Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tani ekologiczny prąd? To możliwe

Wysokie ceny prądu, oczekiwania młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska przekonują do łączenia sił w lokalnych społecznościach. Jedną z odpowiedzi na takie potrzeby są klastry energii. Klastry energii zrzeszają przedsiębiorców, mieszkańców i jednostki samorządu terytorialnego. W Gryficach założyciele Gryfickiego Klastra Energii spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami i instytucjami zainteresowanymi ekologicznym prądem.
Tani ekologiczny prąd? To możliwe

Na temat dobrych praktyk w działalności klastrów energii mówiła Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra w Zgorzelcu. - Działanie naszego klastra to odpowiedź na potrzebę zmian energetycznych w regionie związanych z działalnością kopalni i elektrowni w Bogatyni. Ekologiczne źródła energii to sposób na tworzenie nowych miejsc pracy, tworzenie innowacji takich jak samochód elektryczny czy edukacja nowych specjalistów - podkreślała Agnieszka Spirydowicz.

 

Zaproszenie od starosty gryfickiego Ryszarda Chmielowicza i Gryfickiego Klastra Energii na spotkanie przyjęło kilkadziesiąt osób. Byli przedstawiciele lokalnej społeczności ale także osoby i instytucje z Poznania, Włocławka, Wrocławia, Szczecina czy Goleniowa. Starosta odczytał listy od marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i wiceprzewodniczącego Sejmiku Zygmunta Dziewgucia. Województwo Zachodniopomorskie jest liderem produkcji zielonej energii. To rodzi szanse i wyzwania. 

 

- Mamy dużo zapytań o tereny pod inwestycję w zakresie hal magazynowych i produkcyjnych, terenów pod produkcję zielonej energii. Jednak dziś potrzebujemy zapewnić dostęp do sieci energetycznej. Od klastra oczekuję wsparcia w realizacji projektów energetycznych. To podmiot zrzeszający specjalistów z doświadczeniem - mówił wójt gminy Brojce. 

 

Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii przedstawił historię klastra. - Zakładając klaster wiedzieliśmy, że świat się zmienia w obszarze emerytki. Przekonałem kilka osób do współpracy. Przeszliśmy certyfikację ministerstwa. Dziś przyszedł czas wyzwań by mieszkańcy naszego regionu mogli korzystać z tańszej energii z zielonych źródeł. Zapraszam do współpracy - mówił Roman Sowiński z Gryfickiego Klastra Energii. 

 

Ryszard Zelent, właściciel biogazowni w Gminie Brojce, koordynator Gryfickiego Klastra Energii, mówił o doświadczeniach w produkcji biogazu i możliwości zasilania w zieloną energię inwestorów w Powiecie Gryfickim. 

 

W spotkaniu wziął także udział ekspert do spraw biogazu Janusz Sidor z Poznania. - Zielona energia jest mało stabilna, jednak biogazownie są dobrym stabilizatorem w jej dostawach. Dzisiejsza technologia nie wpływa negatywnie na otoczenie. Dla biznesu jest sposobem na obniżenie kosztów działalności - zapewniał Janusz Sidor.  

 

Mariusz Sowiński, członek Gryfickiego Klastra Energii, wlascieli firmy budujące infrastrukturę energetyczną mówił, że tylko połączenie sił lokalnych podmiotów pozwoli na wykorzystanie szans jakie daje odnawialna energia. - Mamy lata doświadczenia, specjalistów a dziś rozmawiamy o kształceniu pracowników wspólnie z uczelniami i szkołami - dodał Mariusz Sowiński. Słowa te potwierdzali przedstawiciele Eprosumenta i Copernicusa działający w branży OZE. 

 

- Pomorze Zachodnie jest liderem produkcji zielonej energii. W ramach funduszy unijnych szkoły i uczelnie tworzą kierunki kształcenia na potrzeby branży OZE. Dziś musimy działać by nasz region maksymalnie wykorzystał szansę bycia miejscem innowacyjnych firm. Do tego są potrzebne wspólnie działania biznes, samorządu i organizacji pozarządowych - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie. 

 

Ważne mowy to jedno. Teraz mieszkańców interesuje czy zimą będzie ciepło w domach? Czy stać nas będzie na opłacenie rachunków za prąd i gaz. Szansą jest OZE. Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama