Reklama
News will be here

BIN House – dom zintegrowany z krajobrazem

W architekturze coraz mocniejszy nacisk kładzie się na aspekty związane z naturą. Domy, które wokół nas powstają są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, lecz także połączone z naturą, dzięki czemu idealnie wtapiają się w krajobraz, stając się jego integralną częścią. Wyrazem takiego zrównoważonego podejścia do projektowania jest BIN House w Warszawie – zdobywca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii nowych domów jednorodzinnych.
Warszawa BIN House
Fot. Baumit & Beczak / Beczak / Architekci

Współczesne budownictwo stawia coraz większy nacisk na harmonię z naturą, a indywidualne projekty domów pozwalają architektom i inwestorom na większą swobodę w osadzaniu budynków w środowisku naturalnym. Widać to doskonale na przykładzie BIN House na warszawskich Zawadach w dzielnicy Wilanów. Jest on dostosowany funkcją do potrzeb mieszkańców, doskonale wkomponowany w krajobraz, a do tego zaprojektowany z szacunkiem do zastanej na działce zieleni. Za projektem stoi pracownia Beczak / Beczak / Architekci, prowadzona przez Magdalenę i Macieja Beczak, znana z ciekawych realizacji i wielokrotnie doceniana przez środowisko branżowe, czego potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia.

 

Funkcjonalna „stodoła”

 

Punktem wyjścia do projektowania bryły i funkcji były wytyczne zamawiającego. 

 

– BIN House był przewidziany dla czteroosobowej rodziny w modelu 2+2. Dużą potrzebą inwestora było posiadanie domu raczej parterowego, delikatnie wypiętrzonego jedną kondygnacją, stanowiącą dominantę. Miał on być wpisany w północne granice działki, maksymalnie otwarty funkcją na jej południową część, a do tego mocno zespojony z roślinnością. Jednym z założeń było także wykorzystanie naturalnych materiałów. Do tego zapisy planu miejscowego wymuszały architekturę dachu spadowego – mówi arch. Magdalena Beczak.

 

 

W efekcie powstała drewniana bryła z fragmentami murowanymi. Na parterową, zasadniczą część budynku nałożono piętro z dachem dwuspadowym, osiągając efekt nowoczesnej stodoły. Pawilon piętra został przewieszony przez linie szklenia salonu, w czego efekcie wytworzyła się strefa tarasu z zadaszeniem osłaniającym przed nadmiernym nasłonecznieniem czy opadami. Poprzez przekręcenie i zejście z osi głównej kalenicy dachu spadowego powstała bryła, która jest delikatnie asymetryczna, nieregularna, co potęguje dynamikę budynku. Natomiast ściany zewnętrzne domu zaprojektowano w taki sposób, by stanowiły tło dla roślinności, tworząc imponującą scenografię ogrodową, integrującą dom z krajobrazem.

 

 

Na parterze znajdują się kuchnia z jadalnią z dostępem do tarasu, salon, pokój gościny i bawialnia, sypialnia rodziców i gabinet. Piętro to przestrzeń dla dwójki dzieci – tam znajdują się ich pokoje. Układ przestrzenny pomieszczeń został starannie rozplanowany tak, aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i do minimum ograniczyć komunikację, dlatego nie znajdziemy tu typowych korytarzy – rozrząd jest tylko w części prywatnej, na gabinet i sypialnię. 

 

Szacunek do zieleni

 

Działka z niewielkimi drzewami stanowiła dla architektów ramę, w której osadzili nowy budynek jednorodzinny. Połączenie drewna z bielą, grafitową szarością oraz otaczającą dom zielenią pozwoliło na stworzenie spójnej, eleganckiej przestrzeni.

 

 

– Zależało nam, aby projektowany dom harmonijnie egzystował w zaistniałym środowisku. W tym przypadku była to także wola inwestora, ale nawet, jeśli nie mamy takich wytycznych, to i tak za każdym razem z bardzo dużą atencją podchodzimy do zaistniałej zieleni. Nasze budynki właśnie dlatego są często nietuzinkowe, nieregularne oraz dynamiczne pod względem rzutów, bo w projektach dosyć mocno wykorzystujemy kierunki świata i szanujemy naturę. W przypadku BIN House za bazę do tworzenia funkcji i bryły posłużyły nam drzewa znajdujące się w północno-wschodnim narożniku działki. Z kolei drzewa na sąsiedniej działce od strony zachodniej podziałały jak otulina, stając się przy tym ciekawym horyzontem dla okna sypialni – dodaje autorka projektu.

 

Natura przenikająca do wnętrz

 

Staramy się, aby projektowane przez nas budynki jednorodzinne były indywidualne, nietuzinkowe, uformowane w taki sposób, by mieszkańcy czuli się w nich wyjątkowo, ale także, aby można było niepowtarzalne walory zaistniałej struktury przestrzennej „wciągnąć” w ten dom. Tak też podeszliśmy do projektu BIN House, którego mocnym atutem są duże przeszklenia, stanowiące „pomost” łączący naturę z wnętrzem domu, dzięki któremu wzajemnie się one przenikająpomieszczenia „wypływają” na zewnątrz do ogrodu i odwrotnie, tworząc integralną całość – wyjaśnia Magdalena Beczak.

 

Zweryfikowana jakość

                   

Bryła domu jest wykończona głównie drewnem. Gładkie fragmenty fasady pokryto wysokiej jakości tynkiem elewacyjnym Baumit SilikonTop w kolorze białym oraz grafitowym, będącym częścią kompletnego systemu ocieplenia Baumit StarSystem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Miejscowo zastosowano także farbę silikonową Baumit SilikonColor o grafitowym zabarwieniu.

 

To nie przypadek, że wybraliśmy produkty tej marki. Jakiś czas temu przeprowadziliśmy testy różnych tynków fasadowych. Zrobiliśmy własne próbki, które następnie przechowywaliśmy na zewnątrz, przestawiając je w różne miejsca i naświetlenia. Próbki Baumit wypadały najlepiej pod kątem sprawdzenia organoleptycznego, w samym dotyku, a także w wyrazie estetycznym. Ich struktura wyglądała zawsze najprzyjaźniej i bardzo cenimy sobie tą jakość – wyjaśnia architekt.

 

Fasada Roku 2023 i szansa na kolejny tytuł

 

BIN House to udana próba zrównoważenia potrzeb mieszkańców z szacunkiem dla zastanej zieleni, nowoczesną estetyką i zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Efekt został zauważony przez jurorów ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023, którzy przyznali realizacji Beczak / Beczak / Architekci pierwsze miejsce w kategorii nowych budynków jednorodzinnych. W uzasadnieniu werdyktu eksperci zwrócili szczególną uwagę na ciekawą kompozycję bryłową oraz harmonijne połączenie kolorów, w tym zieleni oraz różnych struktur. 

 

Teraz BIN House, wraz z innymi budynkami z Polski rywalizuje na poziomie międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2024. Zwycięzców wskaże profesjonalne jury, ale swój odrębny ranking stworzą także internauci. Do 16 kwietna br. na stronie www.lifechallenge.baumit.com trwa głosowanie, w którym każdy może wyrazić swoją opinię, wesprzeć naszych reprezentantów i poczuć się jak juror.

 

Konkurs Fasada Roku

 

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

 

 

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie. 

Fot. Baumit & Beczak / Beczak / Architekci



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
News will be here
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test