Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ogrzejmy się w blasku Czterech Świec

Po raz XXIV w Trzebiatowie wierni czterech kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko – augsburskiego spotkali się aby kolędować w wielu językach, poznając jednocześnie zwyczaje i tradycje czterech wyznań. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański.
Ogrzejmy się w blasku Czterech Świec

 17 stycznia, sala Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Spotkanie prowadziła Anna Rzepecka. Gości powitali :burmistrz Grzegorz Olejniczak, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, podkreślając wyjątkowość i znaczenie wspólnego „trzebiatowskiego świętowania”. 
Symbolem czterech obecnych w Trzebiatowie wyznań są 4 świece, które zapalili: wyznanie rzymskokatolickie – ksiądz Prałat Andrzej Dowal, grekokatolickie –ksiądz Bohdan Feciuch, prawosławne – Ksiądz Andrzej Demczuk, ewangelicko – augsburskie –Małgorzata Klak.

  Księża Andrzej Dowal, Andrzej Demczuk,  Bohdan Feciuch  ,Pastor Sławomir Sikora przekazali wiele myśli i spostrzeżeń podsumowujących ponad 20 –letnie wspólne kolędowanie, przede wszystkim to, aby żyć razem w pokoju i wzajemnym poszanowaniu.
Podczas tego wieczoru obok znanych i lubianych kolęd, zawsze pojawiają się pastorałki, szczedriwki, pieśni cerkiewne, pieśni bożonarodzeniowe. Spotkanie z wyznaniem grekokatolickim poprowadził zespół pod kierunkiem Nadii Pylat „Kochanyj spiw”, który zaśpiewał tradycyjne, ale i nowe kolędy ukraińskie. Wyznanie prawosławne reprezentował chór ze Stargardu. Wspaniałe głosy, piękne podniosłe śpiewy w języku starocerkiewnym, białoruskim,  ukraińskim,  uderzające bogactwem brzmień i intensywnością nastrojów przeniosły nas w świat cerkwi i monasterów. Dzieci z parafii ewangelicko – augsburskiej ze Szczecina przygotowały przedstawienie według scenariusza Izabeli Sikory , pokazujące problemy młodych ludzi,  łącząc współczesną historię  z wydarzeniem narodzin Jezusa, a nawet  baśnią  Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Przedstawienie niesie zawsze ważne  przesłanie, życia w tolerancji, wzajemnym zrozumieniu, miłości i poszanowaniu.Wyznanie rzymskokatolickie reprezentowali : w wiązance pastorałek Chór Cantare , działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, pod kierunkiem Jana Kondarewicza, Zespół „Czerwona Róża”, młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie, oraz zespół „Karpaty” ze Świeszyna.

  Niezwykle wzruszający jest moment wspólnego śpiewu pieśni „Podajmy sobie znak pokoju”, która niesie przesłanie tego jedynego w swoim rodzaju spotkania.

 I tak zakończyliśmy ten piękny wieczór, kiedy wierni czterech wyznań spotykają się, by razem celebrować świąteczny, bożonarodzeniowy czas, który w Trzebiatowie, liczony według kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego trwa cały miesiąc! A potem każdy mógł skosztować przepysznych ciast upieczonych na tę wyjątkową okazję.

  Organizatorami Spotkania był Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz parafie: rzymskokatolicka, ewangelicko – augsburska, prawosławna i greckokatolicka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, natomiast medialny: TVP Szczecin, Radio PLUS Gryfice, „Gryfickie Echa”, Portal Gryfickie info, „Trzebiatowska Gazeta Regionalna”, Super Portal 24, Tygodnik Regionalny ECHO, eGryfice.pl., Polskie Radio Koszalin.

 Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Związkowi Emerytów i Rencistów Koło w Trzebiatowie, Reginie Kaźmierczak, Pani Grześkowiak, Elżbiecie Małeckiej, Czesławie Kopaczewskiej,  Irenie Szkarapacie, Stanisławie Kusce i Jadwidze Drożdżowskiej, Marii Fecycz,  Państwu Kuźmińskim i  Kalinkiewicz, Pani Szabelskiej, Zespołowi Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie i uczniowi tej szkoły Michałowi  Bartkowskiemu, a także wszystkim innym darczyńcom. Pani Renacie Jankowskiej za przygotowanie scenografii. Panu Jackowi Handorowi za okazaną pomoc.

A.RzepeckaOceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 26°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Detal wieńczy dzieło, czyli prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o fugowaniuAutor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Świąteczne gotowanie na gazieAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza: Zestaw sosów bardzo ostrych – piekielne trio od Roleski
Reklama