Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Wyższy komfort użytkowania budynku, niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, czystsze powietrze… Ocieplenie domu niesie za sobą szereg korzyści, które w dużej mierze zależą od tego, czy i jaki materiał termoizolacyjny zdecydujemy się zastosować. Czym zatem najlepiej ocieplić dach, poddasze, stropodach czy ścianę? Nowatorskim rozwiązaniem jest biała wełna do wdmuchiwania. Dlaczego warto na nią postawić? Już wyjaśniamy.
Czy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?

Termoizolacja domu to inwestycja opłacalna pod wieloma względami. Szczególnie, jeśli postawimy na odpowiednie rozwiązanie w tym zakresie. Odpowiednie, czyli jakie?

 

 Dobry materiał do ocieplania budynków to taki, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ), a przy tym zapewnia długą trwałość użytkową. Idealnie, jeśli sprawdzi się on nie tylko jako izolator termiczny, lecz także zapewni ochronę akustyczną. Ważne także, aby był ekologiczny, a przy tym przyjazny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Z punktu widzenia bezpieczeństwa wskazane jest również, aby posiadał jak najwyższą klasę reakcji na ogień, szczególnie jeśli ocieplamy elementy konstrukcyjne wykonane z palnych materiałów, takich jak drewno. Oczywiście wyrobom powinny towarzyszyć odpowiednie dokumenty dopuszczające je do stosowania – mówi Michał Dylewski, product manager w firmie URSA Polska.

 

Biała wełna do wdmuchiwania to nowe rozwiązanie na polskim rynku. Zalety, które oferuje, sprawiają, że ten innowacyjny materiał termoizolacyjny może odegrać istotną rolę w dziedzinie izolacji budynków, zwłaszcza takich przegród, jak dachy, stropodachy, poddasza czy ściany – szczególnie domów prefabrykowanych, szkieletowych, ale także wzniesionych metodami tradycyjnymi. 

 

Mniej strat ciepła

 

Materiał termoizolacyjny, jakim jest wełna do wdmuchiwania, charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (0,034 W/(m*K)), który pozostaje niezmienny w czasie. Wdmuchiwane włókna są sprężyste i precyzyjnie wypełniają ocieplaną przestrzeń, tworząc jednolitą powierzchnię, dzięki czemu zostaje zachowana ciągłość ocieplenia.

 

Realne oszczędności

 

Szacuje się, że ze słabo zaizolowanych budynków ucieka ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Docieplając dom białą wełną do wdmuchiwania, możemy skutecznie ograniczyć te straty, a tym samym zadbać o to, by więcej pieniędzy pozostawało w naszych portfelach. Co ważne, zysk z inwestycji realizowany jest od razu. Ile konkretnie można zaoszczędzić? Biorąc za przykład strop nad nieogrzewanym pomieszczeniem wzniesiony przed 1983 r. o powierzchni 100 m2 – przy zastosowaniu 30 cm warstwy wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc – może to być rocznie równowartość nawet 2021 kg węgla kamiennego lub 949 kg gazu ziemnego, czyli przy dzisiejszych cenach szacunkowo ok. 2-2,5 tys. zł rocznie.

 

Stabilny mikroklimat

 

Co jeszcze możemy zyskać? Zdrowszą przestrzeń życiową! Wdmuchiwana wełna zapewnia stabilną temperaturę i komfort cieplny przez cały rok – w zimie zatrzymuje ciepło w budynku, latem na zewnątrz, zapobiegając – w zależności od pory roku – wychłodzeniu lub przegrzaniu wnętrz. Ponadto, brak oporu dla przepływającej pary wodnej sprawia, że ocieplenie „oddycha”, zapobiegając wykraplaniu się pary wodnej, stanowiącej idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale mogą też zagrażać np. drewnianej konstrukcji budynku.

 

Ochrona akustyczna

 

Warto również wiedzieć, że biała wełna do wdmuchiwania nie tylko dobrze izoluje ciepło, lecz także świetnie pochłania dźwięki, obniżając tym samym poziom hałasu. To dobra informacja przede wszystkim dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Przy jej pomocy można skutecznie wyciszyć pomieszczenia, co korzystnie wpływa na komfort mieszkania i samopoczucie domowników. 

 

Zdrowo i bezpiecznie

 

Co ważne, biała wełna mineralna jest materiałem izolacyjnym wytwarzanym z naturalnych surowców, co czyni ją przyjazną dla mieszkańców. – Poruszając aspekt bezpieczeństwa, warto również wspomnieć, że biała wełna przeznaczona do wdmuchiwania przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa pożarowego. Charakteryzuje się ona bowiem najwyższą klasą reakcji na ogień A1 (euroklasa), co oznacza, że skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia czy rozwoju pożaru, zwiększając tym samym bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i minimalizując ewentualne szkody materialne – dodaje Michał Dylewski.

 

Mniej smogu i zanieczyszczeń

 

Ocieplenie domu białą wełną do wdmuchiwania to nie tylko perspektywa oszczędności finansowych czy przyjaznego mikroklimatu wnętrz, lecz także dbałość o środowisko i czyste powietrze. Jak wyjaśnia ekspert, przy spalaniu każdej tony węgla kamiennego do atmosfery trafia ok. 2000 kg dwutlenku węgla, ok. 14 kg tlenku siarki, ok. 2 kg tlenku azotu i ok. 50 kg tlenku węgla. Ocieplając skutecznie dom, możemy istotnie zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie spalać mniej paliw i ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Co więcej, sama wełna mineralna jest materiałem naturalnym, pochodzącym z recyklingu i nadającym się do wielokrotnego użycia. W efekcie minimalizujemy nasz negatywny wpływ na środowisko.

 

Brak efektu starzenia

 

Ponadto, biała wełna do wdmuchiwania jest materiałem odpornym na upływający czas – nie starzeje się i zachowuje stałe parametry użytkowe przez cały okres eksploatacji. Oznacza to, że skuteczność izolacji nawet po latach pozostaje taka sama.

 

Jak wygląda montaż ocieplenia?

 

Montaż nieprzysparzający trudności to także istotny aspekt podczas wyboru ocieplenia 
– Termoizolacja przegród białą wełną szklaną URSA Pure Floc to łatwy i szybki sposób na docieplenie poddasza, dachu czy stropów, a nawet ścian – zapewnia Michał Dylewski. – Aplikacja odbywa się metodą wdmuchiwania, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego maszyn. Nie ma potrzeby specjalnego zabezpieczania powierzchni, a ponieważ ocieplenie nie wiąże się chemicznie z innymi materiałami, odpada również kwestia zachowania przerw technologicznych. Wszystko to skraca czas wykonania prac. Po zakończeniu wdmuchiwania i uprzątnięciu wnętrza jest ono gotowe do użytkowania – dodaje.

 

Czy biała wełna do wdmuchiwania zrewolucjonizuje rynek termoizolacji? Z pewnością może na nim odegrać istotną rolę. Dzięki metodzie aplikacji jest wygodnym rozwiązaniem problemu izolacji trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasza. Jednego możemy być pewni – takie rozwiązanie termoizolacyjne to skuteczny sposób, by istotnie, szybko i skutecznie poprawić komfort mieszkania, niemal natychmiast zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, a przy tym zadbać o środowisko, które jest naszym wspólnym dobrem. Czy nie o to właśnie w tym wszystkim chodzi?

 

Więcej informacji o innowacyjnej wełnie do wdmuchiwania można znaleźć na stronie: bialaizolacja.pl

 

www.ursa.pl

 

URSA to producent i dystrybutor najwyższej klasy materiałów do izolacji termicznej oraz akustycznej stosowanych w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, usługowym i ogólnym. 

 

Firma funkcjonuje na rynku od 1949 roku, dostarczając nowoczesne rozwiązania do 40 krajów Europy, a także do południowo-zachodniej Azji oraz Północnej Afryki. W Polsce marka debiutowała w 1997 roku.  Wytwarzane przez nią produkty spełniają najwyższe standardy jakości i są przyjazne środowisku. 

 

Od 2022 roku URSA jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej ETEX, będącej jednym ze światowych liderów w produkcji materiałów budowlanych.

 


Michał Dylewski, product manager w URSA Polska Sp. z o.o.

Wełna wdmuchiwana oprócz dotychczas znanych zalet wełny mineralnej, o Fot. URSA


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama