Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Jak stworzyć taras marzeń?

Funkcjonalny taras to wartość dodana każdej posesji. Łączy wnętrze domu z ogrodem, tworząc dodatkową strefę wypoczynku. Aby taras stanowił powierzchnię zarówno atrakcyjną pod kątem użytkowym, jak i rekreacyjnym, warto odpowiednio zaplanować go już na etapie projektowym.
Jak stworzyć taras marzeń?
Autor: Fot. Schüco/Awilux

Nowoczesna stolarka okienna na bieżąco odpowiada na potrzebę stworzenia wyjątkowych, trwałych i bezpiecznych przeszkleń - zarówno doświetlających wnętrze, jak i otwierających je na widoki za oknem. Takie optyczne powiększenie pomieszczenia, a tym samym połączenie domu ze światem zewnętrznym, można osiągnąć dzięki wykorzystaniu okien panoramicznych oraz drzwi tarasowych.

Komfort i funkcjonalność tarasu w pięknym wydaniu 

Komfort użytkowania oraz odpowiednie połączenie wnętrza z tarasem powinny stanowić priorytet przy planowaniu, a następnie zakupie stolarki otworowej. Dlatego jedną z kluczowych kwestii podczas wyboru systemu drzwi tarasowych jest dopasowanie rozwiązań dostępnych na rynku do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości. 

 

- Zastanówmy się, jak często mamy zamiar korzystać z tarasu, ile dostępnego miejsca mamy do dyspozycji oraz jak bardzo chcemy doświetlić nasze wnętrze. Te informacje pomogą nam dopasować okna tarasowe do naszych oczekiwań. Wybierając duże przeszklenia, które będziemy użytkować przez wiele lat, nie powinniśmy ograniczać się ze względu na cenę rozwiązania, co niekiedy kończy się rezygnacją z technologii, której szukamy – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX. 

 

W przypadku rozwiązań tarasowych, wyróżniamy trzy rodzaje sposobów ich otwierania. Pierwszy, to klasyczne okna balkonowe, uchylno-rozwierne, występujące w wersji jedno-, dwu- lub nawet wieloskrzydłowej. To podstawowe i najtańsze wyjście na taras. Niestety, takie rozwiązanie posiada też ograniczenia technologiczne, związane z maksymalną szerokością drzwi, zajmując przy otwarciu dużo miejsca. Nowocześniejszym, a tym samym coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród inwestorów są drzwi uchylno-przesuwne. Stanowią one połączenie wysokiej estetyki z oszczędnością miejsca, dzięki czemu doskonale wpasują się zarówno w większe salony, jak i wnętrza z ograniczonym miejscem. 

Trzecim wariantem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele podnoszono-przesuwne, czyli HS. Pozwalają one na zastosowanie niskiego progu, niwelującego granicę między domem a tarasem. System ten cechuje również możliwość wykonania dużych konstrukcji, sięgających nawet 6,5 m szerokości w PVC. Otwarcie następuje za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. To rozwiązanie  skierowane do osób ceniących sobie łatwość obsługi i niezawodność. 

Dobre materiały = dobry taras 

Kolejną istotną kwestią, którą należy uwzględnić, jest sama budowa oraz plan tarasu. Upewnijmy się, że mamy wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić wygodny wypoczynek dla całej rodziny. Warto uwzględnić również dodatkową przestrzeń na ewentualną aktywność poza domem – na przykład gotowanie na świeżym powietrzu. 

- Jeżeli chodzi o samą konstrukcję tarasu, ważny jest wybór podłoża. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest drewno, jednak aby służyło ono przez wiele lat, musi być wysokiej jakości oraz odpowiednio wytrzymałe. Na uwadze powinniśmy mieć również ewentualną zmianę koloru desek, co spowodowane jest starzeniem się materiału. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na coroczną konserwację drewnianego tarasu, łatwiejszą w utrzymaniu alternatywę stanowią deski kompozytowe, cieszące się w ostatnim czasie stale rosnącą popularnością. Inne rozwiązania, które można wziąć pod uwagę, to płytki, kostka oraz beton architektoniczny – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

Na etapie planowania istotne są także kwestie związane z instalacją elektryczną. Gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być zamontowane w odpowiednim i bezpiecznym miejscu, poprawiając tym samym komfort użytkowania. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Oprócz walorów estetycznych oraz funkcjonalności drzwi tarasowych, równie istotnym aspektem jest bezpieczeństwo. W dużych przeszkleniach wskazane jest stosowanie szyb bezpiecznych – hartowanych lub klejonych. 

Dobrze zaplanowany taras to długoletnia wartość dodana dla każdego domu. Gwarancją sukcesu są przede wszystkim przemyślane decyzje związane z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań oraz doborem odpowiednego przeszklenia. Oferowane przez AWILUX systemy okien i drzwi tarasowych cechują się najwyższymi parametrami izolacji cieplnej oraz bezpieczeństwem, dzięki czemu spełniają potrzeby domowników i pozwalają stworzyć wyjście na taras marzeń.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

 

Fot. AwiluxOceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama