Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem a Polską

100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem a Polską

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej, zorganizowanej przez Ambasadę Wielkiego Księstwa Luksemburga z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem a Polską. 

Kilkadziesiąt plansz zostało wyeksponowanych na ogrodzeniu głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie od strony placu Mickiewicza. 

Ekspozycja upamiętnia nawiązanie stosunków dyplomatycznych między Wielkim Księstwem Luksemburga a Rzeczpospolitą Polską, które miało miejsce 18 kwietnia 1921 r. Tego dnia hrabia Władysław Sobański złożył listy uwierzytelniające na ręce Jej Królewskiej Wysokości Wielkiej Księżnej Charlotte.

Wystawa przedstawia fakty i anegdoty, które są symboliczne dla wspólnej historii Luksemburga i Polski. Opisy ułożone zostały od A do Z.

 

_________________


Po stu latach, podczas których świat i Europa doświadczyły II wojny światowej, reżimów totalitarnych i żelaznej kurtyny, stosunki dyplomatyczne między Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko wciąż trwają, ale rozwijają się dynamiczniej niż kiedykolwiek. Poza bliską współpracą bilateralną, Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga zbliżyła także aktywność na wielu forach międzynarodowych. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, współpracujemy militarnie w ramach NATO i przemawiamy jednym głosem w ONZ.

„Cieszę się, że po 100 latach współpracy nasze relacje opierają się na prawdziwym partnerstwie i przyjaźni” – napisał w liście do Wielkiego Księcia Luksemburga Prezydent RP Andrzej Duda. „Mam nadzieję, że nadal będziemy je rozwijać tak skutecznie i we wszystkich wymiarach, zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz w kontaktach międzyludzkich” – zaznaczył.

 

_________________

 

Z okazji Święta Narodowego Luksemburga, Ambasada ogłasza publikację broszury zatytułowanej „100 lat stosunków dyplomatycznych między Luksemburgiem i Polską od A do Z”, która opisuje liczne aspekty relacji dwustronnych. Zapraszamy do pobrania i przeczytania broszury. 

Broszura: http://bityl.pl/LldeBOceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 29°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama