Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomoc drogowa – ratunek po niespodziewanej awarii zimą

Przygotowanie samochodu do zimy to ważna część sezonowego dbania o pojazd. Okres zimowy wymaga szczególnej troski o auto. To czas zwiększonej pracy przy samochodzie, który zaowocuje komfortową i bezpieczną jazdą aż do wiosny.
  • 03.12.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pomoc drogowa – ratunek po niespodziewanej awarii zimą

Jesień – czas przygotowania samochodu do sezonu zimowego

Jesień to czas przygotowania auta do trudnych warunków atmosferycznych panujących w okresie zimowym. Miesiące jesienne to odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe, kontrola najważniejszych podzespołów, wymiana płynów, uzupełnienie braków oraz ubytków w szybach oraz w karoserii (m. in. ślady po odpryskach). Czekanie z powyższymi pracami do zimy to błąd, ponieważ panujące warunki często uniemożliwiają lub znacząco utrudniają powyższe prace. Zwlekanie z przygotowaniem samochodu do okresu zimowego może zakończyć się awarią w najmniej odpowiednim momencie. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z firmą Okuniewicz, która zapewni odpowiednią pomoc.

Zima – czas doraźnej pielęgnacji auta

Zima to czas doraźnej pielęgnacji samochodu. Najważniejsze jest utrzymanie auta w czystości, wewnątrz i z zewnątrz oraz kontrolowanie najważniejszych oraz najbardziej obciążanych przez mróz podzespołów. Duże konserwacje i całościowy przegląd będzie można zrobić dopiero tuż przed okresem wiosennym.

Mycie samochodu zimą – zadanie trudne, ale ważne

Właściwe dbanie o auto zimą obejmuje również mycie. Niskie temperatury utrudniają odpowiednią pielęgnację, jednak nie warto rezygnować z mycia samochodu. Wilgoć z opadów atmosferycznych (lód, deszcz, śnieg, pośniegowe błoto) połączona z sypaną solą oraz związkami chemicznymi, które zalegają na drodze przyczyniają się do powstania korozji oraz niszczenia lakieru samochodu. Regularne mycie podwozia oraz nadwozia chroni przed pojawieniem się takich uszkodzeń. Karoserię warto nawoskować po dokładnym umyciu, co zapewni dodatkowe zabezpieczenie. Zimą najlepiej korzystać z zamkniętej myjni, która jest droższa, ale dokładniejsza. Po umyciu najlepiej wysuszyć samochód.

piana.jpg

Mycie samochodu zimą jest konieczne, aby zachować karoserię w dobrym stanie.

Porządek wewnątrz kabiny

Utrzymanie czystości w środku kabiny jest równie ważne, co na zewnątrz. Wewnątrz powinno być przede wszystkim sucho. To bardzo ważne w okresie zimowym, ponieważ wilgoć w środku niekorzystnie działa na samochód oraz kierowcę i pasażerów. Woda, która znajduje się na dywanikach, paruje i skrapla się na elementach kabiny, powoduje powstawanie korozji, niszczenie przewodów elektrycznych oraz ciągłe parowanie szyby, co znacząco zmniejsza widoczność i bezpieczeństwo jazdy. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów i bakterii, które są zagrożeniem dla zdrowia. Regularne czyszczenie i suszenie dywaników jest niezwykle ważną czynnością. Dobrym pomysłem jest również stosowanie pochłaniaczy wilgoci w samochodzie.

Akumulator – kłopoty z odpaleniem samochodu

Obecne akumulatory najczęściej mają żywotność baterii 4-5 lat, a niektóre nadają się do wymiany już po 2-3 latach. Niskie temperatury powodują nadmierne rozładowanie. Taka sytuacja wymaga podładowania przy użyciu prostownika. Warto sprawdzać kolor na wskaźniku: zielony oznacza naładowanie baterii, czarny rozładowanie, biały lub żółty dotyczy konieczności wymiany akumulatora na nowy. Problem z akumulatorem pojawia się najczęściej, gdy samochód w okresie zimowym jeździ na krótkich dystansach i urządzenie nie nadążą z naładowaniem się. Przykra niespodzianka może pojawić się również po wyjątkowo mroźnej nocy.

Elektronika – nie lubi wilgoci ani mrozu

Duży mróz powoduje problem z elektroniką w samochodzie. Może pojawić się trudność z włączeniem świateł oraz wyświetlanymi informacjami na ekranie pokładowego komputera. Zwykle usterka ma charakter chwilowy i ustępuje sam po dłuższej jeździe samochodem i nagrzaniu się komory silnika. Niższa temperatura to niestety większa wilgoć, która jest bardzo szkodliwa dla auta. Wyższa temperatura to spadek wilgoci, a to ma przełożenie na pracę styków oraz przewodzenie ładunku przez przewody.

Felgi i opony – uszkodzenia

Zimą pojawia się więcej nierówności na drogach, a jazda po nich może skutkować wygięciem się felgi. Objawem są drgania kół na równej nawierzchni, które są wyczuwalne na kierownicy. Uszkodzenie może nie być widoczne gołym okiem, jednak warto sprawdzić koła w warsztacie na maszynie służącej do wyważania. Drobne usterki można zwykle usuwać przy użyciu odważników. Poważniejsze uszkodzenia to większy koszt usunięcia usterki, z którym nie warto czekać ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko powstania znacznie większych problemów z samochodem w przyszłości.

opona.jpg

Opony powinny być wymienione na zimowe, a koła odpowiednio wyważone.

Zamek – problem z otwarciem samochodu

Kierowcy, którzy otwierają samochód manualnie przy użyciu kluczyka mogą mieć problem z zamarzniętym zamkiem w okresie zimowym. Dzieje się tak przez opady deszczu i śniegu, które dostają się do zamka i tam zamarzają. Przez to uniemożliwiają włożenie kluczyka do zamka i przekręcenie go. Można stosować preparaty, które rozpuszczają lód, ale na dłuższą metę mogą szkodzić, ponieważ wypłukują smar z zamka. Właściciele otwierający samochód przy pomocy pilota również powinni zadbać o sprawność zamków i ich wcześniejsze dokładne nasmarowanie. Niestety po rozładowaniu się akumulatora nie otworzą auta pilotem.

Układ paliwowy – tankowanie sprawdzonego paliwa

Problemy z układem paliwowym częściej pojawiają się w samochodach wyposażonych w silniki wysokoprężne. Duży mróz powoduje wytrącanie się parafiny z oleju napędowego, co tworzy zakrzepy, a te utrudniają przepływ paliwa. Powoduje to niemożność uruchomienia pojazdu. Duży problem jest w przypadku nowych aut. Zapobieganie kłopotom z układem paliwowym polega przede wszystkim na tankowaniu sprawdzonego oleju napędowego, który jest dedykowany do warunków zimowych. Można dolać do baku środek, który zapobiega wytrącaniu się parafiny, czyli tzw. depresator. Jeżeli samochód nie chce się uruchomić, dobrym pomysłem jest wstawienie go do garażu, aby paliwo odzyskało wyższą temperaturę.

Szyby – pęknięcia i odpryski

Szyby są szczególnie narażone na odpryski i pęknięcia w niskich temperaturach. Mróz powoduje, że wystarczy lekkie uderzenie kamyka spod kół innego auta, aby pojawiły się rysy lub pajączki. Pęknięcie może spowodować również zbyt ciepłe powietrze wydostające się z dmuchawy bezpośrednio na zimną szybę. Nawet zauważone delikatne uszkodzenie szyby jest sygnałem, aby odwiedzić serwis.

zbita-szyba.jpg

Zimą szyby są narażone na pęknięcia i odpryski bardziej niż w pozostałych porach roku.

Nadwozie – uszkodzenie

Uszkodzenia nadwozia w okresie zimowym zdarzają się dość często. Odpryski lakieru to zasługa żwiru i kamieni, których jest szczególnie dużo na drogach w okresie zimowym. Odsłonięcie karoserii wymaga szybkiej naprawy, nie warto czekać do wiosny. Powinno się nałożyć chociaż warstwę podkładu, aby zapobiec korozji blachy. Nałożenie lakieru może poczekać do okresu wiosennego.

Awarie samochodu w okresie zimowym

Wiele awarii i usterek, które pojawiają się w okresie zimowym można usunąć samemu lub im zapobiegać przez regularną i właściwą pielęgnację. Jeżeli pojawiają się większe problemy z samochodem, zdecydowanie najlepszym pomysłem jest zwrócenie się do pomocy drogowej. Nasza firma zajmie się kompleksowo Twoim samochodem, zadba o Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Artykuł powstał we współpracy z:

Całodobowa Pomoc Drogowa
Marek Okuniewicz
Kościelna 17 Kretomino
75-900 Koszalin

tel. +48 604 285 303
www: pomocdrogowa.i-koszalin.pl

--- Materiał partnera ---


Temperatura: 22°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Sławomir Scharmach Treść komentarza: Oświadczenie Poprzedni wpis opublikowany pod moim nazwiskiem nie został sporządzony ani opublikowany przeze mnie. Nie wyraża on mojego stanowiska i został zamieszczony bez mojej wiedzy oraz zgody. Osoba, która dopuściła się podszycia pod moją osobę i wykorzystania mojego nazwiska, może ponosić odpowiedzialność karną oraz cywilną, w zależności od okoliczności sprawy. W szczególności rozważam złożenie zawiadomienia do organów ścigania oraz podjęcie kroków prawnych w celu ochrony moich dóbr osobistych i dochodzenia ewentualnego odszkodowania. Przypominam, że publikowanie treści w Internecie nie gwarantuje anonimowości, a działania naruszające cudze prawa mogą prowadzić do konsekwencji prawnych. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:21 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska - prawdziwa Treść komentarza: Szanowni, powyższe dwa niepochlebne komentarze nie zostały napisane przez osoby o wskazanych personaliach. Ktoś podszył się pod Joannę Zdanowską i Sławomira Scharmach. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Joanna Zdanowska Treść komentarza: Pleszewski Krzysztof prezes Seidorf Mountain Resort razem ze swoją żoną Elwirą Pleszewska tworzą zorganizowaną grupę oszukującą inwestorów,wykonawców,podwykonawców,pracowników etc... Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:04 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: Sławek Scharmach Treść komentarza: Ten artykół pisał nie Kamil Gaszyński tylko Krzysztof Pleszewski , to właśnie przez tego typa powstały problemy dla inwestorów.Pan Krzysztof Pleszewski to handlarz autami a nie hotelarz,on się po prostu na tym niezna a przy okazji jest oszustem i krętaczem.Zapraszam po opinie na e-hotelarz.pl ...wpisuj Hotel Seidorf w wyszukiwarce. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:54 Źródło komentarza: Solarento reaktywuje Kazalnica Family & Conference Resort z własną infrastrukturą hotelową dla Gości. Autor komentarza: realista bis Treść komentarza: Zgadzam się z realistą,że to wyciąganie pieniędzy od podatników przez stowarzyszenie mieszkańców "Dąb".W mieście nikt nie da na swój pieniędzy wspólnocie mieszkaniowej żeby sobie pojechali na wycieczkę albo coś wyremontowali np świetlice/sami płacą na swój fundusz remontowy i remontują/.Dlaczego na wsi jest inaczej i funduje się im ich zachcianki? Data dodania komentarza: 7.03.2026, 03:55 Źródło komentarza: Nowogard: Laury Cisowe za rok 2017 zostały rozdane Autor komentarza: Wanda Treść komentarza: Ooo, świetna akcja! Dobrze się dowiadywać gdzie warto robić zakupy Data dodania komentarza: 4.02.2026, 01:38 Źródło komentarza: Stokrotka wycofała „trójki" ze sklepów własnych
Reklama
test