Reklama

Program wydarzeń kulturalnych – luty 2024

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki
Pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki

Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

WYDARZENIE MIESIĄCA

 

POŻEGNANIE KARNAWAŁU NA ZAMKU 

10 lutego (sobota), godz. 17:00

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny

 

Karnawał to radosny czas pełen śpiewu, tańca i zabawy. Zapraszamy na „Pożegnanie karnawału na Zamku”. Będzie zabawa przy ognisku, a dodatkowo uczestników rozgrzewać będą gorące rytmy samby w wykonaniu zespołu Bloco Pomerania. 

Najmłodszych widzów Zamek zaprasza na spektakl interaktywny „Baśniobór”. 

I dzieci, i dorosłych do czasów Księstwa Pomorskiego przeniosą historie związane ze szczecińskim dworem. Prowadzący pożegnanie karnawału znany szczeciński stand-uper Damian Viking Usewicz wraz z dworskimi wesołkami zaprezentują, jak wyglądały bale na szczecińskim dworze. 

Kucharze warzyć będą zupę gulaszową z dziczyzny. Zaplanowana jest również degustacja lokalnych wędlin i bigosu oraz pieczenie kiełbasek przy zamkowym ognisku. Nie zabraknie stoiska z grzanym winem, kawą i herbatą. Zwieńczeniem imprezy będzie kolorowa parada. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

PROGRAM

 

Prowadzenie – Damian Viking Usewicz, jeden z najbardziej znanych komików szczecińskiej sceny, dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK

 

17:00 Rozpoczęcie „ Pożegnania karnawału na Zamku” 

 

  • Baśniowa Parada z publicznością (prowadzenie: Gwardia Gryfa) – artyści w barwnych strojach, wśród nich m.in. elfy i driady
  • Spektakl interaktywny dla najmłodszych „Baśniobór” w wykonaniu artystów grupy Gwardia Gryfa 
  • Bale na szczecińskim dworze – improwizowane etiudy w wykonaniu artystów szczecińskich scen 
  • Występ zespołu Bloco Pomerania 
  • Animacje dla dzieci i dorosłych w wykonaniu artystów grupy Gwardia Gryfa: nauka tańca, zabawy z chustą klanzą, bańki mydlane
  • Bale na szczecińskim dworze - etiudy improwizacji w wykonaniu artystów szczecińskich scen
  • Etiudy artystyczne w przestrzeni dziedzińca w wykonaniu artystów grupy Gwardia Gryfa
  • Prezentacja najpiękniejszych strojów karnawałowych 
  • Występ zespołu Bloco Pomerania 
  • Na zakończenie wydarzenia odbędzie się parada z publicznością prowadzona przez zespół Bloco Pomerania i grupę Gwardia Gryfa 

 

Dodatkowe atrakcje:

  • Ognisko
  • Pieczenie kiełbasek
  • Bigos, degustacja wędlin
  • Przygotowanie zupy gulaszowej (degustacja na zakończenie wydarzenia)
  • Stoiska z grzanym winem, piwem regionalnym, gorącą czekoladą, kawą, herbatą
  • Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma maskę karnawałową 

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie wydarzenia.

 

533. ROCZNICA ŚLUBU KSIĘCIA BOGUSŁAWA X I ANNY JAGIELLONKI

2 lutego (piątek)

Kino Zamek, Sala Anny Jagiellonki, Dziedzińce Zamkowe

Świętowanie rozpocznie się już o godz. 16:00 pokazem filmu „Babska sprawa”. Dokument opowiada o rzeźbiarkach Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz, autorkach pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, który znajduje się przed Zamkiem. 

Następnie, o godz. 17:00 wraz ze znanymi szczecińskimi aktorami Zamek zaprasza na „Wielką podróż księcia Bogusława X w krainę literatury”. Będzie to aktorska interpretacja pomorskiej tragikomedii z początku XVI w. autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. 

Rocznicowe obchody, jak co roku, zakończy zwiedzanie z zamkowym przewodnikiem (godz. 18:00). 

PROGRAM:

BABSKA SPRAWA

Kino Zamek, godz. 16:00

Seans bezpłatny, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazem.

 

Scenariusz: Helena Kwiatkowska i Marta Płachta 

Realizacja: Helena Kwiatkowska

Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz 

Czołówka: Dariusz Jarmuła 

Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: Marta Płachta

Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński

 

Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką  Radę Narodową) na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki.  Jedyne kobiety rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała młodym artystkom najpierw wykonać odlew gipsowy pomnika,  a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co trwało następne dwa lata.

Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano.  W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami , funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który stoi do dziś, wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70. XX w., znaczenia mecenatu państwowego dla  życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.

Seanse filmu bezpłatne, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazami.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy                   Pomerania Film. 

 

WIELKA PODRÓŻ KSIĘCIA BOGUSŁAWA X W KRAINĘ LITERATURY 

Sala Anny Jagiellonki, godz. 17:00

Bilety: 15 zł

Unikalne teatralne czytanie pomorskiej sztuki dramatycznej z początku XVI w. o Bogusławie X, jego żonie Annie i ich dworze, autorstwa nadwornego pisarza Johanna Kitschera. W interpretacji znakomitych szczecińskich aktorów: Arkadiusza Buszko, Joanny Matuszak, Pawła Niczewskiego oraz Konrada Pawickiego, dawna tragikomedia ożywa i ukazuje gorące emocje oraz trudne dylematy, których świadkiem były mury książęcego zamku.  

Premierowe wykonanie sztuki odbyło się w 2023 r. i zostało entuzjastycznie przyjęte przez zamkową publiczność. Aktorska interpretacja towarzyszyła promocji pierwszego przekładu na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” (Tragicocomedia sive de Iherosolomitana profectione Ilustrissimi Principis Pomeriani) z 1501 roku Johanna Kitschera. Książka została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską.


ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zamkowe Dziedzińce, godz. 18:00
Wstęp wolny

Zbiórka uczestników przy Wieży Zegarowej Zamku (Duży Dziedziniec)

 

Przebieg trasy spaceru:

- Dziedziniec Duży (specjalnie podświetlony zegar zamkowy, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, płyta nagrobna ks. Barnima III, zegary słoneczne)

- Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta zamku w skali 1:100)

Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki, który specjalnie z tej okazji zostanie podświetlony.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA – ZBIÓRKA KARMY

17 lutego (sobota)

Odwiedzający, którzy w tym dniu przyniosą karmę dla kotów, otrzymają bezpłatną wejściówkę na indywidualne zwiedzanie Wieży Dzwonów lub wystaw stałych (do wyboru).

Miejsce zbiórki i odbioru wejściówek: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I)

Zebrana karma zostanie przekazana organizacji Zwierzęcy Telefon Zaufania.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRZEWODNIKA TURYSTYCZNEGO

24 lutego (sobota)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie tradycyjnie włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. W tym roku w ramach tego święta zamkowi przewodnicy z Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej zapraszają na oprowadzania:

Godz. 11:30 - Zamek dla dzieci - spacer po zamkowych dziedzińcach dla dzieci od lat 6 wraz z opiekunami (zbiórka przy Wieży Zegarowej)

 

Godz.12:30 – 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów (oprowadzanie w języku angielskim). Zbiórka przy wejściu I.

 

Godz.13:30 – 500-lecie Dzwonu Maryjnego – zwiedzanie Wieży Dzwonów (oprowadzanie w języku polskim). Zbiórka przy wejściu I.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują darmowe wejściówki, które rozprowadzać będzie organizator Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego w Szczecinie - Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników.

 

 

 

KINO ZAMEK

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

PRZESILENIE ZIMOWE (The Holdovers) - PREMIERA

1 lutego (czwartek), godz. 17:00

3 lutego (sobota), godz. 17:00

4 lutego (niedziela), godz. 19:15

7 lutego (środa), godz. 17:00

8 lutego (czwartek), godz. 19:30

komedia/dramat, USA 2023 (133 min)

Reżyseria Alexander Payne

Obsada: Paul Giamatti, Da'Vine Joy Randolph, Dominic Sessa

Wielki powrót mistrza filmowego dialogu, Alexandra Payne’a, który zachwycił romantycznymi „Bezdrożami”, a potem uwodził obyczajową „Nebraską”. W pierwszych scenach „Przesilenia zimowego” poznajemy antypatycznego profesora historii (Paul Giamatti w chyba najlepszej roli w karierze). Akcja toczy się w szkole z internatem gdzieś w Nowej Anglii lat 70., w przeddzień przerwy świątecznej. Spędzić Nowy Rok w tej skostniałej, zmrożonej tradycją instytucji pod opieką belfra to najgorsza kara z możliwych. Jednak stopniowo, wraz z topniejącym śniegiem i wypitą whisky, relacje między uczniami i pracownikami, będącymi niczym relikty minionego świata (dosłowne znaczenie tytułu The Holdovers), zaczynają się ocieplać. Z konfrontacji i szczerej rozmowy rodzi się wzajemne zrozumienie. Jesteśmy więc świadkami swoistego, niezależnego od wieku bolesnego coming-of-age. A wszystko to zostało okraszone cytatami z dzieł greckich klasyków i łacińskimi maksymami, smakowitymi jak ciepłe soul food przygotowane przez doświadczoną przez los czarną kucharkę, która woli spędzić święta w pustej szkole. [opis: American Film Festival]

Film jest jednym z faworytów sezonu Oscarowego 2024, zbiera entuzjastyczne recenzje i zachwyca publiczność na całym świecie.

 

KOS

FILM W POLSKIEJ WERSJI Z ANGIELSKIMI NAPISAMI

1 lutego (czwartek), godz. 19:30

2 lutego (piątek), godz. 17:00

3 lutego (sobota), godz. 19:30

4 lutego (niedziela), godz. 14:30

dramat/akcja, Polska 2023 (118 min)

Reżyseria Paweł Maślona

Obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

„Kos” to wypełniona wartką akcją i emocjami uniwersalna opowieść o ludziach, którzy w imię wolności i równości pokonali wzajemne uprzedzenia oraz dzielące ich różnice. Film w reżyserii Pawła Maślony zdobył aż 9 nagród – w tym tę najważniejszą: Złote Lwy podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Kos” bawi się i żongluje historią. Powiedziałabym, że to film z historią w tle. Opowiada o tym, co w Polsce działo się pod koniec XVIII wieku, sporo w nim faktów dotyczących Kościuszki, ale wszystko to jest wplecione w inną opowieść. (…) Mimo że ten film osadzony jest w polskich realiach, to dotyka wielu ważnych, uniwersalnych kwestii. Poruszony w nim został temat pańszczyzny i niewolnictwa. Traktuje on o podziałach społecznych, o równości i wolności. (…) Zależało nam, by pobawić się konwencją. „Kos” to nie jest film biograficzny, tylko historyczne kino akcji – podkreśla Aneta Hickinbotham, producentka „Kosa”.

W polskiej kinematografii dawno nie było filmu zrealizowanego z tak dużym rozmachem, jak „Kos”. Jego budżet opiewał na ponad 22 mln zł. Zaskakujący scenariusz, imponujące zdjęcia, porywająca reżyseria, spektakularna scenografia, kostiumy idealnie wpisujące się w klimat minionej epoki, niesamowita charakteryzacja wykonana z dbałością o każdy detal, a także gwiazdorska obsada – tak w skrócie można scharakteryzować tę produkcję. Na wielkim ekranie zobaczymy m.in.: Jacka Braciaka, Roberta Więckiewicza, Bartosza Bielenię, Agnieszką Grochowską, Andrzeja Seweryna, Piotra Packa, a także amerykańskiego aktora Jasona Mittchella. Podczas 48. FPFF w Gdyni „Kos” zdobył w sumie aż 9 nagród – w tym za: najlepszą charakteryzację (Aneta Brzozowska), najlepszy montaż (Piotr Kmiecik) oraz najlepszą drugoplanową rolę męską (Robert Więckiewicz).

Sceny walk, strzelanin, sceny z udziałem koni – to wszystko były moje pierwsze doświadczenia na taką skalę. Nakręciłem w życiu może kilka scen bójek, ale co innego kręcić jedną bójkę, co innego dziesięciominutową sekwencję strzelaniny, połączonej z walką wręcz, w której ginie na ekranie kilkanaście osób wśród latających odłamków szkła. To wszystko by się nie udało, gdyby nie zgranie całej ekipy, do której udało mi się zaprosić najlepszych z najlepszych w swojej dziedzinie: m.in.: Piotrka Sobocińskiego, Anię Anosowicz, Dorotę Roqueplo, Anetę Brzozowską, Radka Ochnio. To był zespół wybitnych artystów i fantastycznych ludzi, trudno mi wyobrazić sobie lepszą ekipę filmową – przyznaje Paweł Maślona, reżyser „Kosa”.

 

BABSKA SPRAWA

2 lutego (piątek), godz. 16:00

3 lutego (sobota), godz. 13:30

dokumentalny, Polska 2024

Realizacja Helena Kwiatkowska

Film „Babska sprawa” jest opowieścią dwóch rzeźbiarek: Leonii Chmielnik i Anny Paszkiewicz, które w 1969 roku wygrały szczeciński konkurs (ogłoszony przez Wojewódzką  Radę Narodową)  na projekt i wykonanie pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki.  Jedyne kobiety rzeźbiarki w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach (komisja nakazała wykonać młodym  artystkom najpierw odlew gipsowy pomnika,  a następnie model z gliny), co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością udania się do kamieniołomów w Bolesławcu i samodzielnego wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co zajęło następne dwa lata.

Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano.  W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami , funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac. W 1974 powstał pomnik, który stoi do dziś, wspaniale się wpisał w miejską architekturę oraz krajobraz kulturowy miasta. Film jest próbą zatrzymania w kadrze życia i realiów pracy artystów na przełomie lat 60. i 70., znaczenia mecenatu państwowego dla  życia kulturalnego regionu i tzw. babskiej solidarności wobec nieprzyjaznego młodym artystkom świata mężczyzn.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy                   Pomerania Film. 

Seanse filmu bezpłatne, darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed pokazami.

 

 

OBSESJA (May December)

2 lutego (piątek), godz. 19:30

4 lutego (niedziela), godz. 17:00

6 lutego (wtorek), godz. 17:00

7 lutego (środa), godz. 19:30

9 lutego (piątek), godz. 17:00

11 lutego (niedziela), godz. 19:00

13 lutego (wtorek), godz. 17:00

15 lutego (czwartek), godz. 17:00

dramat, USA 2023 (117 min)

Reżyseria Todd Haynes

Obsada: Natalie Portman, Julianne Moore

Elizabeth przygotowuje się do roli w nowej hollywoodzkiej produkcji. W filmie opartym na życiu Gracie, ma wcielić się w kobietę, której związek był gorącym tematem amerykańskich tabloidów. Aby pomóc Elizabeth w pracy nad rolą, Gracie i jej mąż przyjmują ją pod swój dach. Nie wiedzą jednak, że aktorka nie cofnie się przed niczym, aby poznać ich najgłębiej skrywane tajemnice. Z czasem powoli zaciera się granica między pracą nad rolą i prawdziwym życiem.

 

CHŁOPIEC I CZAPLA (Kimitachi wa Dou Ikiru ka)

3 lutego (sobota), godz. 14:30

animowany, Japonia 2023 (124 min)

Reżyseria Hayao Miyazaki    

Legendarny zdobywca Oscara Hayao Miyazaki, współzałożyciel słynnego japońskiego studia Ghibli, twórca takich anime, jak „Spirited Away: W krainie bogów”, „Księżniczka Mononoke” czy „Mój sąsiad Totoro”, po 10 latach powraca z filmem „Chłopiec i czapla” – wyczekiwaną przez widzów na całym świecie, zaraz po premierze okrzykniętą arcydziełem, przejmującą i ponadczasową opowieścią o dorastaniu, stracie i miłości.

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

„Chłopiec i czapla”, z autobiograficznymi wątkami z młodości reżysera, uznawany jest za jeden z najwybitniejszych wizualnie filmów Miyazakiego. Anime, którego światowa premiera odbyła się 7 września tego roku na Toronto International Film Festival, zostało wyprodukowane przez współzałożyciela Studia Ghibli Toshio Suzuki, a muzykę do niej skomponował wieloletni współpracownik Miyazakiego Joe Hisaishi.

 

ANATOMIA UPADKU (Anatomy of a Fall) 

6 lutego (wtorek), godz. 19:15 – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

23 lutego (piątek), godz. 19:00

24 lutego (sobota), godz. 19:00

25 lutego (niedziela), godz. 19:00

27 lutego (wtorek), godz. 19:00

28 lutego (środa), godz. 19:00

29 lutego (czwartek), godz. 19:00

dramat, Francja 2023 (153 min)

Reżyseria Justine Triet

Obsada: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado-Graner

„Anatomia upadku” to nagrodzony Złotą Palmą w Cannes mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się niczym pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż do samej głębi burzliwej relacji pozornie szczęśliwych małżonków. Ta bolesna, superinteligentna wiwisekcja współczesnej rodziny zelektryzowała Cannes. Francuska reżyserka pokazała znakomite, niepokojące kino, opowiedziała o współczesnej moralności, o tym, co może kryć zwyczajna, wydawałoby się, świetnie prosperująca rodzina. Zapytała, czym jest prawda i czy jesteśmy w stanie do niej dojść. W roli głównej Sandra Hüller, typowana jako jedna z głównych faworytek w oscarowym wyścigu.

 

OPADAJĄCE LIŚCIE (Fallen Leaves / Kuolleet lehdet)

8 lutego (czwartek), godz. 17:00

9 lutego (piątek), godz. 19:30

11 lutego (niedziela), godz. 15:00

13 lutego (wtorek), godz. 19:30

14 lutego (środa), godz. 15:00

dramat, Finlandia 2023 (81 min)

Reżyseria Aki Kaurismäki

Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Film otrzymał Nagrodę Jury na ostatnim festiwalu w Cannes, pięć nominacji Europejskiej Akademii Filmowej, jest także fińskim kandydatem do Oscara 2024.

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

ZAKLĘTE REWIRY – POKAZ SPECJALNY NA 60.URODZINY KINA ZAMEK

11 lutego (niedziela), godz. 17:00

dramat, Polska/Czechosłowacja 1975 (95 min)

Reżysera Janusz Majewski

Obsada: Marek Kondrat, Roman Wilhelmi, Roman Skamene, Stanisława Celińska

Ekranizacja głośnej przed wojną powieści "Zaklęte rewiry" Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, które zdobył terminując przez kilka lat jako kelner w krakowskim Grand Hotelu, przedstawił "od kuchni" wielką restaurację z lat trzydziestych. Po raz pierwszy książka wydana została w roku 1936, później doczekała się kilku wznowień.

Początek lat 30. Kilkunastoletni Roman Boryczko zostaje przyjęty jako pomywacz do restauracji wielkiego hotelu Pacyfik. Mieszka w obskurnej klitce z chłopcem z bufetu. Frycem. Bystry i chętny, szybko zdobywa sympatię i awansuje - dzięki Frycowi - do bufetu. Obaj chłopcy uczą się do egzaminu kelnerskiego. Romkowi podoba się jedna z pracujących w restauracji dziewcząt, Zośka, ale właściciel hotelu stary Pancer, wyrzuca ją za jakieś przewinienie. Chłopca natomiast prześladuje brutalny i złośliwy kelner Fornalski.

 

FILMOWE WALENTYNKI W KINIE ZAMEK

 

OPADAJĄCE LIŚCIE (Fallen Leaves / Kuolleet lehdet)

14 lutego (środa), godz. 15:00

dramat, Finlandia 2023 (81 min)

Reżyseria Aki Kaurismäki

Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

MIŁOŚĆ BEZ OSTRZEŻENIA (She Came to Me) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

14 lutego (środa), godz. 17:00

komedia/romans/dramat, USA 2023 (103 min)

Reżyseria Rebecca Miller

Obsada: Anne Hathaway, Peter Dinklage, Joanna Kulig, Marisa Tomei

Mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzi kryzys – musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork. Sprawa nie jest prosta – zblazowana śmietanka towarzyska widziała już prawie wszystko. Za radą żony, która, choć prowadzi popularną klinikę terapeutyczną, sama zmaga się z nerwicą natręctw, postanawia poszukać natchnienia w najmniej oczekiwanym miejscu. Jego muzą okaże się seksoholiczka, kapitan statku rybackiego dryfującego wokół Manhattanu. Pełna humoru opowieść o tym, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich jego mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że wyczekiwana miłość w końcu nadejdzie.

 

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI (La passion de Dodin Bouffant) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

14 lutego (środa), godz. 19:00

dramat/romans, Francja 2023 (135 min)

Reżyseria Tran Anh Hung

Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Pierre Gagnaire

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. 

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw tak, aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

 

********************************************************

 

CLUB ZERO – PREMIERA

15 lutego (czwartek), godz. 19:30

16 lutego (piątek), godz. 17:00

18 lutego (niedziela), godz. 17:00

21 lutego (środa), godz. 17:00

dramat, Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania 2023 (110 min)

Reżyseria Jessica Hausner

Obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare, Elsa Zylberstei

Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrą a wstrząsającym thrillerem. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off „W trójkącie”. „Club Zero” mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę.

 

THE CHOSEN 4. WYBRANI (The Chosen)

17 lutego (sobota), godz. 14:30

18 lutego (niedziela), godz. 14:30

dramat, USA 2023 (135 min)

Reżyseria Dallas Jenkins

Obsada: Jonathan Roumie, Paras Patel, Erick Avari, Shahar Isaac

„Boję się tego, co ma nadejść... Historia zbliża się do końca" – tymi słowami Jezusa rozpoczyna się kolejny, czwarty już sezon kultowego serialu The Chosen. Zdaniem jego twórcy, Dallasa Jenkinsa ten sezon będzie najbardziej emocjonalny ze wszystkich. Śmierć Jana Chrzciciela rozpoczyna ciąg najbardziej dramatycznych wydarzeń. Jezus zbliża się do pełnego zrealizowania ziemskiej misji. Proroctwa się wypełniają. Wybrani są zdezorientowani. Co się dalej zdarzy? Judasz, obracając w ręku srebrnikiem, walczy z pożądliwą pokusą. Marię Magdalenę przeszywa niespotykany lęk, gdy spogląda na kamienny grób. Jezus ukradkiem płacze. Śmierć, nieszczęście, katastrofa wiszą w powietrzu... Finał zbliża się wielkimi krokami.

„The Chosen to serial oparty na Biblii, który odniósł spektakularny sukces i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie (zarówno wśród wierzących, jak i niewierzących). Jest projektem medialnym wszech czasów finansowanym przez społeczność. Seans obejmuje projekcję dwóch pierwszych odcinków serialu.

 

MODIGLIANI: PORTRET ODARTY Z LEGENDY (Maledetto Modigliani)

17 lutego (sobota), godz. 17:00

20 lutego (wtorek), godz. 17:00

22 lutego (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2020 (90 min)

Reżyseria Valeria Parisi

Zapraszamy na filmową podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy. Krótkie i burzliwe życie malarza przedstawione zostanie z nietypowej perspektywy jego młodej partnerki i muzy, Jeanne Hébuterne, która popełniła samobójstwo dwa dni po śmierci Modiglianiego. Jeanne, podobnie jak rosyjska poetka Anna Achmatowa i brytyjska dziennikarka Beatrice Hastings, jest jedną z kobiet uwiecznionych na obrazach Modiglianiego. Ich posągowe twarze stały się symbolem jego sztuki. Film powraca do kina Zamek na specjalne życzenie publiczności.

 

RAFAEL: MŁODY GENIUSZ (Raphael: The Young Prodigy)

24 lutego (sobota), godz. 15:00

25 lutego (niedziela), godz. 15:00

28 lutego (środa), godz. 17:00

29 lutego (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2021 (82 min)

Reżyseria Massimo Ferrari

Podziwiaj portrety niezwykłych kobiet: Matki, Przyjaciółki, Sekretnej Kochanki i Klientki, których osobowości rozkwitają na płótnach. Matka, która zmarła, gdy artysta miał zaledwie osiem lat. Wielbicielki, które wspierały go na drodze do sukcesu. Kobieta, która niemal przyczyniła się do jego śmierci. Istniały naprawdę lub były tylko wytworem wyobraźni. Rafael (1483-1520) uwiecznił ideał niebiańskiego piękna. Dzięki pracy światowej sławy ekspertów możemy poznać najważniejsze momenty z życia jednego z największych mistrzów renesansu.

 

18. FESTIWAL FILMÓW AFRYKAŃSKICH W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

16-22 lutego 2024

Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. Kino Zamek ponownie zaprosiło filmy afrykańskie i zaprezentuje te dzieła szczecińskiej publiczności.

Przez lata Festiwalowi towarzyszyło hasło „Afryka jest Kobietą”, dlatego w tym roku selekcja skupiła się na twórczyniach i ich perspektywie w szerokorozumianej kulturze i w społeczeństwie. Hasłem przewodnim 18. edycji AfryKamery jest Kobieta. Dlatego selekcja zawiera filmy tworzone przez kobiety i o kobietach - debiutantek i artystek z dłuższym stażem. Festiwal podkreśla rolę kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej oraz tworzy bezpieczną strefę pełną kobiecej energii, w której głośno mówimy o feminizmie, rozwoju i sile kobiet. 

W dniach 16-22 lutego 2024 w kinie Zamek w Szczecinie będzie można zobaczyć sześć filmów, które w ostatnich miesiącach prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach, a wiele z nich dopiero na festiwalu Afrykamera miało swoje polskie premiery. "Sira" (2023) w reż. Apolline Traore, to już piąty pełnometrażowy obraz urodzonej w Burkina Faso reżyserki, która za swoją najnowszą produkcję otrzymała nagrodę publiczności na tegorocznym Berlinale. "Mami Wata" to nigeryjski kandydat do Oscara. "Ten piękny wizualnie i charyzmatycznie zagrany film, to zadziorna ekspresjonistyczna zaduma i przypowieść o władzy, nakręcona w lśniącej, kontrastowej czerni i bieli przez operatora Lílisa Soaresa" – pisał po brytyjskiej premierze filmu Peter Bradshaw z dziennika "The Guardian". „Banel i Adama” zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami. „Ojcze nasz, diabeł” to niezwykle przejmujące kino, pokazujące blizny i traumy kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła wiele zła i przemocy. „Żegnaj, Julio” ma za sobą imponującą liczbę festiwali, a opowiada o trudnej relacji dwóch kobiet. Główną bohaterką filmu „Cztery córki” jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. 

Zapraszamy do kina Zamek na spotkanie z filmami z Afryki i o Afryce.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW

 

BANEL I ADAMA (Banel & Adama)

16 lutego (piątek), godz. 19:15

dramat, Francja, Mali, Senegal (87 min)

Reżyseria Ramata-Toulaye Sy

Obsada: Khady Mane, Mamadou Diallo

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować. Film Ramaty-Toulaye Sy zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

Nagrody i festiwale: TIFF, BFI London FF, Villa Medici FF, Melbourne MFF, Cannes MFF, Munich FF, New Zealand MFF. POLSKA PREMIERA

 

SIRA (Sira)

17 lutego (sobota), godz. 19:00

dramat, Burkina Faso, Francja, Niemcy, Senegal (122 min)

Reżyseria Apolline Traoré

Obsada: Nafissatou Cissé, Mike Danon, Lazare Minoungou, Abdramane Barry

Apolline Traoré pokazuje w swym filmie historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią naszej codzienności, tej zupełnie bliskiej, jak i tej rozgrywającej się w dalekich zakątkach globu. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze oraz porwaniu i gwałcie, których padła ofiarą, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu. To jeden z tym filmów, które powinien zobaczyć każdy i każda z nas.

Nagrody i festiwale: Berlin MFF – Panorama Audience Award, TIFF, FESPACO, Durban MFF, Sydney FF. POLSKA PREMIERA

 

MAMI WATA (Mami Wata)

18 lutego (niedziela), godz. 19:15

dramat, Nigeria 2023 (107 min)

Reżyseria C.J. “Fiery” Obasi

Obsada: Rita Edochie, Uzoamaka Aniunoh, Evelyne Ily, Emeka Amakeze

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją i kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

Nagrody i festiwale: Sundance FF – nagroda za zdjęcia, FESPACO – najlepsze zdjęcia; nagroda afrykańskich krytyków; najlepsze dekoracje, Karlovy Vary MFF, New Zealand MFF, BFI London FF, Filmfest München.

 

OJCZE NASZ, DIABEŁ (Our Father, the Devil)

20 lutego (wtorek), godz. 19:00

dramat, Francja, USA 2022 (108 min)

Reżyseria Ellie Foumbi

Obsada: Babetida Sadjo, Souleymane Sy Savané, Jennifer Tchiakpe

Marie, niezwykle zdolna szefowa kuchni w domu opieki dla seniorów w niewielkiej francuskiej miejscowości, stara się prowadzić ciche i spokojne życie skupione przede wszystkim na pracy. Wszystko zmienia się, gdy do ośrodka przyjeżdża charyzmatyczny ksiądz z Kinszasy, w którym rozpoznaje przywódcę grupy zbrojnej, odpowiedzialnego za spalenie jej wioski, zamordowanie rodziny i zrobienie z niej, kilkunastoletniej wtedy dziewczynki, żołnierza. Od tego momentu jedynym celem Marie będzie zemsta i zabicie człowieka, który zrujnował jej życie i przez którego musiała uciekać ze swego kraju. Debiut filmowy Ellie Foumbi, ze znakomitą Babetidą Sadjo w głównej roli (znaną m.in. z ról w filmach “I oddychaj normalnie” w reż. Ísold Uggadóttir czy “Wysypisko” Pietera Van Hees), to niezwykle przejmujące kino, pokazujące blizny i traumy kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła wiele zła i przemocy.

Nagrody i festiwale: Tribeca FF 2022 – nagroda publiczności dla najlepszego pełnomatrażowego filmu fabularnego, Indie Memphis FF 2022 – nagroda publiczności i najlepszy pełnomatrażowy film fabularny, American Black FF 2022 – najlepszy pełnometrażowa fabuła, Venice FF 2022, Film Africa 2022, Hamptons MFF 2022. POLSKA PREMIERA

 

CZTERY CÓRKI (Les filles d'Olfa / Four Daughters)

21 lutego (środa), godz. 19:15

dramat, Tunezja, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy 2023 (107 min)

Reżyseria Kaouther Ben Hania

Obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Główną bohaterką filmu jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Jedna z największych niespodzianek konkursu głównego w Cannes w 2023 roku. Tunezyjski kandydat do Oscara będący wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

Nagrody i festiwale: Cannes MFF – najlepszy film dokumentalny, Filmfest München –najlepszy film międzynarodowy, TIFF, Sydney FF, BFI London FF, Chicago MFF.

 

ŻEGNAJ, JULIO (Wadaean Julia / Goodbye Julia)

22 lutego (czwartek), godz. 19:00

dramat, Sudan, Egipt, Niemcy, Francja, Arabia Saudyjska, Szwecja 2023 (120 min)

Reżyseria Mohamed Kordofani

Obsada: Eiman Yousif, Siran Riak, Nazar Gomaa

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Na tym tle rozgrywa się historia Julii, czarnej katoliczki, której synek zostaje potrącony autem przez muzułmankę Monę, a mąż zostaje zabity przez męża kobiety. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i starając się zadośćuczynić popełnionej krzywdzie, Mona zatrudnia Julię jako pokojówkę, chłopcu opłaca szkołę i oboje przyjmuje do swego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.   

Nagrody i festiwale: Cannes FF – Nagroda Wolności, Karlovy Vary MFF, BFI London FF, Melbourne MFF, Vancouver MFF, The Border Mail MFF, El Gouna MFF.

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Siła szczerości, dar wrażliwości. Rozmowa z Janem Peszkiem

6 lutego (wtorek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 20 zł

Gościem Michała Józefa Kaweckiego będzie Jan Peszek, wybitny polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego talent był doceniany przez najsłynniejszych reżyserów, takich jak: Jerzy Krasowski, Kazimierz Dejmek, Mikołaj Grabowski, Jerzy Jarocki, Krystian Lupa, Michał Zadara, Grzegorz Jarzyna, Andrzej Wajda.

Zagrał w kilkudziesięciu polskich filmach, m.in. „Trójkącie bermudzkim” W. Wójcika, „Ferdydurke” J. Skolimowskiego, „Śmierci jak kromka chleba” K. Kutza, „Łabędzim śpiewie” R. Glińskiego, „Ucieczce z kina Wolność” W. Marczewskiego, a także w filmach takich jak: „Sława i chwała”, „Ekstradycja 2”, „Spis cudzołożnic”, „Marszałek Piłsudski”, „Rodzina zastępcza”, „Król Ubu”, „Boża Podszewka”. 

Występował na wielu scenach m.in. Teatru Nowego w Łodzi, Teatru Starego w Krakowie, Teatru Narodowego w Warszawie.

Jan Peszek o życiu i aktorstwie:

„Największą wartością jest samo życie. Smakowanie go, radość, znajdowanie właściwych proporcji”.

„Aktorzy powinni jak najdłużej (…) utrzymać w sobie dziecko. Dziecięctwo kojarzy się z naiwnością, ale chyba nie chodzi o zachowanie naiwności? Jeżeli aktorzy są tylko „duchowymi biznesmenami”, nie mają czego szukać w sztuce, czy jej okolicach”.

 

OBRAZ SZCZECINA W CZASACH BOGUSŁAWA X WIELKIEGO

Spotkanie historyczne

27 lutego (wtorek), godz. 17:00

Sala Anny Jagiellonki

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed wydarzeniem

Współorganizacja: Archiwum Państwowe w Szczecinie, Instytut Historyczny US

Goście: dr hab. Paweł Gut, prof. US oraz dr Kamil Biały – Archiwum Państwowe

Szczecin w czasach Bogusława X staje się głównym miastem rezydencjonalnym księcia oraz jego następców. Zamek szczeciński od tego momentu pełni funkcję nie tylko siedziby monarszej, ale również utworzonych w czasach Bogusława X centralnych instytucji księstwa - Sądu Nadwornego, urzędu landrentmistrza czy stałej kancelarii książęcej, kierowanej przez kanclerza.

W tym czasie miasto, prowadząc liczne spory z Bogusławem X, zostało zmuszone do uznania książęcego prymatu, m.in. uznania prawa monarszego do ingerencji w ustrój miasta (1503).

Zjednoczenie Pomorza przez Bogusława X i zapewnienie długiego okresu pokoju wewnętrznego i zewnętrznego przyczyniło się do wzrostu znaczenia gospodarczego Szczecina, umocnienia jego pozycji gospodarczej wobec innych miast księstwa, ale także innych ośrodków nadbałtyckich. Szczecin stał się ważnym portem oraz centrum handlu morskiego.

 

 

TEATR

 

Spektakle dla dorosłych

              

 

BURMISTRZ 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

24 lutego (sobota), godz. 17.00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?

 

POZORY MYLĄ

2 i 3 marca (sobota i niedziela), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)

Autor: Thomas Bernhard

Przekład: Jacek Kaduczak

Reżyseria i koncepcja scenograficzna: Tomasz Kaczorowski

Występują Marian Dworakowski i Przemysław Walich

Muzyka: Miłosz Sienkiewicz 

Kostiumy: Justyna Banasiak

Prawa autorskie: Suhrkamp Verlag A.G. Berlin, w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT

 

„Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr. 

Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.

Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) to bracia, których łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy. 

Thomas Bernhard (1931 – 1989) był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie miał swoją polską prapremierę.

 

 

Spektakle dla dzieci

 

MAJA – REZOLUTNA PSZCZÓŁKA 

17 i 18 lutego (sobota i niedziela), godz. 9:30

Sala Kina Zamek

Bilety: 20 zł (dziecko), 40 zł (opiekun)

Na motywach książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody”

Adaptacja i reżyseria Anna Chudek-Niczewska

Scenografia Barbara Poczwardowska

Muzyka Bartłomiej Orłowski, Piotr Klimek

Multimedia Krzysztof Kuźnicki

Występują Paulina Majtas, Paweł Niczewski, Wiesław Orłowski

 

Przedstawienie w zabawny sposób ukazuje przygody małej, rezolutnej pszczółki Mai.

Teatralna adaptacja książki Waldemara Bonselsa „Pszczółka Maja i jej przygody” to opowieść o bystrej i ciekawej świata pszczółce, która podczas wędrówki odkrywa otaczający ją niezwykły świat, a dzięki odwadze, życzliwości i determinacji poznaje nowych przyjaciół.

To historia o poszukiwaniu siebie i dojrzewaniu, o próbie odnalezienia drogi do domu i zrozumienia innych. Jednak przede wszystkim opowieść o odpowiedzialności. 

Czy Maja odnajdzie drogę do swojego ula? W jakim stopniu jedna mała pszczółka może być odpowiedzialna za całą rodzinę pszczół, zwaną rojem? Czy my, ludzie jesteśmy odpowiedzialni za życie owadów, które dzielimy z nimi na Ziemi? Co by się z nami stało, gdyby zabrakło wśród nas pszczół?

Spektakl dla dzieci od lat 5.

 

 

MISIACZEK 

24 i 25 lutego (sobota i niedziela), godz. 9:30 

Sala 101, wejście A

Bilety: 20 zł (dziecko), 30 zł (opiekun) 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska 

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Występują Paulina Majtas/Magdalena Dudek, Paweł Niczewski

Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat

 

Spektakl na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

 

WYSTAWY CZASOWE

 

Wystawa Fotoklubu Zamek

MUŚNIĘTE… BIAŁO, ULOTNIE, DELIKATNIE

Do 29 lutego

Hol Wschodni

 

Biel jest kolorem. Biel jest światłem. Biel jest delikatnością. 

Opowieści muśnięte bielą. Biel muśnięta opowieścią. 

Indywidualne historie członków Fotoklubu Zamek w kolorze białym.  

Autorzy prac:

Andrzej Czapiewski, Andrzej Krupiński, Andrzej Wizimirski, Anna Czerwik, Artur Klimek, Beata Bogusławska, Bożena Żylińska, Danuta Borek, Joanna Lebioda, Jolanta Lalak, Krzysztof Lachowicz, Marek Bogdziński, Mieczysław Marków, Monika Mazurek, Paweł Kozanecki, Piotr Kaźmierczak, Regina Nowotarska, Stanisław Bąbolewski

 

 

BOGUSŁAW X ZWANY WIELKIM

Duży Dziedziniec

 

“… książę Bogusław wielkiego i dumnego był ducha, którego nie tracił w żadnych okolicznościach” – tak Thomas Kantzow przedstawił w swojej kronice jednego z najwybitniejszych władców Pomorza – Bogusława X.

Wystawa plenerowa poświęcona Bogusławowi X (w tym roku obchodzimy 570. rocznicę urodzin tego wybitnego Gryfity) prezentuje w 7 segmentach najciekawsze i najważniejsze fakty historyczne – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi takimi jak: Jan Długosz, cesarz Maksymilian I czy papież Aleksander VI Borgia.

Skomponowaną w ten sposób opowieść o księciu Bogusławie X ożywia barwna ikonografia z epoki – ilustracje z kroniki miasta Lucerny z 1513 roku – jednego z najcenniejszych zabytków dokumentujących życie codzienne przełomu XV i XVI wieku.

Koncepcja: K. Lisiecka, J. Rybkiewicz
Tekst: dr M. Ogiewa-Sejnota
Grafika: A. Kosmacz

 

Wystawa przygotowana w 2023 r. w ramach obchodów Roku Bogusława X Wielkiego.

Główny partner: Szczecińska Energetyka Cieplna.

 

 

WYSTAWY STAŁE

Skrzydło Południowe, wejście L

Czynne od wtorku do niedzieli, godz. 10:00 – 17:00. Bilety 10 i 6 zł (ulgowe); łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 i 10 zł (ulgowy).

 

WŁADCY DAWNEGO POMORZA - SARKOFAGI KSIĄŻĘCE Z KRYPTY ZAMKOWEJ W SZCZECINIE

Wykonane z cyny w  XVI i XVII wieku sarkofagi książęce to jedne z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza – książętach z dynastii Gryfitów. Ozdobnie opracowane w artystycznych formach stanowią unikalne źródło wiedzy na temat obyczajów pogrzebowych oraz sztuki dawnego Pomorza w epoce nowożytnej.

 

SZTUKA I RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE XVI i XVII W.

Prezentowane na wystawie obiekty: dzieła malarskie, stolarsko-snycerskie, wyroby jubilerskie, płatnerskie, rusznikarskie  – przedmioty artystyczne i codziennego użytku – dają wgląd w wyposażenie dawnych dworów i bogatych domów mieszczańskich.

Wiele z nich to obiekty analogiczne do tych, jakie różnymi drogami docierały do Szczecina i na Pomorze, a także wchodziły w skład majątków władających Pomorzem książąt i ich rodzin.

 

POMORSKIE FUNERALIA

Epitafia i inne cenne fundacje kościelne powstawały na terenach Pomorza Środkowego i Zachodniego przez cały wiek XVII i XVIII. Dziś te artystyczne wytwory, choć często nie pełnią już funkcji jakie im przeznaczono, stanowią ważne świadectwo tradycji, bogatych zwyczajów dawnych mieszkańców Pomorza, a także dowód umiejętności i kunsztu pracujących na ich usługach artystów i rzemieślników.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pn. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100. 

Dziedziniec Menniczy

 

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia dziedzińców Zamku.

To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

WIEŻA DZWONÓW

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Wieża czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście 15:30)

 

 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65 - czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


Jan Peszek, foto Paweł Wodnicki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test