Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Inwestorzy uciekają w gotówkę. Czy grozi nam światowy kryzys?

Fatalne dane gospodarcze oraz wizja światowego głodu sprawiają, że inwestorzy zamykają swoje pozycje i „siedzą” na gotówce. Jednak tam również nie jest bezpiecznie.
Inwestorzy uciekają w gotówkę. Czy grozi nam światowy kryzys?
Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark

Bardzo niepokojące dane ekonomiczne, a także wysoka inflacja przyczyniają się do wzrostu obaw o recesję lub stagflację w USA. Sondaż The Conference Board wskazał, że aż 68 proc. prezesów ankietowanych firm obawia się o to, że podnoszenie stóp procentowych przez FED wywoła recesję. 

 

Badania Bank of America pokazują z kolei, że inwestorzy gromadzą gotówkę. Widać to także po notowaniach największych indeksów giełdowych na Wall Street. Bessa paradoksalnie dotyka także rynku kryptowalut, który miał być odtrutką i alternatywą dla oficjalnego obiegu. Mocno tracił bitcoin. Upadła kryptowaluta Luna oraz powiązany z nią stablecoin UST. 

 

Na to wszystko nakładają się rosnące obawy o bezpieczeństwo żywnościowe. Wojna, zmniejszona produkcja żywności w Ukrainie, ale także blokowanie ukraińskich portów przez Rosjan i zakaz eksportu pszenicy przez Indie powodują wzrost cen. Prezes Banku Anglii Andrew Bailey alarmował w ostatnim czasie o „apokaliptycznych” konsekwencjach kryzysu żywnościowego, również w kontekście inflacji. 

 

W dalszym ciągu finału nie znalazła historia pandemii COVID-19. W Chinach koronawirus nadal stanowi ogromne zagrożenie zarówno zdrowotne, jak i gospodarcze. Coraz więcej mówi się także o wzroście liczby zachorowań w Korei Północnej, gdzie reżim zaleca płukanie gardła solą i picie herbaty. Niepokój wzbudza także małpia ospa – nowa choroba zakaźna wykryta w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwecji, Belgii, ale też w Australii. Jest to rzadka choroba zakaźna odzwierzęca, wywodząca się z Afryki. 

 

Stagflacja zagraża także Polsce

 

O tym, że inflacja w Polsce jest realnym problemem, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak opublikowane niedawno przez NBP dane dotyczące inflacji bazowej (nieuwzględniającej cen energii elektrycznej i żywności, które teoretycznie najmocniej napędzają wzrost cen) na poziomie 7,7 proc., nie napawają optymizmem. W połączeniu z możliwą recesją i podwyżkami stóp procentowych, daje to niezbyt optymistyczny scenariusz stagflacyjny. 

 

Na przełomie sierpnia i września zaczną być uruchamiane pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska może otrzymać nawet 76 mld euro na odbudowę gospodarki po pandemii. W teorii jest to powód do radości. W praktyce jest to jednak zwiększenie ilości pieniądza w obiegu, a więc kolejny czynnik proinflacyjny. I podobnie zadziałać mogą planowane przez rząd „wakacje kredytowe” oraz dwie podwyżki płacy minimalnej zapowiedziane na 2023 rok. 

 

Złoto nadal bezpieczną przystanią

 

O złocie w ostatnim czasie najczęściej mówi się jako o aktywie, które nie do końca wywiązuje się ze swojej roli. Cena królewskiego kruszcu po gwałtownych wzrostach zanotowanych na początku inwazji, od połowy kwietnia osłabia się i wszyscy tak naprawdę zadają sobie dwa pytania: kiedy złoto wystartuje oraz co tak naprawdę jest przyczyną jego wstrzymywania? Rynki to system naczyń połączonych. Warto wspomnieć choćby o stłumionym popycie w Azji z powodu lockdownów, którymi pogrążona w wojennych doniesieniach Europa specjalnie się nie przejmuje. 

 

Obecnie obserwujemy przepływy kapitału z rynków akcyjnych do dolara amerykańskiego, co w naturalny sposób wpływa na osłabienie złota. Stan ten może trwać długo, choć nie w nieskończoność – każdy dzień „siedzenia” na gotówce w dobie wysokiej inflacji oznacza straty.  Paradoks obecnej sytuacji polega na tym, że „ulica” patrzy na wykres i czeka na odbicie, podczas gdy realny popyt utrzymuje się na stabilnym poziomie, co świadczy jednak o tym, że złoto w dalszym ciągu postrzegane jest jako bezpieczna przystań na dzisiejsze czasy. 

 

***

 

Michał Tekliński – dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w czasie kilkuletniej pracy w instytucjach pozarządowych i w branży IT. W Goldenmark odpowiada za koordynację bezpośredniej i ścisłej współpracy z największymi producentami oraz dostawcami złota i diamentów na całym świecie.

 

O firmie

 

Grupa Goldenmark jest liderem dystrybucji złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Od 2010 roku firma z dumą nawiązuje do tradycji menniczej Wrocławia, z którego się wywodzi. Dziś trzy filary oferty Goldenmark to złoto (i inne metale szlachetne), diamenty i kolekcje.

 

W ciągu 10 lat działalności firma dostarczyła klientom kilkanaście ton fizycznego złota w postaci monet i sztabek od czołowych światowych producentów. Goldenmark specjalizuje się także w dostarczaniu klientom certyfikowanych diamentów w celach lokacyjnych, ale także w formie najwyższej jakości pierścionków.

 

Trzecim obszarem działalności firmy są unikatowe produkty kolekcjonerskie, takie jak luksusowe wydawnictwa i wyjątkowa sztuka w postaci obrazów, giclee oraz fotografii artystycznej. Goldenmark współpracuje z uznanymi artystami z Polski i Europy.

 

Wszystkie produkty w ofercie firmy charakteryzują się ponadczasowym wymiarem i wspólnie tworzą pełną gamę produktów o walorach lokacyjnych, niezbędnych w budowaniu majątku dla przyszłych pokoleń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 28°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Sławomir Scharmach Treść komentarza: Oświadczenie Poprzedni wpis opublikowany pod moim nazwiskiem nie został sporządzony ani opublikowany przeze mnie. Nie wyraża on mojego stanowiska i został zamieszczony bez mojej wiedzy oraz zgody. Osoba, która dopuściła się podszycia pod moją osobę i wykorzystania mojego nazwiska, może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną, w zależności od okoliczności sprawy. W szczególności rozważam złożenie zawiadomienia do organów ścigania oraz podjęcie kroków prawnych w celu ochrony moich dóbr osobistych i dochodzenia ewentualnego odszkodowania. Przypominam, że publikowanie treści w Internecie nie gwarantuje anonimowości, a działania naruszające cudze prawa mogą prowadzić do konsekwencji prawnych. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska - prawdziwa Treść komentarza: Szanowni, powyższe dwa niepochlebne komentarze nie zostały napisane przez osoby o wskazanych personaliach. Ktoś podszył się pod Joannę Zdanowską i Sławomira Scharmach. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska Treść komentarza: Pleszewski Krzysztof prezes Seidorf Mountain Resort razem ze swoją żoną Elwirą Pleszewska tworzą zorganizowaną grupę oszukującą inwestorów,wykonawców,podwykonawców,pracowników etc... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:04 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Sławek Scharmach Treść komentarza: Ten artykół pisał nie Kamil Gaszyński tylko Krzysztof Pleszewski , to właśnie przez tego typa powstały problemy dla inwestorów.Pan Krzysztof Pleszewski to handlarz autami a nie hotelarz,on się po prostu na tym niezna a przy okazji jest oszustem i krętaczem.Zapraszam po opinie na e-hotelarz.pl ...wpisuj Hotel Seidorf w wyszukiwarce. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:54 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: realista bis Treść komentarza: Zgadzam się z realistą,że to wyciąganie pieniędzy od podatników przez stowarzyszenie mieszkańców "Dąb".W mieście nikt nie da na swój pieniędzy wspólnocie mieszkaniowej żeby sobie pojechali na wycieczkę albo coś wyremontowali np świetlice/sami płacą na swój fundusz remontowy i remontują/.Dlaczego na wsi jest inaczej i funduje się im ich zachcianki? Data dodania komentarza: 7.03.2026, 03:55 Źródło komentarza: Nowogard: Laury Cisowe za rok 2017 zostały rozdane Autor komentarza: Wanda Treść komentarza: Ooo, świetna akcja! Dobrze się dowiadywać gdzie warto robić zakupy Data dodania komentarza: 4.02.2026, 01:38 Źródło komentarza: Stokrotka wycofała „trójki" ze sklepów własnych
Reklama
test