Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie

Automatyzacja obsługi wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez polskie porty morskie
 • Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez zachodniopomorskie i pomorskie porty morskie.
 • Od 4 maja 2022 roku KAS udostępni automatyczną obsługę wszystkim zainteresowanym eksporterom.
 • Efektem wdrożenia nowych rozwiązań jest m.in. przyspieszenie i odpraw w portach morskich oraz automatyczna generacja potwierdzeń wywozu.
 • KAS rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania wszystkim eksporterom.

   

 

Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych wywożonych z UE przez polskie porty morskie w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem. Chodzi o przesyłki wyprowadzane przez urzędy celne:

 • Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie,
 • Oddział Celny „Baza Kontenerowa” w Gdyni,
 • Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku,
 • Oddział Celny „Nabrzeże Bułgarskie”  w Gdyni.

 

Wyniki pilotażu pozwalają na ogólnopolskie udostępnienie tych funkcjonalności wszystkim zainteresowanym eksporterom dokonującym zgłoszeń eksportowych w Polsce. Z możliwości tych będą mogli skorzystać już od 4 maja 2022 roku.

 

Automatyzacja procesu dokonywana jest przez platformę dostarczoną przez Polski PCS Sp. z o.o. (PPCS). 

 

Automatyzacja tego procesu skutkuje: 

 • przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,
 • automatycznym wygenerowaniem elektronicznego potwierdzenia wywozu (IE599).

 

Podstawowe założenia automatyzacji

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę zgłoszenia celnego w Automatycznym Systemie Eksportu (AES).

 

W trakcie obsługi operacji wywozowej nowa platforma PPCS na bieżąco aktualizuje w systemach portowych/terminalowych status odprawy celnej kontenera.

 

Esporter, który chce skorzystać z automatyzacji musi dokonać
elektronicznego przedstawienia towaru (wykorzystując komunikaty IE507 albo IE507B). Pamiętać należy, aby komunikat ten trafił do systemu AES/ECS2 (wspólnotowy system obsługujący elektronicznie zgłoszenie wywozowe) w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej. 

 

Platforma PCS pozwala eksporterowi lub jego przedstawicielowi zapoznać się ze statusem obsługi kontenera w systemie terminalowym, tak aby komunikat o obowiązkowym elektroniczny, przedstawieniu towaru  (IE 507)  trafił do systemu AES/ECS2 we właściwym momencie.

 

Możliwość sprawdzenia statusu kontenera

 

Platforma PCS zapewnia możliwość sprawdzenia statusu kontenera (czy jest już w Terminalu Kontenerowym) co pozwala na dokonania prawidłowego przedstawienia towaru. Można to zrobić przez:

 • stronę internetową (sprawdź status kontenera w eksporcie) od wjazdu na terminal do załadowania na statek (wyszukiwarka prezentuje statusy we wszystkich morskich terminalach kontenerowych bez konieczności logowania).

 

Sprawdzenie kontenera eksportowego jest także możliwe na stronach Terminali Kontenerowych:

· DB Port Szczecin

· BCT Gdynia

· GCT Gdynia

· DCT Gdańsk

 

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania informatycznego wszystkim eksporterom. Wprowadzane rozwiązania przynoszą duże korzyści tak Klientom KAS, jak i samej administracji.

Więcej informacji na stronie puesc.gov.plOceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama