Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpieczna i świadoma zagrożeń – zajęcia z samoobrony dla kobiet

W całej Polsce startują zajęcia z samoobrony. W tym roku projekt Obrona nie tylko na Orliku 2022, organizowany przez Fundację Orły Sportu, odbędzie się w 40 lokalizacjach. W wielu miejscach zajęcia już wystartowały, ale lista uczestników jest wciąż otwarta.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Bezpieczna i świadoma zagrożeń – zajęcia z samoobrony dla kobiet
Fundacja Orły Sportu (1)

W ostatnich latach często wraca aspekt przemocy domowej oraz zagrożeń, których ofiarami w znaczącej większości są kobiety. Wiele organizacji zwraca uwagę, że w przypadku kobiet różne formy przemocy są wyrazem nierówności płci. Siła fizyczna, ale też wiele aspektów psychologicznych, społecznych czy ekonomicznych sprawia, że to kobiety są najczęstszymi poszkodowanymi. Co najbardziej niepokojące, stereotypy płciowe mogą przyczyniać się także do racjonalizacji, a tym samym – usprawiedliwiania przemocy. Polska jest zobowiązana do podjęcia środków promujących zmianę społecznych i kulturowych wzorców zachowań w celu wyeliminowania uprzedzeń bazujących na stereotypach płci. Ważne jest przygotowanie rozwiązań, które przede wszystkim pozwolą uniknąć przemocy zanim dojdzie do jej aktu. Dostrzegając te problemy wiele organizacji działa na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i świadomości społecznej.

Po sukcesie zeszłorocznego projektu Obrona nie tylko na Orliku i świetnym przyjęciu zarówno przez uczestniczki jak i instruktorów, Fundacja Orły Sportu wróciła z projektem w odświeżonej wersji. Tym razem organizacja przygotowała różnorodne aktywności mające kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i uniknięcia potencjalnego zagrożenia. W każdej lokalizacji odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu samoobrony i psychologii.

„Przede wszystkim zależy nam na uświadomieniu uczestniczkom zajęć jak uniknąć sytuacji zagrożenia i jak reagować na pierwsze sygnały, gdy to zagrożenie się pojawia – mówi prezes Fundacji Orły Sportu Rafał Wosik. – W tym celu przewidujemy spotkanie z psychologiem, który opowie o tym, jak nie stać się ofiarą, jak stawiać granice i jak zdobyć pewność siebie by wyzbyć się syndromu ofiary”.

W ramach zajęć zostanie też przeprowadzony warsztat pozytywnego myślenia i uwalniania emocji oraz nauka panowania nad stresem i strachem. Trenerzy mają za zadanie przygotowanie uczestniczek poprzez rozgrzewkę ogólnorozwojową oraz poprawę ogólnej formy fizycznej. Kluczowym elementem treningu będzie omówienie aspektów zagrożenia i technik samoobrony, w tym m.in. nauka reakcji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, nauka postaw podczas ataku oraz technik atakowania, nauka uwalnia się z chwytów w rożnych kombinacjach, ćwiczenia z przyrządami (tarcze, rękawice, pałki), wprowadzenie do obrony przez atakiem z użyciem przyrządów takich jak nóż czy pistolet. Na zajęciach pojawi się też policjant, który omówi aspekt bezpieczeństwa i skutecznego przeciwdziałania przemocy przygotowany przez służby mundurowe. Uczestnicy uczuleni zostaną również na aspekt cyberprzemocy, toksyczności działań online i temat różnych form molestowania w internecie, które nasiliły się podczas pandemii.

Fundacja przygotowała też panel historyczno-patriotyczny, w ramach którego, uczestnicy zajęć będą poznawać wydarzenia i postacie, głównie kobiet, które swoją bohaterską postawą i życiem stanowią wzorce dla kolejnych pokoleń.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne.

Więcej o zajęciach Obrona nie tylko na Orliku 2022 można znaleźć na stronie Fundacji Orły Sportu www.orlysportu.pl, profilu społecznościowym Facebook oraz u lokalnych animatorów sportu na wybranych orlikach.

Projekt jest dofinansowany ze środków, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Foto: Fundacja Orły Sportu Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 29°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama