Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Krok w stronę nowej kultury? Galeria Arsenał otwiera wirtualną przestrzeń

Już jutro, 21 czerwca w Poznaniu entuzjaści kultury i nowych technologii spotkają się na ART3, by rozmawiać o tym, jak cyfrowa rewolucja zmienia świat artystów, kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Inicjatorami spotkania są start-up SmartVerum oraz Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, która oficjalnie otworzy tego dnia swoją wirtualną przestrzeń wystawową.
Krok w stronę nowej kultury? Galeria Arsenał otwiera wirtualną przestrzeń

We wtorek w godzinach 17:30-21:30 w poznańskim Pawilonie Nowej Gazowni przy ul. Ewangelickiej 1 odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu „Demokratyzacja czy dematerializacja - sztuka w polu wirtualnym”. Motywem przewodnim ART3 jest demokratyzacja kultury w czasie, gdy znaczną część naszego życia zdominowały nowe technologie, zmieniające możliwości artystów i odbiorców sztuki. Coraz więcej osób kreuje dzieła pod rozmaitą postacią, ma do nich dostęp, a nawet możliwość zostania mecenasami. Jednocześnie bariery między różnymi formami sztuki ulegają zatarciu. Sztuczna inteligencja wspiera rozwój sztuki generatywnej, a zyskująca na popularności technologia blockchain tworzy nowe formy własności i redefiniuje wartość na rynku sztuki. 

 

Podczas debaty zostaną zaprezentowane nowe możliwości Galerii Arsenał. Poznańska instytucja kultury uzyska nową przestrzeń wirtualną. Goście Arsenału będą mogli namalować własne wirtualne obrazy oraz zwiedzać cyfrową wystawę dzieł prof. Piotra C. Kowalskiego, który od samego początku swojej działalności artystycznej eksperymentuje z granicami malarstwa. Inicjatywa powstaje wspólnie ze SmartVerum, polskim start-upem, który tworzy swój własny artystyczny metaverse i już wcześniej brał udział w tokenizacji dzieł Leona Tarasiewicza, nauczyciela akademickiego i malarza białoruskiego pochodzenia. Idea powstania wirtualnej przestrzeni w Galerii Arsenał zrodziła się podczas przebudowy placówki. Brak odwiedzających skłonił dyrekcję poznańskiego ośrodka kultury do poszukiwania mniej tradycyjnych form przybliżania sztuki. Postanowiono wykorzystać doświadczenie SmartVerum zdobyte przy projektowaniu Artverse. Dzięki temu tradycyjni odbiorcy będą mogli przekonać się do cyfrowej rewolucji w sztuce poprzez zastosowane elementy interaktywne, takie jak grupowe malowanie.

 

Dzięki stworzeniu wystawy cyfrowej jako użytkownicy możemy mieć styczność ze sztuką w każdym miejscu na świecie w dowolnej chwili. Natomiast instytucje kultury, tak jak Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, przestają być ograniczone do konkretnej, fizycznej przestrzeni wystawienniczej. Dodatkowo poszerzają grono swoich odbiorców. Co więcej, dzięki stworzeniu metaverse’u będą mogły udostępniać w cyfrowej postaci zbiory, które na co dzień są schowane gdzieś w magazynie – mówi Bartosz Bilicki, wykładowca akademicki oraz założyciel start-upu Smart Verum, który stworzył Mintiq, pierwszy polski marketplace dla Fine Artu. Bartosz Bilicki w przeszłości związany był z Trifinity - blockchain developers (CEO), Blockchain Polska (prezes i współzałożyciel) i Ministerstwem Cyfryzacji (członek Grupy Roboczej Technologii Blockchain i DLT). – Dzięki NFT twórcy łatwiej zarabiają na swoich pracach, bo dostęp do nich uzyskali kolekcjonerzy z całego świata. Wybitne dzieła, które przez lata nie doczekały się publikacji, znalazły nabywców. Tokeny sprawdziły się szczególnie podczas pandemii, umożliwiając galeriom dotarcie do odbiorców i sprzedaż. Podczas wojny w Ukrainie NFT pomaga w zbiórkach pieniędzy i ochronie dziedzictwa kulturowego tego kraju – dodaje Bilicki.

 

Spotkanie otworzy prof. Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał. Wraz z nim na wybranych przykładach prześledzimy, w jaki sposób działania artystów zmieniały przestrzeń publiczną w zaangażowaną przestrzeń sztuki, początkowo przy użyciu tradycyjnych mediów elektronicznych, a obecnie wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości. 

 

Patronem artystycznym wydarzenia jest Piotr C. Kowalski, wyróżniony podczas Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2021 Nagrodą Honorową Jury „za poszerzanie granic malarstwa dokonywane podczas praktykowania zwykłej codzienności oraz za optymizm i radość, jaką niesie ze sobą proponowana przez artystę demokratyzacja sztuki”. Poza Bartoszem Bilickim jako przedstawiciel świata nowych technologii wystąpi także Jakub Żurawiński, współzałożyciel cyfrowego sejfu Bitfold, który opowie o bezpiecznym przechowywaniu NFT. 

 

Prelegentem ART3 będzie również Agnieszka Jelewska, profesorka UAM, autorka książek Sensorium oraz Ekotopie ekspansja technolultury, współzałożycielka Humanities/Art/Technology Research Center. Wspólnie z prof. Jelewską będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „Smart kontrakty: tokenizacja czy postkolektywne praktyki artystyczne?”. Wydarzenie zakończy panel dyskusyjny, w którym udział wezmą kolekcjonerka sztuki NFT Magdalena Żuk, Michał Grzybkowski z Beyond.pl oraz wspomniany już Bartosz Bilicki.Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama