Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejne ujawnienie olejów roślinnych w karuzeli podatkowej – skuteczne wykorzystanie mechanizmu STIR

• Kolejne uderzenie w nieuczciwych przedsiębiorców dokonujących fikcyjnego obrotu olejem roślinnym z udziałem tzw. znikających podatników. • Prawie półtora miliona złotych zablokowane na kontach kontrolowanego przedsiębiorcy.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (UCS) w Szczecinie, we współpracy z komórką Szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów, zidentyfikowali grupę podmiotów, które nabywały oleje roślinne na dużą skalę, wykorzystując łańcuchy transakcji z udziałem tzw. znikających podatników i unikając zapłaty podatku VAT.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w ramach procedury STIR zablokował rachunki bankowe podmiotu uczestniczącego w karuzeli podatkowej, na których zabezpieczono na rzecz Skarbu Państwa łączną kwotę 1,4 mln zł.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy wskazuje, że podmioty biorące udział w fikcyjnym obrocie olejami roślinnymi naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Wartość obrotu w ramach transakcji łańcuchowych, w okresie zaledwie pięciu miesięcy, wyniosła 31 mln zł.

Pracownicy i funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeszukali wiele lokalizacji na terenie województw małopolskiego i śląskiego, w tym miejsce przeładunku i deklarowanego „przetwarzania” towaru. Zabezpieczyli obszerną dokumentację finansowo-księgową, która jest analizowana w ramach śledztwa i kontroli celno-skarbowej. Zabezpieczono również komputery przenośne oraz komputer stacjonarny zawierające dokumentację księgową oraz korespondencję e-mail.

W czynnościach zaangażowanych było ponad trzydziestu pracowników i funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego UCS w Szczecinie.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową. Przybliżona kwota uszczuplonych zobowiązań w podatku VAT wynosi około 5 mln zł.

Całość zatrzymanego sprzętu i dokumentacji przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego ZUCS w Szczecinie, gdzie będzie prowadzone postępowanie karne skarbowe nadzorowane przez właściwego prokuratora.

Zatrzymany sprzęt i materiały zostały przekazane do śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. Sprawę prowadzi Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.

…………………

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, służący do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu ustalania wskaźnika ryzyka wykorzystania sektora bankowego do dokonania wyłudzeń skarbowych. Informacje
o rachunkach podmiotów kwalifikowanych (tj. innych niż rachunki osób fizycznych służące do celów prywatnych), a także o wszystkich transakcjach tych podmiotów dokonywanych za pośrednictwem objętych tym systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) przekazywane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej pozwolą na dokonanie analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniu
Reklama