Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych i ogrodzenia

Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych i ogrodzenia
Autor: fot. Plast-Met-Systemy-Ogrodzeniowe

Ogród to ostatni etap budowy domu. Podobnie jak prace wewnątrz budynku, te na zewnątrz wymagają dobrego planu i zachowania kolejności działań. Zanim więc przejdziemy do sadzenia roślin i zakładania trawnika, dobrze jest wykonać wszystkie prace ziemne oraz ogrodzić teren.  

Najpierw oczekiwania

Przed rozpoczęciem prac powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki ogród chcielibyśmy mieć? Marzymy o prywatnej enklawie oddzielonej od świata zewnętrznego, czy chcemy eksponować walory naszej posesji, tak by można ją było podziwiać także od strony ulicy? Stawiamy na ustronne miejsce przeznaczone do rekreacji z dużym tarasem i grillem, oddzielone od sąsiadów, czy na przykład przestrzeń do uprawiania sportu? Jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i planujemy uprawiać warzywa i owoce lub hodować liczne kwiaty, czy raczej zależy nam na tym, aby ogród angażował nas w stopniu minimalnym? Czy na naszej posesji będą bawiły się dzieci, a może mamy zwierzęta domowe? Zamierzamy korzystać z przestrzeni zewnętrznej także po zmroku, a jeśli tak, które części działki będą wymagały oświetlenia?

Bez projektu ani rusz

Kiedy mamy już określone oczekiwania, czas przystąpić do sporządzania projektu. Możemy zlecić go architektowi krajobrazu lub wykonać sami i tylko skonsultować się ze specjalistami. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujemy.

Projekt powinien precyzować przebieg podjazdu, alejek i innych powierzchni utwardzonych, uwzględniać rzeźbę terenu, a także umiejscowienie elementów małej architektury jak altana, ławki, oczka wodne czy lampy ogrodowe. Należy w nim także umieścić przebieg instalacji elektrycznej i nawadniającej, biorąc pod uwagę krzewy i drzewa istniejące na działce lub mające się tam w przyszłości pojawić. Punktem wyjścia zawsze są wymiary i kształt działki, lokalizacja budynku, a także umiejscowienie bramy wjazdowej oraz furtki. Zanim ruszymy do sklepu ogrodniczego, zastanówmy się też nad kolejnością wykonywania prac. Nie musimy od razu aranżować całej posesji, można te wydatki etapować, warto jednak tak wszystko zaplanować, by nie niszczyć już zagospodarowanych obszarów.

Prace ziemne

Jeśli nie zdążyliśmy wykonać tego przed zimą,  powinniśmy uprzątnąć wszelkie pozostałości i śmieci budowlane. Następnie mechanicznie usuwamy korzenie chwastów i niepotrzebne krzewy i inne rośliny. Bardzo ważne jest wyrównanie terenu i ukształtowanie spadku w miejscu podjazdu w kierunku bramy wjazdowej. Warto wykonać prace ziemne przed ogrodzeniem terenu, gdyż mogą one wymagać użycia ciężkiego sprzętu, np. w celu usypania wzniesienia lub wykopania stawu.

Prowadząc prace ziemne, uważajmy na paliki geodezyjne. Wytyczają one granice posesji i będą potrzebne na etapie ogradzania działki. 

Zanim postawimy ogrodzenie

Przygotowując się do budowy ogrodzenia, należy uprzątnąć z jego linii wszelkie przeszkody. Pamiętajmy też, aby na czas prac zabezpieczać pnie drzew znajdujących się w pobliżu. 

Czy pod ogrodzenie musimy wykonać fundament? To zależy od jego rodzaju – z jakiego materiału będzie wykonane, na jakich słupkach chcemy osadzić przęsła oraz od gabarytów i ciężaru bramy wjazdowej. 

- Większość ogrodzeń metalowych montowanych na systemowych słupkach nie wymaga lania fundamentu na całej długości – wyjaśnia Małgorzata Podemska, ekspert z firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. - Wystarczy wykonać punktowo stopy fundamentowe, w których zamocujemy słupki. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku montażu furtki czy bramy rozwiernej dwuskrzydłowej. Inaczej rzecz ma się natomiast z bramą przesuwną. Tu trzeba już wylać ławę fundamentową. Fundament pod całą linią ogrodzenia będzie potrzebny także wtedy, gdy zdecydujemy się na zrobienie ogrodzenia murowanego, w które wkomponujemy przęsła stalowe. 

Planując harmonogram prac zagospodarowania terenu wokół trzeba wziąć pod uwagę czas oczekiwania na poszczególne elementy i materiały. Jeśli chcemy postawić ogrodzenie z elementów wykonywanych na indywidualne zamówienie, takich jak np. Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe firmy Plast-Met, będziemy musieli poczekać na nie kilka tygodni. Sam montaż, w zależności od wielkości posesji, zajmuje zwykle zaledwie 1-2 dni. 

Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama