Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kiedy działalność charytatywna jest zwolniona z VAT

Kiedy działalność charytatywna jest zwolniona z VAT
  • Darowizna żywności w ramach działalności charytatywnej przedsiębiorcy jest zwolniona z VAT.
  • Przekazanie darów musi nastąpić przez organizację pożytku publicznego.
  • Podatnik musi pamiętać o właściwym udokumentowaniu darowizny.
  • Do 30 czerwca br. obowiązuje 0 % VAT na  towary i usługi przekazywane w ramach pomocy Ukrainie.

 

Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium Polski. Czasami jednak opodatkowaniu VAT podlegają też czynności nieodpłatne, w tym darowizny. 

Warunki skorzystania ze zwolnienia

Działalność charytatywna polega najczęściej na nieodpłatnej dostawie towarów na rzecz osób potrzebujących pomocy. Jeśli przedsiębiorca chciałby przekazać w ramach działalności charytatywnej towary żywnościowe osobom potrzebującym, a przy zakupie tych towarów miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, to będzie musiał objąć taką darowiznę podatkiem od towarów i usług. Nie musi jednak płacić podatku VAT od tej darowizny jeżeli przekazanie darów nastąpiło za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, a organizacja prowadziła działalność charytatywną w odpowiednim zakresie.

Zwolnione z podatku są bowiem dostawy produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na działalność charytatywną (z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.). 

Dokumentowanie

Przedsiębiorąca powinien posiadać dokumenty potwierdzające taką dostawę. Może to być dowolny dokument, ponieważ sposób dokumentowania takich zdarzeń ustawodawca pozostawił całkowicie w sferze decyzji podatnika. 

Podatnik musi też pamiętać o stosownym wypełnieniu deklaracji JPK_VAT, gdzie wskazuje wysokości podstawy opodatkowania wynikającej z dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju zwolnionych od podatku VAT. 

 

 

Uwaga!

Ponieważ przepisy przewidują zwolnienie z opodatkowania w sytuacji przekazania darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie jest możliwe korzystanie ze zwolnienia w stosunku do dostaw produktów żywnościowych bezpośrednio potrzebującym czy instytucjom takim jak domy dziecka lub domy opieki społecznej. 

Zerowy VAT towarów i usług w ramach pomocy Ukrainie 

Zerowa stawka podatku VAT na towary i usługi dostarczane przez polskie firmy ma równie zastosowanie przy ich darowiznach na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Warunkiem tego jest, aby te świadczenia były realizowane za pośrednictwem określonych organizacji pomocowych:

  • podmiotom wykonującym działalność leczniczą lub ratownictwa medycznego, np. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,  czy jednostki wojskowe;
  • jednostkom samorządu terytorialnego;
  • Agencji Rezerw Strategicznych.

Darczyńca dostarczający towary i usługi dla uchodźców, musi podpisać odpowiednią umowę z organizacją świadczącą pomoc. Uznawane jest też pisemne oświadczenie, o ile jest podpisane przez obie strony.

Stawka VAT 0% ma obowiązywać od 5 marca do 30 czerwca 2022 roku. 

Obniżona stawka podatku może być zastosowana do dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych od 24 lutego 2022 roku do 4 marca 2022 roku. W takich sytuacjach warunek zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem i podmiotem obdarowanym będzie spełniony, jeżeli obie strony potwierdzą na piśmie dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama