Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zatrucia pokarmowe w czasie wakacji. Jak ich uniknąć ?

W wakacje nietrudno o zatrucie pokarmowe - jadąc na wakacje, chcemy próbować nowych potraw i stołujemy się w restauracjach, pubach, natomiast pozostając w domu, nie zawsze pamiętamy o przechowywaniu żywności w chłodnych, czystych miejscach. Poza tym możliwość umycia rąk w miejscach publicznych bywa często ograniczona.
Zatrucia pokarmowe w czasie wakacji.  Jak ich uniknąć ?

Wysoka temperatura i ograniczona dbałość o warunki higieniczne w wielu turystycznych miejscach sprawiają, że podczas wakacji łatwo o spożycie żywności zakażonej, np. salmonellą, która występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, mleku, jajach, czy bakterią E. Coli - przenoszoną przez owady na wszystkie rodzaje żywności oraz gronkowcem - namnażającym się w słodkich produktach. 

Zatem jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem?

Przede wszystkim należy dbać o higienę. Nie zapominać o myciu rąk przed jedzeniem, przed przygotowaniem posiłku, po wyjściu z toalety. Zadbać o higienę podczas pracy w kuchni - używać czystych naczyń.  Należy również pamiętać o tym, aby nie kłaść produktów, które będą spożywane bez obróbki (np. warzyw) na desce z pokrojonym mięsem czy innymi surowymi artykułami. Dokładnie i najlepiej w gorącej wodzie myć produkty, które zamierzamy spożyć. Dotyczy to m.in. popularnych w sezonie letnim owoców leśnych np. jagód - na ich powierzchni może czaić się tasiemiec bąblowcowy, powodujący bąblowicę. To groźna choroba pasożytnicza, w której dochodzi do rozsiewania larw po całym organizmie i zagnieżdżania się tasiemca w różnych narządach, m.in. wątrobie czy płucach.Żywność nietrwała mikrobiologicznie, jeśli nie jest przechowywana w warunkach chłodniczych, może stać się przyczyną poważnego zatrucia pokarmowego. Dlatego uważać należy na produkty mrożone (mięso, ryby, lody) - ważne, żeby były one dobrze schłodzone - niedopuszczalne jest ich kilkukrotne rozmrażanie i zamrażanie. Produkty, które łatwo się psują, należy wkładać do lodówki lub zamrażalnika od razu po powrocie z zakupów. Przechowywać je tak, by były zabezpieczone przed kontaktem z artykułami spożywanymi w postaci surowej (osobna szuflada, zamknięty pojemnik, woreczek). Zasady te w szczególności dotyczą jaj i mięsa. Ponadto jaja warto wyparzać, zanim ich użyjemy, np. wbijając do ciasta. 

W lecie w kuchni mogą pojawić się nieproszeni goście. Owady to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim - higieniczny. Mogą przenosić one bakterie i drobnoustroje na różne powierzchnie - przykładowo muchy często odpowiadają za skażenie żywności bakteriami. 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama