĘSA WĘDLIN DROBIU JACEK POLANOWSKI GRYFICE

SANDRA BIS ZALEWSKI

BAŁTYCKI BANK SPÓŁDZIELCZY ODDZIAŁ TRZEBIATÓW

ZAL- MET TRZEBIATÓW

BOGDAN DUZINKIEWICZ

KATARZYNA GURGUL NAUTICA

KAPITAN NAVI TRZEBIATÓW

MALINOWE MIEJSCE SYLWIA SIONEK MRZEŻYNO

STADNINA  KONI NOWIELICE

GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA W TRZEBIATOWIE 

PAK MED. CENTRUM LEKARSKO- PIELĘGNIARSKIE KATRZYNA WÓJCIK

MACIEJ ZIÓŁKOWSKI „OPTYK”

PZU ARKADIUSZ SOBIERALSKI

FIRMA HANDLOWA MEDI CAB

ARTUR ARNDT

ANDRZEJ BANIAK

ANDRZEJ GALICKI SKLEP MOTORYZACYJNY

HURTOWNIA WIELOBRANŻOWA ROJAN GOŚCINO

PSB  TERMEX MRÓWKA TRZEBIATÓW

PUBI ECOL KOKOLUS

ELEKTROMECHANIKA DŹWIGOWA MARIA ANDRUCHÓW

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE MAX MARTA PAWŁOWSKA

PIEKARNIA- CUKIERNIA Państwa KREROWICZ MRZEŻYNO

PIEKARNIA- CUKIERNIA Państwa NIKUŁÓW

RENATA GARBACZ –SKLEP KOMPUTEROWY

ZAKŁAD BUDOWLANO- KONSERWATORSKI BOGDAN STYRANKA

JOANNA JANKOWSKA KWIACIARNIA „KWIATOWA ULICZKA”

ANDRZEJ CHODOROWSKI

AGENCJA OCHRONY OSÓB I MIENIA TOM Gryfice

 

ZA POMOC W ORGANIZACJI „TRZEBIATOWSKIEGO ŚWIĘTA KASZY” BARDZO DZIĘKUJEMY:

JACKOWI  HANDOROWI WRAZ Z PRACOWNIKAMI

ŻOŁNIERZOM 142 blp WOT TRZEBIATÓW

BOX FOOD CATERING DIETETYCZNY TRZEBIATÓW

DYREKTOROWI DPS JAROMIN I PRACOWNIKOM KUCHNI DPS JAROMIN

HENRYKOWI MAREK

MARCINOWI CZERWIŃSKIEMU I HENIOWI GMOCH

MARCINOWI NOWAKOWSKIEMU

WSZYSTKIM OSOBOM ZE SŁUŻBY INFORMACYJNEJ

POLICJI, STRAŻY POŻARNEJ, STRAŻY MIEJSKIEJ, WOJSKU.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 

31 lipca 2022r. odbył się  HUMAN ECHOLOCATION – FESTIWAL MUZYKI ELEKTRONICZNEJ.

 Na scenie wystąpili : Salamanca, Djanek, Martin Shaft, Tabakos, Tripsitter, Beny, Derek Mierski, Seed

Dziękujemy MICHAŁOWI  WASILEWSKIEMU za zorganizowanie i zaproszenie DJ.

A w dniach 30 – 31 lipca odbył  się FESTIWAL SMAKÓW FOOD TRUCKÓW, który przyciągnął tłumy i zabrał mieszkańców miasta w kulinarną podróż dookoła świata. Dania rodem z Węgier, Meksyku, Gruzji i Hiszpanii rozpieszczały podniebienia fanów street foodu. Miłośnicy smaków azjatyckich  spróbowali wyraziście doprawionych makaronów z woka i gotowanych na parze bułeczek baozi. Fanów ostrości zadowoliły  meksykańskie burritos, a amatorzy niecodziennych dań spróbowali gruzińskich chinkali i chaczapuri, węgierskich langoszy lub włoskich arancini. Nie brakło  też streetfoodowych klasyków, takich jak burgery, corn dogi, zapiekanki i belgijskie frytki. Na deser hiszpańskie churros oraz węgierskie ciastka kominkowe.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!

TOKOceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 29°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama