Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nawet kilka tysięcy złotych mniej za ogrzewanie? To możliwe, dzięki termomodernizacji

W lutym PORTPC szacowała, że Polscy konsumenci w tym roku kupią o 50% więcej pomp ciepła niż w roku 2021, kiedy to sprzedano ich niemal 80 tys. Dziś można raczej celować, że będzie to bliżej 200 tysięcy. Skąd tak duże zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii? To efekt drastycznych wzrostów cen węgla, a także widma tego, iż wkrótce może go zabraknąć. Pomagają także programy, które zachęcają Polaków do termomodernizacji. A na niej można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
Nawet kilka tysięcy złotych mniej za ogrzewanie? To możliwe, dzięki termomodernizacji

Już rok temu w życie weszły nowe regulacje dotyczące energooszczędności budynków. Wyższe normy obowiązują wszystkie domy, dla których pozwolenie na budowę wydano po 31 grudnia 2020 roku. Przepisy unijne regulują standardy energetyczne. Co dają nowe regulacje? Mniejsze straty ciepła. Zmniejszone zapotrzebowanie na energię jest korzystne nie tylko dla portfeli, ale także dla środowiska naturalnego. Zwłaszcza jeśli polscy konsumenci skorzystają z odnawialnych źródeł energii. 

Ciepło czy jedzenie? Polaków coraz częściej nie stać na opał

Tylko w I kwartale 2022 roku węgiel podrożał o prawie ¼ w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – podaje Główny Urząd Statystyczny. Ale to tylko statystyka. W rzeczywistości w wybranych punktach sprzedaży ceny węgla wzrosły nawet do 300 procent. Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? Coraz więcej Polaków nie stać na ogrzewanie. Podrożał nie tylko węgiel, ale także gaz i pellet. Galopująca inflacja, wysokie koszty kredytów hipotecznych i drastyczne wzrosty cen energii – te wszystkie czynniki wpływają destrukcyjnie na portfel Polaka. 

 – Patrząc na obecną sytuację geopolityczną i rynek surowców konieczne jest przeanalizowanie źródeł ogrzewania domu. Już podczas projektu zwróćmy uwagę na kwestie izolacji budynku tak, by unikać strat ciepła i dodatkowych kosztów. Właściciele starszych nieruchomości mają także możliwość skorzystania z dofinansowań na termomodernizację, a także na instalowanie pomp ciepła. Pozwolą one zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w domowym budżecie. – mówi Paweł Poruszek, Prezes Zarządu Euros Energy. 

Polacy mogą skorzystać z trzech poziomów dofinansowania na pompy ciepła – do 30 proc. inwestycji, do 60 proc., a także do 90 proc. Kwota jest uzależniona od dochodu. 

Rośnie popularność pomp ciepła 

Z szacunków PORTP wynika, że aż o 50 proc. może wzrosnąć zainteresowanie pompami ciepła w 2022 roku. W rozwoju sektora pomaga także program „Moje ciepło”. 

 – Instalowanie pomp ciepła jest uzasadnione ekonomicznie. Urządzenie nie tylko zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Ma także pozytywny wpływ na zdrowie konsumentów. Pompy posiadają wysoką sprawność, cicho pracują i mają wygodne sterowanie – często także przy użyciu smartfona. Dużą zaletą urządzenia jest to, że na co dzień jest bezobsługowe. – mówi Paweł Poruszek, Prezes Zarządu Euros Energy.

Popyt na pompy ciepła będzie sukcesywnie wzrastał. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC szacuje, że w 2030 roku sprzedaż osiągnie poziom ok 370.000 sztuk rocznie. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 29°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama