Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Góry śmieci w lasach i parkach. Ważyły prawie tyle co 2300 Dreamlinerów

Piesza wędrówka, rowerowa przejażdżka, a może piknik? To tylko niektóre z wielu możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Radość z obcowania z naturą odbierają jednak dzikie wysypiska śmieci. Problem jest „wagi ciężkiej”. Tylko w latach 2015-2020 z tego typu „obiektów” uprzątnięto odpady o masie równej niemal 2300 samolotów Boeing 787, czyli popularnych Dreamlinerów.
Góry śmieci w lasach i parkach. Ważyły prawie tyle co 2300 Dreamlinerów
zdjęcie ilustracyjne

Piękna pogoda i długi weekend majowy skłoniły wielu Polaków do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wielu turystów spędzało majówkę zarówno nad akwenami, jak i na górskich oraz leśnych szlakach. Polska przyroda zachwyca swoją różnorodnością. Wędrówki po lasach sprzyjają obserwacji pięknej roślinności oraz reliktów minionych epok, np. głazów narzutowych z epoki lodowcowej. Trudno nie zauważyć, że nie są to jedyne elementy krajobrazu, jakie możemy spotkać w czasie odpoczynku na świeżym powietrzu. 

Przykre niespodzianki

Niemal tak łatwo jak na przepiękne rośliny czy zwierzęta można obecnie trafić w lesie na dzikie wysypisko. Nielegalne śmietniska nie tylko szpecą krajobraz, lecz także stanowią olbrzymie zagrożenie dla całego ekosystemu. Skalę problemu oddają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Tylko w latach 2015-2020 podczas likwidacji tego typu „instalacji” zebrano łącznie aż 262 380,5 ton odpadów. To odpowiada masie własnej około 2300 Boeingów 787 Dreamliner (przyjmując, że jeden samolot tego typu waży 115 ton).  

Dane dotyczące rocznej sumy odpadów pochodzących z dzikich wysypisk śmieci są w bardzo niepokojące. Ogromne ilości śmieci, zamiast trafiać w ręce wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się ich unieszkodliwianiem bądź składowaniem w zgodzie z rygorystycznymi przepisami prawa, szpecą i zanieczyszczają tereny zielone. Niestety część mieszkańców Polski nieustannie decyduje się na ten szkodliwy i niebezpieczny dla przyrody proceder, wyrzucając odpady w niedozwolonych miejscach – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o. i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock. 

Nawet niewielkie odpady są groźne

Śmieci porozrzucane po terenach zielonych oraz zalegające na dzikich wysypiskach mogą wyrządzić środowisku naturalnemu wiele szkód. Jednym z największych zagrożeń są pożary. Zwłaszcza że od kilkunastu lat mamy do czynienia w Polsce z suszami, które są efektem coraz wyższych średnich temperatur. To sprawia, że dochodzi do rozległych pożarów lasów czy gospodarstw rolnych. Mogą być one wywoływane przez nielegalnie porzucone odpady, przede wszystkim te łatwopalne lub szklane (np. butelki). 

Butelki są niebezpieczne również z innego powodu. Stanowią pułapkę dla najmniejszych zwierząt, takich jak mrówki i pszczoły. Zwabione słodkim zapachem owady czy małe ssaki wchodzą do środka, nie mogąc się później wydostać. Nieczystości gromadzone w lasach i parkach są jednak groźne nie tylko dla najmniejszych przedstawicieli fauny. Niezabezpieczone śmieci mogą także stanie skazić okoliczną glebę i wody gruntowe.

Nie pozostawiaj śladów

Wśród miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu popularna jest angielska zasada leave no trace, co można przetłumaczyć jako: „nie pozostawiaj śladu”. Odwiedzane przez nas miejsca należy pozostawiać w nienaruszonym stanie. Pamiętajmy, aby chodzić tylko po wyznaczonych szlakach i biwakować w miejscach do tego przeznaczonych, a przede wszystkim, że nie wolno śmiecić. W ten sposób okazujemy naturze szacunek.

Korzystajmy z uroków przyrody odpowiedzialnie. Na terenach górskich oraz leśnych jesteśmy tylko gośćmi. Naszym obowiązkiem jest więc odpowiednie zachowanie, niepłoszenie mieszkającej w tych miejscach zwierzyny. Nie pozostawiajmy żadnych śladów naszej obecność, zwłaszcza odpadów, które bez problemu możemy zabrać ze sobą i wyrzucić je w odpowiednim punkcie, po wyjściu z lasu – przypomina Felice Scoccimarro.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama