Reklama
News will be here

W Cerkwicy powstanie Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona

Park zlokalizowany jest wokół zabytkowej studni. Koncepcja stanowi syntezę miejsca kultu religijnego i parku kulturowego.
W Cerkwicy powstanie Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona

 Z inicjatywy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy na czele z ks. kan. Kazimierzem Olejniczakiem, Starostwa Powiatowego w Gryficach reprezentowanego przez Starostę Ryszarda Chmielowicza i Urzędu Gminy w Karnicach reprezentowanego prze Wójta Lecha Puzdrowskiego 19 lutego 2019 powołane zostało Stowarzyszenie Historia Nostra przy Sanktuarium Źródeł Wiary w Cerkwicy, którego celem jest kształtowanie i propagowanie kultury i edukacji historycznej, inicjowanie i wspieranie działań religijno-kulturowo-historycznych, tworzenie projektu i wizji „Parku Kulturowo-Religijnego przy Studni Św. Ottona”. Członkowie Założyciele Stowarzyszenia wyłonili Zarząd Stowarzyszenia w składzie: dr Irena Lewicka – prezes, mgr inż. Józef Mnich – zastępca prezesa, mgr Wiesława Saran – sekretarz, Tadeusz Bloch – skarbnik, ks. kan. Kazimierz Olejniczak – członek.

Pomysł i koncepcja stworzenia miejsca kultu religijnego wokół zabytkowej Studni Św. Ottona dojrzewał przez wiele kolejnych lat i powołanie stowarzyszenia które ma doprowadzić do sfinalizowania tego ambitnego przedsięwzięcia w oparciu o Parafię Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy jest formą zwieńczenia starań proboszcza parafii, ks. kan. Kazimierza Olejniczaka.

 

 

   Cerkwica, wieś o średniowiecznym rodowodzie, usytuowana przy Szlaku Cystersów, w miejscu, gdzie krzyżują się drogi z Kamienia Pomorskiego do Trzebiatowa i z Gryfic do Rewala. Wieś należy do grupy miejscowości o starej metryce. Badania archeologiczne prowadzone jeszcze przed II wojną światową potwierdziły istnienie na tym terenie osadnictwa w okresie brązu. Analiza dokumentów pośrednio odnoszących się do terenów wsi Cerkwica pozwala na przypuszczenie, że faktyczna metryka wsi jest wcześniejsza niż XIII-wieczna. W 1270 r. kroniki wspominają proboszcza Cerkwicy Alberttusa. Wcześniejsze ślady wskazują na pobyt w Cerkwicy św. Ottona z Bambergu, który w latach 1124--25 kierował misją chrystianizacyjną Pomorza Zachodniego na prośbę ówczesnego władcy Polski księcia Bolesława Krzywoustego. Po dzień dzisiejszy opodal wzgórza kościelnego znajduje się „Studzienka – chrzcielnica”,  przy której św. Otton miał dokonać chrztu tutejszej ludności.

    Nazwa miejscowości Cerkwica pochodzi z czasów słowiańskich, prawdopodobnie od słowa „cerkiew”, co mogłoby dowodzić, że już u samych początków istnienia miejscowości znajdował się na jej terenie budynek kościelny. Prof. Jan Miodek dowodzi, że wyrazy „cerkiew” i „kościół” były we wczesnym średniowieczu synonimami oznaczającymi bądź zgromadzenie wiernych, bądź samą świątynię (dlatego obok takich nazw, jak: Kościół, Biały Kościół, Kościelec, mamy: Cerkiew, Polską Cerkiew, Cerekwicę, Cerkwicę itp.). Dopiero w ciągu XVI wieku, w epoce intensywnego już obcowania żywiołu polskiego z ruskim, obydwa znaczenia odnoszące się do cerkwi wyszły z użycia, ustąpiwszy trzeciemu – „świątyni obrządku wschodniego”.

     Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy znajduje się w dekanacie trzebiatowskim w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Położona jest w malowniczej scenerii krajobrazu Pomorza Zachodniego. Kościół parafialny w Cerkwicy należy do cennych zabytków województwa zachodniopomorskiego – datowany na XV wiek, reprezentuje gotycką architekturę sakralną. We wnętrzu kościoła znajduje się XVII-wieczny barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica. Od 6 października 2002 r. w kościele znajdują się relikwie św. siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. 12 czerwca 2015 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa parafia otrzymała relikwie krwi św. Jana Pawła II. Kościół parafialny w Cerkwicy usytuowany jest na najwyższym wzgórzu zwanym „Wzgórzem dzwonnik”.

      25 czerwca 2017 r. w kościele parafialnym w Cerkwicy abp Andrzej Dzięga odprawił uroczystą Mszę św. pontyfikalną na zakończenie wizytacji kanoniczej, w czasie której ustanowił w Cerkwicy „Sanktuarium Źródeł Wiary”. 10 czerwca 2018 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa   do kościoła parafialnego w Cerkwicy zostały przekazane z Krakowa relikwie św. Floriana.

    Opodal „Wzgórza dzwonnik”, na którym wzniesiony jest zabytkowy kościół parafialny w Cerkwicy  pośród wiekowych dębów usytuowana jest „Studzienka św. Ottona” (znajduje się wśród pól w kępie dębów około 200 m na północ od kościoła. Obok stoi krzyż na kamiennym postumencie, na którym widnieje inskrypcja), jest to miejsce upamiętniające misję chrystianizacyjną na Pomorzu św. Ottona, biskupa z Bambergu. Na działce, na której znajduje się „Studzienka św. Ottona” powstanie „Park kulturowo-religijny przy studzience św. Ottona”  z gajem dębowym. Wśród dębów wzniesione zostaną kapliczki różańcowe  przedstawiające 20 tajemnic różańca. Kapliczki różańcowe wymurowane zostaną z polnych kamieni ( architektonicznie będą nawiązywały do „Studzienki św. Ottona”).   Pośród tajemnic zawarta będzie historia Polski – upamiętnione zostaną najważniejsze postacie z historii Polski i Kościoła. Przybywający do tego miejsca pielgrzymi będą mogli zobaczyć wśród tajemnic różańcowych swoje życie  historię Polski za pośrednictwem wielkich mężów wiary. Do „Studzienki św. Ottona” będzie prowadziła aleja dębowa upamiętniająca ważne postacie z historii Polski i Kościoła (dęby będą nosiły imiona ważnych postaci) przed aleją dębową usytuowana będzie brama wzniesiona z polnych kamieni. Przybywający do „Sanktuarium Źródeł Wiary” pielgrzymi chcąc nawiedzić miejsce, które symbolizuje początki chrześcijaństwa  będą przechodzić przez bramę,  która łączy historię i współczesność chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim. Zanim pielgrzymi dotrą do bramy przejdą obok krzyża i pustego grobu Chrystusa (grób wzniesiony z polnych kamieni, a nad wejściem do grobu napis „Jezus żyje! Alleluja!”). Integralną częścią łączącą „Park Kulturowo-Religijny przy studzience św. Ottona” z „Sanktuarium Źródeł Wiary jest „Golgota Polska” usytuowana na placu kościelnym – na podłożu z kostki granitowej usadowione  są polne głazy z tabliczkami zawierającymi informację dotyczące martyrologii ludności polskiej na przestrzeni dziejów. W centralnym punkcie scena ukrzyżowania, pod krzyżem figura adorującego anioła, po przeciwnej stronie od anioła szyny kolejowe przypominające o tragicznych dziejach Narodu – wywózki na Syberię do obozów koncentracyjnych.

    Planowany „Park Kulturowo-Religijny przy Studni Św. Ottona w Cerkwicy” zlokalizowany jest wokół zabytkowej studni. Koncepcja stanowi syntezę miejsca kultu religijnego i parku kulturowego. Planowane elementy małej architektury nawiązują wykorzystanym materiałem i formą do estetyki głównego zabytku. Założenie uzupełnia gaj dębowy, w którym przeplatają się 3 gatunki drzew o zróżnicowanej kolorystyce (400 szt. Dąb szypułkowy fastigiata, 300 szt. dąb czerwony, 300 szt. dąb szypułkowy). Posadzone drzewa będą symbolizowały wydarzenia lub postacie z historii Polski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
prof. Piotr Briks 01.07.2020 20:43
Wspaniała inicjatywa! Gratuluję Pomysłodawcom i Wszystkim zaangażowanym osobom! Do tej pory bardzo skromne, robiące niekiedy wrażenie zapomnianego miejsce, ma szanse stać się ważnym punktem na historycznej mapie Pomorza Zachodniego. Czas jest po temu doskonały, już za parę lat będziemy obchodzić 900. rocznicę pierwszej mijsji św. Ottona na naszych ziemiach. Szczęść Boże!

elarulaliben 14.05.2019 12:40
Komentarz usunięty

eiisasuko 14.05.2019 12:13
Komentarz usunięty

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
News will be here
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test