Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Naukowiec z Indii zrealizuje swoje badania na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

Sundar Rathnarajan, doktorant z Indian Institute of Technology Madras, przyjedzie do Szczecina w ramach pierwszej edycji konkursu POLONEZ BIS. Naukowiec dzięki otrzymanemu finansowaniu opracuje beton zbrojony zawierający w swoim składzie wodę morską. Budżet projektu wynosi milion złotych.
Naukowiec z Indii zrealizuje swoje badania na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki POLONEZ BIS – pierwszego konkursu na 24-miesięczne projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy. Jego głównym celem jest rozwój kariery badaczy poprzez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie ambitnych projektów badawczych prowadzonych w najlepszych polskich ośrodkach.

 

W pierwszej edycji konkursu złożono 151 wniosków, z czego 50 konceptów zostało zakwalifikowanych do finansowania. Zrealizowanych zostanie 27 projektów z zakresu nauk ścisłych
i technicznych, 14 z dziedziny nauk humanistycznych społecznych i o sztuce oraz 9 z dziedziny nauk o życiu. 

 

Projekt doktoranta z Indii dot. zrównoważonego nano-modyfikowanego betonu mieszanego z wodą morską o wydłużonej trwałości. Sundar Rathnarajan zrealizuje go na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska pod okiem dr. hab. inż. Pawła Sikory, prof. ZUT. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi milion złotych.

 

Sundar wyraził swoje zainteresowanie przyjazdem do Polski na stronie internetowej konkursu. Skontaktowałem się z nim i ustaliliśmy zakres projektu oraz wspólną tematykę badawczą. Następnie przygotował swój wniosek, który uzyskał finansowanie – mówi prof. Paweł Sikora.

 

 

Naukowiec z Azji Południowej 

 

Pochodzący z Indii doktorant specjalizuje się w badaniach nad korozją betonów oraz wpływem domieszek do poprawy trwałości betonów cementowych. Posiada znaczący dorobek w tej dziedzinie
i jest autorem wielu publikacji naukowych w wiodących czasopismach specjalistycznych.

 

Studiuje na najlepszym uniwersytecie technicznym w Indiach - Indian Institute of Technology Madras. W lipcu uzyska tytuł doktora, a we wrześniu dołączy do Katedry Budownictwa Ogólnego, gdzie pod okiem naukowców z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT, zrealizuje swój dwuletni projekt pt. „NanoSeaCon - Sustainable nano-modified seawater-mixed concrete with enhanced service life" (Zrównoważony nano-modyfikowany beton mieszany z wodą morską o wydłużonej trwałości).

 

 

„NanoSeaCon"

 

75 proc. światowego zapotrzebowania na wodę słodką do produkcji betonu występuję w regionach, w których w najbliższych latach spodziewany jest niedobór wody. Państwa dotknięte brakiem wody (np. Indie), borykają się z niedoborem zasobów słodkiej wody przede wszystkim do zapewnienia podstawowych potrzeb. Zastosowanie wody morskiej przy produkcji betonu, wiąże się z ryzykiem korozji stali zbrojeniowej, natomiast wykorzystanie zbrojenia alternatywnego z wysokimi kosztami produkcji elementów betonowych, dlatego też możliwość zastosowania wody morskiej była przez wiele lat ograniczona – tłumaczy dr hab. inż. Paweł Sikora.

 

Projekt „NanoSeaCon" ma to zmienić m.in. poprzez opracowanie trwałego betonu zbrojonego zawierającego w swoim składzie wodę morską. Dzięki badaniom eksperymentalno-numerycznym, możliwe będzie opracowanie składów mieszanek betonowych z dodatkiem nanomateriałów o silnej reaktywności umożliwiających wiązanie chlorków zawartych w wodzie morskiej, co w konsekwencji zmniejszy bądź zniweluje zjawisko korozji stali zbrojeniowej.

 

Badania te nie tylko pozwolą na rozwiązanie problemu zastosowania wody morskiej do produkcji betonu, ale przyczynią się również do opracowania składów mieszanek betonowych o niskim śladzie węglowym – mówi dr hab. inż. Paweł Sikora.

 

Projekt zostanie realizowany przy współpracy zagranicznej z partnerami z Technische Universität Berlin (Niemcy) oraz Sejong University (Korea Południowa). Pełna lista rankingowa znajduje się na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2022-05-25-polonezbis1.

 

Fot. Archiwum prywatneOceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama