Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kampania społeczna na rzecz czystego powietrza: Omenaa Mensah radzi jak skutecznie walczyć ze smogiem, również w domu!

Omenaa Mensah, dziennikarka i prezenterka pogody, doskonale wie skąd bierze się smog, gdzie w Polsce jest największy, jakie warunki pogodowe go potęgują, a także jak z nim walczyć. W ramach kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog” razem z Termo Organiką i Politechniką Warszawską podejmuje działania mające na celu budowanie świadomości w społeczeństwie, gdzie leży źródło smogu i jak go efektywnie niwelować.

Skala problemu jest naprawdę duża - średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w Polsce przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500-600%! Za obecną sytuację odpowiedzialne są przede wszystkim nieocieplone budynki ogrzewane za pomocą przestarzałych pieców, w których spala się niskiej jakości węgiel i bardzo często to wszystko, co nie jest już potrzebne domownikom, np. śmieci, plastikowe butelki, stare meble, ubrania, etc.

                - Nieocieplone lub słabo ocieplone budynki to najwięksi truciciele atmosfery. Zużywają zdecydowanie za dużo energii potrzebnej do ogrzewania, która powstaje najczęściej w wyniku spalania słabej jakości opału w niewydajnych kotłach - mówi Omenaa Mensah, ambasadorka kampanii społecznej „Termomodernizacja najlepszy sposób na smog”. - Kompleksowa termomodernizacja to jeden z najlepszych oraz najprostszych sposobów ograniczających smog i trzeba o tym mówić głośno. Musimy zwiększyć świadomość obywateli, by to oni wpływali na decydentów, bo potrzebne są nam rozwiązania systemowe skutecznie ograniczające smog.

Na natychmiastową znaczącą zmianę obecnej jakości powietrza niestety nie ma co liczyć, dlatego każde, nawet niewielkie działanie wpływające na jego poprawę, ma sens.

Doraźne sposoby walki ze smogiem

W okresie grzewczym problem z jakością powietrza występuje już nie tylko na zewnątrz, ale także w domu czy mieszkaniu. Każdy z nas powinien już dziś zadbać o to, aby jak najlepiej chronić siebie i bliskich przed powietrzem zanieczyszczonym niebezpiecznymi związkami chemicznymi i pyłami, czyli tzw. smogiem. Warto pamiętać o tym, aby:

  • obserwować na bieżąco stan powietrza w naszej okolicy, np. za pośrednictwem aplikacji;
  • nie wietrzyć pomieszczeń - należy ograniczyć wymianę powietrza jedynie do wentylacji, np. poprzez rozszczelnienie okien. Zmniejszy to ilość szkodliwych substancji przedostających się do domu;
  • zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie powietrza w domu - warto rozważyć zakup urządzeń takich, jak np. jonizatory czy oczyszczacze powietrza. Niestety nie jest to najtańsze rozwiązanie i warto także pamiętać, że nie zastąpi świeżego powietrza, choć doraźnie może być pomocne;
  • uprawiać rośliny - to naturalna metoda w radzeniu sobie ze smogiem. W każdym domu czy mieszkaniu pomocne będą popularne rośliny takie jak: skrzydłokwiat, paproć, złocień czy dracena. Dobrze jest pamiętać o tym przez cały rok;
  • zrezygnować z aktywności fizycznej poza domem, w tym ze spacerów. Szczególnie ważne jest, aby nie wychodzić na spacer z dziećmi, które należą do grupy osób szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu;
  • unikać przebywania na dworze, a jeśli musimy wyjść pamiętajmy o ubiorze przykrywającym jak największą powierzchnię ciała - zanieczyszczenia osadzają się także na skórze;
  • zaopatrzyć siebie i swoich bliskich w dobrej jakości maski przeciwpyłowe, które w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Posiadają one specjalne filtry, które minimalizują ilość szkodliwego pyłu przedostającego się do układu oddechowego;
  • zrezygnować z palenia w kominkach;
  • korzystać z komunikacji miejskiej, zamiast z samochodu.

Należy pamiętać, że wymienione metody radzenia sobie ze smogiem są doraźne i nie rozwiązują problemu, jakim jest rekordowy poziom zanieczyszczenia pyłami w Polsce. Aby pokonać smog niezbędne jest zwiększenie świadomości obywateli i konkretne działania.

Drzewa wspierają walkę ze smogiem

Rośliny pochłaniają z powietrza niektóre toksyczne gazy, dlatego sadzenie ich w mieście jest na wagę złota, ale najskuteczniejsze w walce ze smogiem są przede wszystkim drzewa, które oczyszczają powietrze. Drzewa produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla. Przez aparaty szparkowe, umiejscowione w liściach, dostają się do środka i są unieszkodliwiane różnorodne niebezpieczne gazy, np. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu czy tlenek węgla. Na liściach osadza się pył zawieszony oznaczany symbolem PM10 i PM2,5. To bardzo niebezpieczne składniki smogu. Warto więc w pobliżu domów, balkonów i okien sadzić lipy, klony i brzozy.

                -  W ciągu ostatnich lat wiele ośrodków naukowych potwierdziło tezę, że sadzenie drzew jest pożyteczne dla poprawy jakości powietrza. Akademicy SGGW z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego informują, że sto dużych rozmiarów drzew jest w stanie usunąć około 450 kilogramów zanieczyszczeń rocznie, w tym ponad 130 kilogramów pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Warto wiedzieć, że duże drzewa oczyszczają powietrze kilkadziesiąt razy efektywniej niż mała zieleń. Nie możemy czekać. Działajmy na różnych frontach. Musimy sadzić drzewa, a także kompleksowo termomodernizować budynki – mówi Omenaa Mensah, ambasadorka kampanii społecznej.

Kluczem do walki ze smogiem jest budowanie świadomości, co jest jego główną przyczyną i jak się bronić. Już dziś każdy z nas powinien wziąć sprawy w swoje ręce.

--

Więcej informacji na temat roli kompleksowej termomodernizacji w walce ze smogiem:  www.termoorganika.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

in home massage NJ 04.12.2018 23:59
Komentarz usunięty

Temperatura: 17°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Sławomir Scharmach Treść komentarza: Oświadczenie Poprzedni wpis opublikowany pod moim nazwiskiem nie został sporządzony ani opublikowany przeze mnie. Nie wyraża on mojego stanowiska i został zamieszczony bez mojej wiedzy oraz zgody. Osoba, która dopuściła się podszycia pod moją osobę i wykorzystania mojego nazwiska, może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną, w zależności od okoliczności sprawy. W szczególności rozważam złożenie zawiadomienia do organów ścigania oraz podjęcie kroków prawnych w celu ochrony moich dóbr osobistych i dochodzenia ewentualnego odszkodowania. Przypominam, że publikowanie treści w Internecie nie gwarantuje anonimowości, a działania naruszające cudze prawa mogą prowadzić do konsekwencji prawnych. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska - prawdziwa Treść komentarza: Szanowni, powyższe dwa niepochlebne komentarze nie zostały napisane przez osoby o wskazanych personaliach. Ktoś podszył się pod Joannę Zdanowską i Sławomira Scharmach. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska Treść komentarza: Pleszewski Krzysztof prezes Seidorf Mountain Resort razem ze swoją żoną Elwirą Pleszewska tworzą zorganizowaną grupę oszukującą inwestorów,wykonawców,podwykonawców,pracowników etc... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:04 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Sławek Scharmach Treść komentarza: Ten artykół pisał nie Kamil Gaszyński tylko Krzysztof Pleszewski , to właśnie przez tego typa powstały problemy dla inwestorów.Pan Krzysztof Pleszewski to handlarz autami a nie hotelarz,on się po prostu na tym niezna a przy okazji jest oszustem i krętaczem.Zapraszam po opinie na e-hotelarz.pl ...wpisuj Hotel Seidorf w wyszukiwarce. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:54 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: realista bis Treść komentarza: Zgadzam się z realistą,że to wyciąganie pieniędzy od podatników przez stowarzyszenie mieszkańców "Dąb".W mieście nikt nie da na swój pieniędzy wspólnocie mieszkaniowej żeby sobie pojechali na wycieczkę albo coś wyremontowali np świetlice/sami płacą na swój fundusz remontowy i remontują/.Dlaczego na wsi jest inaczej i funduje się im ich zachcianki? Data dodania komentarza: 7.03.2026, 03:55 Źródło komentarza: Nowogard: Laury Cisowe za rok 2017 zostały rozdane Autor komentarza: Wanda Treść komentarza: Ooo, świetna akcja! Dobrze się dowiadywać gdzie warto robić zakupy Data dodania komentarza: 4.02.2026, 01:38 Źródło komentarza: Stokrotka wycofała „trójki" ze sklepów własnych
Reklama
test