Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii: kara – wsparcie – szansa?”

Na początku czerwca w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Waniorowie odbyła się Konferencja pt. „Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii: kara – wsparcie – szansa?”.
„Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii: kara – wsparcie – szansa?”

Patronat honorowy objął Ryszard Chmielowicz starosta powiatu gryfickiego, który dokonał uroczystego otwarcia konferencji z udziałem prof. Grażyny Maniak dziekan Wydziału Ekonomii i Pedagogiki ZPSB w Gryficach, z Kuratorium Oświaty w Szczecinie Aliny Przerwa dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego, Agnieszki Stroynowskiej i Hanny Markowskiej starszych wizytatorów, Marty Łakomy Zinowik dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gryficach, Aldony Byczkiewicz dyrektor Domu dla Dzieci w Gryficach, Joanny Szczudło dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Gryficach, Renaty Tracz dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu, Emili Moreń dyrektor Szkoły Podstawowej w Cerkwicy, pedagogów, nauczycieli oraz grupy studentów ZPSB Wydział w Gryficach.

Celem konferencji było przybliżenie kadrze kierowniczej i pedagogicznej szkól podstawowych z terenu powiatu gryfickiego zasad funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz form i metod pracy z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, zarówno tych o charakterze specjalistycznym jak i niekonwencjonalnym.

O cel i założenia konferencji zapytaliśmy panią dyrektor MOS w Waniorowie Renatę Gródecką.

Organizując konferencję pt. „Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii: kara – wsparcie – szansa?” chcieliśmy przybliżyć pedagogom ze szkół podstawowych naszego powiatu procedurę przyjęcia do naszej placówki.

Jaka jest konieczna dokumentacja, jak wygląda etap przed przyjęciem do placówki.

Rodzice bardzo często nie wiedzą jaka jest procedura przyjęcia do ośrodka, często myślą, że wystarczy udać się do psychiatry i uzyskać skierowanie jak na szpitalny oddział psychiatryczny. 

Ważne, że to rodzic musi złożyć wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej która może wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stwierdzające, że dziecko jest zagrożone niedostosowaniem społecznym. Na tej podstawie wydział edukacji starostwa powiatowego wydaje skierowanie do naszej placówki.

W trakcie przyjmowania już my diagnozujemy dziecko pod kątem jego potrzeb, również pod kątem indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego który będzie u nas realizowany.

Chcieliśmy też podzielić się naszym doświadczeniem a także przedstawić pedagogom metody naszej pracy z dziećmi z zaburzeniem niedostosowaniem społecznym, w tym metodami niekonwencjonalnymi. Udostępniliśmy też materiały poglądowe, przygotowaliśmy prezentacje, poprzez tę konferencję chcieliśmy też zachęcić pedagogów do współpracy z nami. Jeśli będą mieć jakieś wątpliwości w stosunku do dziecka z zaburzeniem wychowawczym czy z zaburzeniem zachowania i emocji mogą się skontaktować i uzyskać poradę jak z takim dzieckiem postąpić.

Czego pani się spodziewa po tej konferencji?

Najważniejszy cel zawarty jest w tytule konferencji: „kara – wsparcie – szansa?”, żeby pokazać, w odbiorze społecznym, że pobyt w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nie jest karą, że tutaj dzieci znajdą wsparcie, że tutaj mają szansę na swój rozwój intelektualny, emocjonalny – wygaszanie negatywnych emocji, pomoc terapeutyczną psychologiczną. 

To wsparcie i szansa na normalny rozwój, ale nie kara.

Konferencję zakończył wspólny grill w altanie w parku, podczas, którego była możliwość przedyskutowania problematyki omawianej podczas spotkania. Z okazji Dnia Dziecka studenci ZPSB Wydział w Gryficach przekazali wychowankom upominki. Konferencja przebiegła w bardzo miłej atmosferze, była okazją do wymiany doświadczeń i jak pan starosta gryficki Ryszard Chmielowicz zasugerował będzie kontynuowana również w przyszłym roku.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama