Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Co autor miał na myśli? Zapytaj go sam

Józef Baran, wybitny poeta i eseista, autor m.in. wiersza „Najkrótsza definicja życia”, który był tematem tegorocznej matury z języka polskiego, będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu Szczeciński Salon Poezji.
Co autor miał na myśli? Zapytaj go sam
Józef Baran Fot. Andrzej Walter, mat. z Archiwum Józefa Barana

Na spotkanie z Józefem Baranem Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w najbliższy czwartek 26 maja. Początek o godz. 17.30 w sali Kina Zamek. 

Mieszkający i tworzący w Krakowie Józef Baran, poeta, eseista, autor dzienników i podróżnik, jest laureatem licznych nagród literackich i kulturalnych, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (Genewa, 1980), wyróżnienia amerykańskiego PEN West za tom polsko-angielski „In a Flash” (Los Angeles 2001), Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa (Kraków 2006). 

Jego wiersze tłumaczone były na ponad 20 języków, w tym angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki i hebrajski. Stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów - Hanny Banaszak, Elżbiety Adamiak, Mirosława Czyżykiewicza, zespołu Stare Dobre Małżeństwo i innych.

W 1989 r. jego twórczość trafiła do programów szkolnych. Już dwukrotnie wiersze tego poety znalazły się w zestawie tematów maturalnych z języka polskiego. W 2005 r. uczniowie interpretowali dedykowany Tadeuszowi Różewiczowi i nawiązujący do „Ocalonego” wiersz Józefa Barana „Mam dwadzieścia pięć lat”. W tym roku jednym z maturalnych tematów był utwór „Najkrótsza definicja życia” z tomiku "Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy”.

Józef Baran ma na koncie blisko 40 książek, głównie tomików poetyckich, z których ostatni „W wieku odlotowym” zdobył nagrodę Orfeusz Czytelników 2021. Ważną częścią w jego dorobku są również dzienniki (dotąd pięć tomów), choćby „Podróże z tej i nie z tej ziemi” – poetyckie impresje z wypraw do różnych miejsc świata, np. Australii, Ameryki, Brazylii czy Singapuru. 

W 2014 r. wydany został fascynujący „Scenopis od wieczności” – zapis dialogu, jaki poprzez kilkuletnią korespondencję toczył się pomiędzy twórcami różnych generacji - żyjącym w Polsce Józefem Baranem i przebywającym na emigracji w Paryżu Sławomirem Mrożkiem. Choć obaj urodzili się w małopolskim Borzęcinie, nie znali się, a poznawali dopiero poprzez listy. Słynny dramatopisarz korespondował z Józefem Baranem, wówczas nauczycielem w małym miasteczku i poetą debiutującym, ale obiecującym i od razu docenionym przez znanego krytyka Artura Sandauera. 

Za debiutancki tomik w 1975 r. Józef Baran zdobył Nagrodę im. Andrzeja Bursy. Artur Sandauer z czasem stał się jego mistrzem i „intelektualnym ojcem”. Swoistym hołdem dla słynnego krytyka literackiego była wydana trzy lata po jego śmierci praca „Śnił mi się Artur Sandauer” pod redakcją Józefa Barana. 

Szczeciński Salon Poezji przybliży część z bogatego dorobku poetyckiego Józefa Barana, także wiersze jeszcze niepublikowane, ale zaplanowane do mającego się wkrótce ukazać kolejnego zbioru. Czytać je będą sam Autor oraz znana Aktorka Joanna Matuszak z Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

Wybór wierszy oraz prowadzenie spotkania – Michał J. Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. 

Szczeciński Salon Poezji

Pokój i wojna”

Wiersze Józefa Barana czyta sam Autor oraz Joanna Matuszak, Aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Gospodarz spotkania : Michał J. Kawecki

Oprawa muzyczna: Oleg Wolański (minirecital akordeonowy)

26.05.2022. (czwartek), godz.17:30, sala Kina Zamek (wejście A, I piętro)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety: 10 zł

Bilety w kasach Zamku oraz online bilety.zamek.szczecin.pl


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 29°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama