Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Czy czas na inwestycje w nieruchomości się skończył? Jakie są alternatywy?

Inwestowanie w nieruchomości zawsze było zarezerwowane dla osób zamożniejszych. Są tacy, którzy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania lub domu za gotówkę, jednak zdecydowana większość posiłkuje się kredytami hipotecznymi. Te z kolei wiążą się z licznymi barierami, szczególnie w przypadku osób mniej zamożnych.
Czy czas na inwestycje w nieruchomości się skończył? Jakie są alternatywy?

 

Wysoki wkład własny

Pierwszym podstawowym warunkiem, nieosiągalnym dla mniejszych inwestorów, jest konieczność wniesienia pokaźnego wkładu własnego, który obecnie w większości banków wynosi 20% wartości nieruchomości. Łatwo policzyć, że w przypadku niewielkiego mieszkania w Warszawie wartego pół miliona złotych to aż 100 tysięcy złotych.

Kolejnymi niedogodnościami są bardzo długie okresy spłat kredytów hipotecznych, sięgające 30 lat, co oznacza obowiązek płacenia niemałych comiesięcznych rat, ale także opłat wynikających 
z eksploatowania nieruchomości. W przypadku nagłej potrzeby, wycofanie swoich środków jest utrudnione oraz często będzie wiązało się ze stratą – aby szybko zbyć nieruchomość, musimy zaoferować ją w atrakcyjnej cenie.

Bariera inflacji

Uzupełnieniem opisanych barier jest obecna sytuacja makroekonomiczna. Rosnąca inflacja, a w ślad za nią stopy procentowe powodują, że raty kredytów hipotecznych wzrosły w skrajnych przypadkach nawet o 60% i będą rosnąć dalej. W tej sytuacji, dla wielu osób zakup nieruchomości na kredyt staje się więc nieopłacalny, czy wręcz niemożliwy – z tak znaczącą podwyżką comiesięcznych spłat wiąże się też kwestia zdolności kredytowej, którą automatycznie posiada dzisiaj znacznie mniejsze grono potencjalnych inwestorów.

Najbezpieczniejsza inwestycja?

Opisane przeszkody nie powodują jednak, że inwestowanie w nieruchomości staje się niemożliwe. Wielu analityków uważa, że ten rodzaj inwestycji należy do najbezpieczniejszych. Trzeba też zauważyć, że na rynku istnieją inne możliwości inwestowania niż bezpośredni zakup całego gruntu, domu czy mieszkania. Dostępny jest cały wachlarz instrumentów giełdowych, dzięki którym możemy zainwestować w nieruchomości, jednocześnie nie mając do czynienia ze wspomnianymi przeszkodami towarzyszącymi bezpośredniemu lokowaniu środków.

Trzymanie dużej ilości gotówki na koncie jest ekonomicznie nieuzasadnione. Nieruchomości są bardzo dobrą lokatą kapitału, także przy obecnych warunkach ekonomicznych. Ceny mieszkań rosną wolniej niż ceny rozgrzanego rynku najmu, który w 2022 roku odnotowuje największy wzrost od wielu lat. Jeśli nie stać nas na zakup nieruchomości samemu, lub chcemy inwestować w krótkim czasie, alternatywą może być inwestowanie pośrednio przez instrumenty giełdowe – uważa Artur Karczykowski, ekspert rynku nieruchomości i założyciel ABD Business Development.

Alternatywa dla zakupu nieruchomości

W nowej polskiej aplikacji inwestycyjnej WealthSeed dostępne są funusze ETF inwestujące w rynek nieruchomości, akcje spółek inwestujących w nieruchomości na wynajem, spółek deweloperskich, pośredników i innych firm związanych z branżą. W ofercie znajdują się między innymi ETFy na rynek nieruchomości od HSBC, Amundi, VanEck czy Xtrackers. Ciekawą opcją mogą być również REITy, czyli firmy zajmujące się budową, a następnie zarządzaniem nieruchomościami, z których czerpią dochód z najmu: od Vonovii koncentrującej się na nieruchomościach mieszkalnych, poprzez CBRE koncentrującej się na nieruchomościach komercyjnych czy American Tower, które zajmuje się budową i zarządzaniem infrastrukturą telekomunikacyjną. To firmy o kapitalizacji od 30 miliardów euro do nawet 110 miliardów dolarów. Dla porównania, kapitalizacja PKO BP to zaledwie 10 miliardów euro.

Inwestowanie w nieruchomości poprzez produkty giełdowe oferuje inwestorom szereg korzyści. Pierwszą podstawową zaletą jest ilość środków wymaganych, aby rozpocząć inwestowanie 
– mówimy o setkach, a nie setkach tysięcy złotych, jak w przypadku bezpośrednich inwestycji 
w nieruchomości. Dodatkowo, w razie potrzeby, możemy w każdej chwili wycofać środki. Nie jesteśmy też w żaden sposób ograniczeni geograficznie – wykorzystując instrumenty giełdowe możemy inwestować w nieruchomości również w innych krajach i na innych kontynentach. W aplikacji takiej jak WealthSeed możemy zainwestować w nieruchomości przez giełdę w ciągu kliku minut, już od małych kwot, przy niskich opłatach za zlecenie lub nawet za darmo przy transakcjach o odpowiedniej wysokości – tłumaczy Filip Lachowski, CEO WealthSeed.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym często mówi się w kontekście inwestowania, ale przy nieruchomościach jest często pomijany - dywersyfikacja. Gdy kupujemy mieszkanie, angażujemy w to większość, jeśli nie całość środków, jakie posiadamy i jeszcze uzupełniamy to kredytem, lokując cały kapitał w jedno mieszkanie. Istnieje zatem zagrożenie, że z czasem zmniejszy się atrakcyjność naszego mieszkania, doczekamy się kłopotliwych sąsiądów i szereg innych ryzyk. Inwestując w ETFy czy REITy nabywamy pośrednio setki, a czasem i tysiące nieruchomości, dzięki czemu ryzyko to jest w dużym stopniu ograniczane. 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama