Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Muzeum Narodowe w Szczecinie – nowe wystawy - zaproszenie

Muzeum Narodowe w Szczecinie – nowe wystawy - zaproszenie
Operacja Papież

Nowe nieporządki. Wystawa najlepszych dyplomów wydziałów: Malarstwa, Nowych Mediów oraz Wzornictwa Akademii Sztuki 
w Szczecinie

Kolejna edycja prezentacji najlepszych dyplomów, zorganizowana po dwuletnim okresie przerwy spowodowanym pandemią, konfrontuje prace dyplomowe licencjackie i magisterskie absolwentek i absolwentów trzech wydziałów Akademii Sztuki w Szczecinie: Malarstwa, Nowych Mediów oraz Wzornictwa, działających kiedyś w ramach jednej struktury. 

Jakie historie opowiadają i jaki świat opisują młodzi twórcy? Dla większości z nich to pierwsza tak duża prezentacja i możliwość konfrontacji z publicznością spoza kręgu akademii, choć są także w tym gronie artyści i projektanci, którzy ze swoimi pracami zdążyli już wziąć udział w wielu prestiżowych konkursach oraz pokazach krajowych i zagranicznych.

Prezentowane dzieła, zaproponowane do wystawy przez dziekany i dziekanów trzech wydziałów, są wyborem najciekawszych, najbardziej wartościowych artystycznie dyplomów. Stanowią zwieńczenie wysiłku młodych twórców i ich promotorów. W ramach tegorocznej edycji zobaczymy prace malarskie i fotograficzne, instalacje wideo, prezentacje obiektowe, projekty interaktywne, graficzne, modowe i produktowe, twórczość z pogranicza bioartu i designu spekulatywnego.

Nowe nieporządki. Wystawa najlepszych dyplomów wydziałów: Malarstwa, Nowych Mediów oraz Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie
Kuratorka wystawy: Danuta Dąbrowska-Wojciechowska
Koordynacja: Marlena Chybowska-Butler
Grafika: Patrycja Żyżniewska

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul Staromłyńska 1Wernisaż: 12 maja 2022, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 13.05.2022–4.09.2022
Uwaga! Wystawa przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich (+18)

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie

Uczestnicy wystawy: Kornelia Biały, Dawid Fik, Ewa Gola, Adrianna Kępińska, Maja Kopytko, Agata Lech, Marta Masella, Michał Mazurkiewicz, Martyna Pasternak, Zuzanna Piekoszewska, Maria Plucińska, Karolina Sulej, Jerzy Szreder, Jan Szubiak, Paweł Wołowczyk


________________________________________________________________

 

Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945

Zapraszamy w piątek, 13 maja 2022 roku o godzinie 12.00, na otwarcie wystawy plenerowej „Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945”, która stanie na pl. Solidarności, w pasażu wzdłuż ulicy Małopolskiej.

To pierwsza ekspozycja, będąca efektem współpracy między Uniwersytetem Szczecińskim a Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Będzie można oglądać ją do końca czerwca br.

Wystawa została przygotowana przez studentów z Koła Naukowego Młodych Historyków, działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunem merytorycznym wystawy był dr Tomasz Ślepowroński. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej. 

Ekspozycja prezentuje warunki życia obozowego i pracy przede wszystkim Polaków – robotników przymusowych, którzy trafili do Szczecina podczas drugiej wojny światowej nie z własnej woli. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne zdjęcia, zapoznać się ze wspomnieniami i dokumentami, często przekazanymi przez prywatne osoby i nigdy dotąd nie pokazywanymi publicznie.

Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945
13.05–30.06.2022 r. 

Autorzy: Joanna Borguńska, Paweł Gliźniewicz, Przemysław Hoehle, Aleksandra Krzosek, Franciszek Majewski, Michał Tarnecki (Koło Młodych Historyków US)
Opieka merytoryczna: dr Tomasz Ślepowroński
Organizator: Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
Partnerzy: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” z Polic 


________________________________________________________________

 

„Operacja papież” w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba

 

Zapraszamy na wystawę pt. „Operacja papież”, dostępną dla zwiedzających od 15 maja 2022 r. w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. To kolejna edycja wystawy przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy w 2017 r. Tegoroczna ekspozycja uczci 35. rocznicę przyjazdu do Szczecina Jana Pawła II oraz 50. rocznicę utworzenia diecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Przyjazd papieża do Szczecina był wyjątkowym wydarzeniem. Dodał miastu energii, wyrwał ludzi z marazmu, przyniósł nadzieję na zmiany. Szczecin zapamiętał szczególnie słowa papieskiej homilii na Jasnych Błoniach: „Są różne gwałtowne wichry, są także uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać, aby zwyciężyć. Przypomnij tchnienie Ducha Świętego, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął”. Pielgrzymka była jednym z impulsów do zmian, które nastąpiły kilkanaście miesięcy później w całej Polsce. 

„Operacja papież” ujawnia kulisy przygotowań pobytu w Szczecinie Jana Pawła II w 1987 r. Papież przyjechał tu w ramach trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny 11 czerwca 1987 r. Do wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto. Jakie intencje przyświecały władzom partyjnym i państwowym, jaka była Polska drugiej połowy lat 80. i jakie wydarzenia mogły zepsuć atmosferę spotkania – na te pytania widzowie znajdą odpowiedzi, oglądając poszczególne plansze. Na wystawie zaprezentowano zdjęcia i dokumenty z epoki, wiele z nich pokazywanych jest szerokiej publiczności po raz pierwszy. Prezentowane materiały pochodzą m. in. z Archiwum Państwowego w Szczecinie, archiwów szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy oraz zbiorów prywatnych. 

Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się na  Jasnych Błoniach, gdzie 30 lat temu odbyła się msza papieska, kolejna miała miejsce na pl. Solidarności. 

 

 Wystawa: „Operacja papież”
15.05–30.06.2022 r.

Kuratorka: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Współpraca kuratorska: Ewa Bydałek, Aneta Popławska-Suś
Projekt graficzny: Elżbieta Kamińska, Grażyna Tokarczyk
Korekta: Wiktoria Klera-Olszak, Bartosz Zasieczny
Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

 


Nowe nieporządki

Nowe nieporządki

Robotnicy przymusowi w niemieckim Szczecinie 1939–1945


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama