Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Budowanie świadomości marki w obszarze B2B – gra o wysoką stawkę

Budowanie świadomości marki w obszarze B2B powinno znacząco różnić się od działań skierowanych do indywidualnych klientów – czyli obszaru B2C. To ogromne wyzwanie dla marketerów, a także PR-owców. Kupujący z sektora B2B ma jasno sprecyzowane wymagania, bazuje na danych, a także rozlicza markę z podejmowanych działań. Budowanie świadomości marki w obszarze B2B wymaga też dokładnego definiowania potrzeb klientów biznesowych. Znana marka i dobrze prowadzona strategia są gwarantem sprzedaży i lojalnych klientów.
Budowanie świadomości marki w obszarze B2B – gra o wysoką stawkę

Skuteczne działania, mające na celu budowanie świadomości marki wśród klientów biznesowych, są kluczowe. Bowiem pozyskiwanie i utrzymanie klientów jest ważnym i nadrzędnym celem każdej firmy. Im lepiej skonstruowana marka – tym większe szanse na rozwój biznesu. 

Budowanie świadomości marki = zaufanie

Zwiększone zaufanie do marki zapewnia większą liczbę klientów, a także lojalność wobec danej firmy. Co to oznacza w perspektywie długoterminowej? Większą sprzedaż, a także możliwość podnoszenia cen – bez straty klientów. Lojalność konsumencka ma ogromne znaczenie. 

 – Świadomość marki ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Rozpoznawalny i zaufany brand jest gwarancją sprzedaży, dlatego gra toczy się o wysoką stawkę – mówi Bartosz Zieliński, Dyrektor Zarządzający agencji PR Commplace. – Klienci biznesowi są bardziej skłonni do podejmowania rozmów z markami, które są znane i cenione na rynku. Istotne jest zaufanie do podejmowanych przez firmę działań, a także jej renoma. Świadomość i przynależność marki są w stanie zwiększyć klikalność i współczynniki konwersji w reklamach internetowych nawet trzykrotnie. Należy pamiętać, że jest to czasochłonny proces, ale efekty są warte czekania. 

W budowaniu świadomości marki kluczowe znaczenie odgrywają narzędzia, jakimi posługują się marketerzy. 

Zacznij od strategii  

Firmy powinny zacząć od opracowania strategii działań. Muszą ustalić realistyczne cele, które są mierzalne, a następnie rozpocząć budowanie wokół nich marki. Niezbędne są także odpowiednio dobrane narzędzia.

Liczy się marka w B2B. A marka to cały wizerunek, czyli więcej niż firmowe logo. To identyfikacja, którą klienta rozpozna, przypomni sobie, skojarzy, a nie tylko znaczek graficzny. – dodaje Bartosz Zieliński z Commplace. – Strona powinna być nowoczesna, zoptymalizowana, a także interaktywna. To wizytówka firmy. Kolejnym elementem są kampanie PR, SEO, pay-per-click i aktywność w SoMe, które pomogą dotrzeć odpowiednim klientom do Twojej witryny. I co najważniejsze – ciągła analiza i poprawa stopnia konwersji.

Same działania w Internecie to zdecydowanie za mało. Świadome marki prowadzą kampanie employer brandingowe na szeroką skalę. Najlepszymi ambasadorami marki są jej pracownicy. Czynnik ludzki zyskuje na znaczeniu, a firmy, realizując kampanie z udziałem swoich pracowników, stają się wiarygodne w środowisku B2B. 

Twórz spersonalizowane treści

Kampanie z udziałem pracowników, a także dodatkowo generowane treści, powinny być spersonalizowane pod klienta B2B. Marka powinna być krok do przodu – na początku ustalić, jakie grupy docelowe chce pozyskać, a następnie tworzyć content, którego one wymagają. Firmy powinny udostępniać i promować treści zgodne ze swoją strategią. Budowanie świadomości marki to także obecność na kongresach gospodarczych i branżowych, wypowiedzi w wysokozasięgowych mediach biznesowych i branżowych, a także ekspercie wypowiedzi na LinkedIn. 

Marki powinny badać także świadomość – spontaniczną, wspomaganą, a także TOM, czyli Top of Mind Awareness. Tylko za pomocą rzetelnych analiz będą mogły wprowadzać realne zmiany, które przełożą się na wymierne efekty. 

 


Bartosz Zieliński Commplace


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama