Reklama

Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie

W 2023 roku przypada 500. rocznica przybycia do Szczecina pierwszego kaznodziei ewangelickiego, Paula vom Rode. Jego nauki, obserwowane pilnie przez księcia Bogusława X Wielkiego, stały się impulsem prowadzącym do przejścia mieszkańców Księstwa Pomorskiego na luteranizm. Historię reformacji w stolicy Pomorza przybliży konferencja popularno-naukowa organizowana 2 grudnia przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wraz z Arbeitsgemeinschaft für pommersche Kirchengeschichte w Greifswaldzie oraz przy współpracy partnerów.
Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie
Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie

Wprowadzenie reformacji było wydarzeniem istotnym w dziejach Pomorza nie tylko ze względów religijnych, ale również społecznych, ekonomicznych i politycznych. Pierwsze zwroty ku rodzącemu się nowemu ruchowi miały miejsce w Białobokach w latach 1519-1522, gdzie sympatyków zyskały wystąpienia Marcina Lutra w Wittenberdze. W 1523 roku do Szczecina przybył jeden z jego współpracowników, zaproszony przez Radę Miejską Paul vom Rode, który rozpoczął głoszenie nauk w duchu ewangelickim na Łasztowni, a następnie w kościele św. Jakuba. Choć oficjalne wprowadzenie reformacji w Szczecinie i na Pomorzu nastąpiło dopiero w grudniu 1534 r. na sejmie w Trzebiatowie, to działalność Paula vom Rode była jednym z symbolicznych początków Reformacji Pomorskiej i stała się impulsem do krzewienia nauki Lutra w innych miastach Księstwa Pomorskiego.

 

Konferencja popularno-naukowa Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie, która odbędzie się 2 grudnia na Zamku, ma na celu przedstawienie źródeł reformacji w Szczecinie na tle początków Pomorza oraz historii Kościoła ewangelickiego zarówno w czasach pomorskich, szwedzkich, pruskich i niemieckich, jak i w polskim Szczecinie od 1945 r. po współczesność. Omówiony zostanie również dorobek kulturalny, materialny i duchowy ewangelików szczecińskich. Uczestnicy poznają ich działalność literacką, muzyczną czy artystyczną, a także rolę społeczną znanych wiernych Kościoła luterańskiego, m.in. Hermanna Hakena czy Johannesa Quistorpa.

 

Przedstawione zagadnienia będą okazją do rozmowy na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego dawnego niemieckiego i współczesnego polskiego Szczecina w kontekście społeczności ewangelickiej. Ukazanie tych kwestii współczesnym mieszkańcom Szczecina, Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego jest szansą na wzmocnienie poczucia wspólnoty kulturowej, materialnej i duchowej polskiego i niemieckiego społeczeństwa na Pomorzu.

 

Referaty będą wygłaszane w języku polskim i niemieckim, a dla słuchaczy konferencji – uczestników projektu FMP-005-23 Interreg VI A – przewidziano tłumaczenie symultaniczne. Zwieńczeniem konferencji będzie koncert muzyki dawnej. W programie recitalu wiolonczelowego znajdą się suity Jana Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna nawiązujące do czasów reformacji.

 

Każdy z partnerów miał pulę miejsc i rekrutował uczestników spośród swojej społeczności. Rekrutacja jest już zakończona.

 

Konferencja jest efektem projektu realizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Arbeitsgemeinschaft für pommersche Kirchengeschichte w Greifswaldzie przy współpracy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Szczecinie i Evangelische Pfarrerei in Penkun. Jego zwieńczeniem będzie wydanie dwujęzycznej publikacji pokonferencyjnej, która zawierać będzie wygłoszone podczas wydarzenia referaty.

 

Projekt ten powstał dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027.

 

 

Program wydarzenia:

10:30 – 12:30

Luter – początek reformacji

Sytuacja na Pomorzu XV/XVI wieku

Paul vom Rode i początki reformacji w Szczecinie 1523 rok

Sejm w Trzebiatowie 1534 rok i wprowadzenie reformacji na Pomorzu

 

13:30 – 15:30

Parafie ewangelickie w Szczecinie do 1945 roku

Pedagogium w Szczecinie

Ewangeliccy dobrodzieje w Szczecinie

Ewangelicki Szczecin po 1945 roku


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test