Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Komunikat – debata „Kościoły wobec totalitaryzmów”

Zapraszamy w środę, 22 czerwca 2022 r., o godz. 17.00 na debatę pt. „Kościoły wobec totalitaryzmów”, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp wolny.
Komunikat – debata „Kościoły wobec totalitaryzmów”
debata „Kościoły wobec totalitaryzmów”

Pretekstem do debaty jest konflikt w Ukrainie, który trwa od ośmiu lat, a od końca lutego bieżącego roku stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy. Zdecydowaliśmy się więc na zorganizowanie spotkania, podczas którego będziemy rozmawiać o jednym z istotnych problemów związanych z wojną. 

            W trudnych czasach, stanach zagrożenia, sytuacjach granicznych, wielu ludzi szuka nadziei, pocieszenia i przede wszystkim – oparcia – w Kościele. Tak było m. in. podczas wojen światowych, ale również dziś, kiedy konflikt lokalny może w każdej chwili przerodzić się w wojnę o zasięgu kontynentalnym, albo nawet globalnym. Niezwykle istotna jest postawa hierarchów kościelnych, od najwyższych, po duchownych, pracujących bezpośrednio z wiernymi i najlepiej orientującymi się w ujawnianych przez nich dramatach i lękach. 

            Czy w sytuacji trwającego konfliktu Kościoły różnych wyznań stanęły na wysokości zadania, czy mają pomysł, jak pomóc poszkodowanym: ofiarom i uchodźcom zarówno w wymiarze duchowym, jak i fizycznym? Czy wszystkie postawy i wypowiedzi przywódców Kościołów są zawsze oczekiwane i zrozumiałe, czy czasem budzą zdumienie i niepokój? Czego wierni, zwłaszcza ci bezpośrednio dotknięci wojną, oczekują od Kościołów, z którymi są związani, czy mniej chętniej odwiedzają je mając w pamięci szereg kryzysów, dotykających Kościoły w ostatnich latach? 

            Zaproszenie do debaty przyjęli: ks. Robert Masalski (dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego Kurii Szczecińsko-Kamieńskiej), ks. Robert Rosa (Parafia Greckokatolicka), ks. Sławomir Sikora (Parafia Ewangelicko-Augsburska) i ks. Paweł Stefanowski (Parafia Prawosławna). 

            Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Uniwersytetu Szczecińskiego Piotr Briks, którego główne zainteresowania badawcze dotyczą historii Lewantu, biblistyki, historii cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Autor wielu publikacji, członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 25 lat jest też przewodnikiem po Izraelu, Palestynie, Grecji, Turcji, Libanie, Jordanii, Syrii, Egipcie, Armenii i Gruzji. 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama