Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Wiosenne Koncerty Gitarowe na żywo w Zamku już w ten weekend!

To będzie prawdziwa uczta dla melomanów. Już w najbliższy weekend (19 i 20 marca) w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ruszają XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe. W sobotę w sali Anny Jagiellonki wystąpi Dawid Pajestka, a w niedzielę zagra trio: Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartłomiej Miler.
Wiosenne Koncerty Gitarowe na żywo w Zamku już w ten weekend!

Wiosenne Koncerty Gitarowe już na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Są organizowane przez Zamek od 1998 roku (w ubiegłym roku festiwal odbył się w formule wirtualnej). Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, wydarzenie skupia szerokie grono miłośników dobrej muzyki. Każdego roku Zamek w Szczecinie gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W tym roku będą to m.in. gitarzysta Dawid Pajestka, który wystąpi 19 marca (sobota), oraz trio: Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Bartłomiej Miler (perkusja), których usłyszymy 20 marca (niedziela). Oba koncerty rozpoczną się o godz. 18.

 

Dawid Pajestka to szczeciński gitarzysta, kameralista oraz pedagog, laureat wielu konkursów gitarowych solo i w duecie. Lekcje mistrzowskie pobierał u takich wirtuozów gitary jak m.in. Sharon Isbin (USA), Susana Prieto (Hiszpania), Zoran Dukic (Chorwacja), Marcin Dylla (Polska), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Tomasz Zawierucha (Polska), Paul Galbraith (Szkocja) czy Paolo Pegoraro (Włochy). Jest nie tylko świetnym solistą, ale także członkiem dobrze znanego w gitarowym świecie duetu Pajestka – Kostecki. Podczas tegorocznej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych, obok utworów Tansmana, Brouwera czy Albeniza, które stanowią tzw. żelazny gitarowy repertuar, usłyszymy kompozycje twórców takich jak Quique Sinesi i Carlos Rafael Rivera reprezentujących kulturę południowoamerykańską. Koncert zwieńczy wykonanie wraz ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką utworu Mozarta.

 

Łukasz Kuropaczewski występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagrał sześć płyt, z czego trzy "Polish Music", "Aqua e Vinho" i "Nocturnal", otrzymały nominacje do Fryderyków w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy. Ostatnia płyta – „Adela", nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim – była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Kuropaczewski jest też wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu europejskich festiwali gitarowych oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Od 2018 roku jest profesorem w Kunstuniversität w Graz w Austrii.

 

Maciej Frąckiewicz to zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria" w Hiszpanii (2012 r.), a także laureat Paszportu Polityki (2013 r.). Artysta zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Regularnie występuje jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Philharmonisches Staatsorchester Mainz, Beethoven Orchester Bonn, Bochumer Symphoniker. W swoim dorobku ma ponad 90 prawykonań, nagrał sześć autorskich płyt (nominowanych do Fryderyków oraz do Opus Klassik).

 

Bartłomiej Miler jest artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych, jak również do celów kompozytorskich, akompaniatorskich i dyrygenckich. Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego „Trio BenBen", który wielokrotnie osiągał znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Laureat konkursów m.in. we Włoszech i Niemczech. Od 2011 roku współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował na koncertach z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus".

 

W wykonaniu tria będzie można usłyszeć utwory m.in. Albeniza, Boccheriniego, Schnittkego czy Dębicza i Gubitscha.

 

Bilety w cenie 50 zł (koncert 19 marca) i 60 zł (koncert 20 marca) dostępne są w kasach Zamku (Duży Dziedziniec, wej. A oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wej. I), a także na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxiv-wiosenne-koncerty-gitarowe/


Bartłomiej Miler. Fot. Judith Chiapparin

Dawid Pajestka. Fot. Kamila Kozioł

Łukasz Kuropaczewski. Fot. Melissa Kavanagh

Maciej Frąckiewicz. Fot. Anita Wąsik-Płocińska

Magdalena Pajestka. Fot. Kamila Kozioł


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama