Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

"Wiersze w mieście" - poezja, atrakcyjny sposób obcowania z literaturą

Prawie pół miliona osób w samych mediach społecznościowych przeczytało utwory z tegorocznej edycji akcji „Wiersze w mieście”. Każdy ma wciąż szanse powiększyć tę społeczność – projekt trwa bowiem do 15 maja.
"Wiersze w mieście" - poezja, atrakcyjny sposób obcowania z literaturą

z 19 wierszami z 19 krajów, które łączy tematyka początku można zapoznać się na wiele sposobów – można je przeczytać na stronie internetowej, czy posłuchać w formie podcastu na platformie Spotify. W tym roku wszystkie utwory zyskały także wyjątkową wizualną formę. Animowane interpretacje stworzyła Ola Wasilewska – wideoklipperka, której klipy wyróżniano na festiwalach animacji (Animafest Zagrzeb, O!PLA 2021), wyświetlano w programach TV (Xięgarnia), wystawiano w galeriach (Arsenał w Białymstoku).

 

Tegorocznej edycji akcji towarzyszą liczne działania dodatkowe, pozwalające odbiorcom na rozmaite sposoby doświadczać poezji. Do współpracy zostali zaproszeni artyści teatralni i telewizyjni, którzy przygotowali swoje interpretacje wybranych przez siebie wierszy. Na Facebooku organizatora można zobaczyć m.in. nagrania Macieja Dmochowskiego, Jakuba Lasoty, Weroniki Bochat-Piotrowskiej, Janusza Krucińskiego oraz Oksany Hamerskiej.

 

Dla tych, którzy szukają aktywnej formy odbioru, organizator przygotował konkursy. Do – zakończonego już – konkursu recytatorskiego napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń! Wyniki zostaną ogłoszone już niedługo. Wciąż jednak można wziąć udział w konkursie „Wszystkie oblicza poezji”, który prezentować będzie rozmaite talenty uczestników — może być to zarówno śpiew, taniec, malarstwo, gra na instrumencie, jak i inna, dowolna forma ekspresji twórczej inspirowana wybranym utworem biorącym udział w tegorocznej edycji “Wierszy w mieście” Szczegóły dostępne są na stronie internetowej: https://wierszewmiescie.eu/media.

 

W docieraniu z poezją do jak najszerszego grona niezmiennie pomagają aktywni na Instagramie miłośnicy literatury. W akcję włączyli się m. in. prowadzący kanały: booklips, mysli_niedokonczone, keepcalm_drinkcoffee, teach_book, rafalhetman czy etiudyliterackie.

 

Dzięki powyższym działaniom pragniemy udowodnić, że poezja wciąż stanowi atrakcyjny dla czytelników sposób obcowania z literaturą. Podczas popularyzowania europejskich wierszy przyświeca nam cel, jakim jest zachęcanie odbiorcówdo rozpoczęcia swojej przygody z liryką oraz do regularnego obcowania z tą formą sztuki. Wszystkie utwory oraz szczegóły akcji dostępne są na stronie www.wierszewmiescie.eu. Zostało jeszcze trochę czasu, aby do nas dołączyć!

 

 

 

 

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

 

Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie Fanpageakcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

 

Organizator:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego, Ambasada Estonii w Polsce, Instytut Cervantesa, Ambasada Belgii-Delegacja Flandrii, British Council, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Włoski Instytut Kultury, Ambasada Litwy w Polsce, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut CamoesaRumuński Instytut Kultury,Ambasada Szwecji w Polsce, Słowacki Instytut Kultury, Instytut im. Yunus Emre, Fundacja Dziedzictwo im. Chone Shmeruka.

 

Współorganizator:

Miasto Stołeczne Warszawa

 

Partner honorowy:

Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 

Patroni:

RDC

Kultura na co dzień Booklips 4free.waw.pl


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama