Reklama

Dobre praktyki dla rozwoju Gryfic - VIII Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze

Mocny lokalny lider, dobre zarządzanie finansami i zaangażowana w swoje sprawy społeczność – to przepisy na sukces rozwoju mniejszych miast, o których rozmawiali goście VIII Gryfickiego Forum Społeczno- Gospodarczego, organizowanego przez gryficki Wydział Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych. W tym roku tematem przewodnim były “Innowacje motorem rozwoju regionu”. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele instytucji samorządowych i administracji państwowej ale i przedsiębiorcy, wykładowcy akademiccy oraz studenci i młodzież szkolna.
Dobre praktyki dla rozwoju Gryfic - VIII Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze

O tym, że innowacje odgrywają istotną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym, nie trzeba nikogo przekonywać. I chociaż te zazwyczaj kojarzą się z czymś, co dotyczy raczej techniki czy technologii, to musimy pamiętać, że innowacyjność łączy aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. - mówi dr prof. ZPSB Grażyna Maniak, Dziekan Wydziału w Gryficach.

Patrząc na słownikową definicję innowacyjność to nie tylko „wprowadzenie czegoś nowego” ale też „rzecz nowo wprowadzona”. Zatem nie musimy wymyślać samych nowości, możemy podpatrzeć cudze rozwiązania i wprowadzić je u siebie. Dzielenie się dobrymi praktykami może być zatem przepisem na sukces- dodaje dziekan Maniak

Inspirujące wystąpienie związane z innowacyjną transformacją miasta i regionu wygłosił wiceburmistrz Schwedt/Oder Silvio Moritz. Podzielił się swoim doświadczeniem na temat rozwiązań stosowanych na potrzeby transformacji swojej „małej ojczyzny” – bardzo nowatorskich wobec stanowiących wcześniej podstawę jej funkcjonowania.

Shwedt/Oder przez ostatnie 30 lat przeszło wielką przemianę. Wpływ na to miał z pewnością duży kryzys ekonomiczny spowodowany transformacją z początku lat 90 i znaczna depopulacja - z miasta blisko 60 tysięcznego dzisiaj została tylko połowa. Pomimo tego włodarze nie bali radykalnych kroków - na przykład burzyli całe dzielnice niepotrzebnych już starych bloków. Te, które pozostawiono, dostosowano do współczesnych standardów. Ostatnia transformacja dotyczy problemów związanych z pandemią i wojną na Ukrainie. Obie przyczyny spowodowały, że podstawa funkcjonowania miasta - rafineria - przestała mieć rację bytu. Podmiot, który dawał miejsca pracy dla 1000 ludzi oraz był bezpośrednio powiązany z firmami zatrudniającymi kolejne 5000 osób, przestał funkcjonować. Teraz trwają prace nad przekształceniem tego terenu w fabrykę wodoru.

Wszystkie te decyzje i działania nie mogłyby mieć miejsca bez lokalnych liderów oraz silnej współpracy - takiej sieciowości. I to jest dla nas innowacja, którą możemy wdrożyć u siebie - mówi dr prof. ZPSB Grażyna Maniak, Dziekan Wydziału w Gryficach.

Kiedy samorząd coś planuje, dobrze jest aby zaprosił mieszkańców do udziału w konsultacjach na ten temat. A mieszkańcy powinni to zaproszenie przyjąć i wyrazić swoje zdanie na ten temat. To także innowacja, bo nasze zaangażowanie społeczne jest bardzo małe. - dodaje dziekan Maniak.

Pozostałe prelekcje rozwijały temat innowacji jako motoru rozwoju regionu. Dr Anita Lorenzen z Kraju Saary, podobnie jak burmistrz Schwedt, opowiedziała o transformacji swojego regionu. Rozwinęła temat jednego człowieka, któremu zależy i jak staje się on motorem napędowym dla lokalnej społeczności. Robert Stępowski pokazywał, że zaangażowanie młodych ludzi w życie gminy może mieć pozytywne skutki dla rozwoju społeczno-ekonomicznego. 

Tomasz Aniuksztys ze stowarzyszenia “Z pomysłem” przedstawił sytuację Gryfic, Dr Bartłomiej Kołsut i Sandra Szczerbal ze Związku Miast Polskich oraz Agnieszka Kurdyś-Kujawska z Politechniki Koszalińskiej omawiali tematy platform i instrumentów terytorialnych w innowacyjnym podejściu do rozwoju miast. 

Analiza danych oraz znajomość źródeł finansowania jest tak samo ważna jak ludzie, którym się chce działać. Musimy pamiętać, że chęci muszą być oparte na solidnych filarach i wsparte dobrymi narzędziami - dodaje dziekan Maniak.

VIII edycja Gryfickiego Forum Społeczno-Gospodarczego odbyła się 23 maja 2023 r. w gryfickim wydziale Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych.

Jakub Gibowski

Foto: ZSPB/Stanisław Razmus



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test