Reklama

Przerwa na poezję, czyli 7. edycja akcji „Wiersze w mieście”

Jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby zamiast przerw na reklamę były przerwy na wiersze? Czy mielibyśmy więcej otwartości wobec świata i siebie nawzajem? Siódma odsłona akcji „Wiersze w mieście” pozwoli się o tym przekonać już od 20 kwietnia do 21 maja. To będzie miesiąc poetyckiej uważności spod znaku prawdziwego mindfulness.
Przerwa na poezję, czyli 7. edycja akcji „Wiersze w mieście”

Przerwa bywa przyjemna, pozwala odpocząć od obowiązków, nabrać sił. Bywa też gwałtowna, jak przerwana wpół wypowiedź, rozmowa czy relacja, której zakończenia nie chcemy. Albo złowieszcza, jak wtedy, gdy trzeba wszystko przerwać i walczyć o wolność lub uciekać z kraju ogarniętego wojną. Tegoroczne wiersze pokazują różnorodność podejść zarówno do hasła przewodniego, jak i do samej poezji – mówi kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia. Przerwa to hasło „Wierszy w mieście”, oraz motyw przewodni utworów, które przez cały miesiąc będzie można zobaczyć w przestrzeni publicznej Warszawy, poczytać na stronie www.wierszewmiescie.eu i na wystawie przy warszawskiej siedzibie Rumuńskiego Instytutu Kultury, a także posłuchać w specjalnym podcaście w serwisie Spotify. 

Popularyzującej europejską poezję akcji towarzyszy inicjatywa #przerwanawiersze. Organizatorzy zachęcają, by znaleźć czas na wiersz w dowolnym momencie dnia. W chwili stresu oderwać się od pracy i zanurzyć w poezję, podczas zakupów przystanąć i przeczytać fragment ulubionego utworu, spacerując – posłuchać poetyckiego podcastu. Nie śledzić newsów ze świata czy mediów społecznościowych, a zamiast tego przez kilka minut skoncentrować się wyłącznie na poezji, poczuć słowo, frazę, wers. Twórcy akcji przekonują, że odkrywanie warstwowej, „cebulowej” struktury wiersza to doskonałe ćwiczenie z uważności, której brakuje w codziennym życiu. Warto zwolnić tempo, skupić się na wrażeniach, jakie wywołuje poezja, zapytać innych o odczucia. 

„Wiersze w mieście” organizują europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Podczas akcji zaprezentowanych zostanie 18 wierszy z różnych krajów i regionów Europy. Do tytułowej przerwy – czasem dość przewrotnie – odniosą się autorki i autorzy z Austrii, Estonii, Flandrii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz tworzący w językach Kraju Basków, Galicji, Krain Katalońskich i Ziemi Mirandyjskiej. A czytelnicy w całej Polsce poznają różne oblicza najnowszej poezji europejskiej i wyzwania, z jakimi mierzą się jej twórcy. Wiersze będą dostępne w polskich przekładach, opracowanych przez najbardziej utytułowanych tłumaczy poezji w kraju, oraz w językach narodowych.

Organizatorzy akcji zadbają o to, by można było posłuchać wierszy na żywo i porozmawiać ze współczesnymi poetami. 21 kwietnia o godzinie 18.00 w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul Foksal 17 odbędzie się spotkanie inauguracyjne „Wierszy w mieście”. Wezmą w nim udział: kuratorka Natalia Malek, Dominik Bielicki, poeta i matematyk znany ze swojego zainteresowania miejskością, autor m.in. książki „Pawilony” i laureat Nagrody Literackiej Gdynia, oraz Tomasz Bąk, poeta i ekonomista, autor m.in. książki „Utylizacja. Pęta miast”, uhonorowany m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. 

Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych, które będą się odbywały w kanałach społecznościowych „Wierszy w mieście”. 

Kontakt dla mediów:
Karolina Szmytko
Business & Culture
[email protected]
tel. 795 919 609

WIERSZE W MIEŚCIE 2023 
PRZERWA 
| 20 kwietnia do 21 maja 2023 

wydarzenie towarzyszące:
21 kwietnia (piątek), spotkanie inaugurujące siódmą edycję akcji „Wiersze w mieście”

miejsce: księgarnia Państwowego Instytut Wydawniczego, ul Foksal 17

godz. 18.00

uczestnicy: Natalia Malek, Dominik Bielicki, Tomasz Bąk
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1186586681995805

Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie
Fanpage akcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie/
 
Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie

Organizator: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Ambasada Belgii – Delegacja Flandrii, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Rumuński Instytut Kultury, Słowacki Instytut Kultury

Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Grupa Badawcza Otra Iberia, Instytut Etxepare, Centrum Studiów Katalońskich UAM, Stowarzyszenie Języka i Kultury Mirandyjskiej, Centrum Studiów Galisyjskich, Xunta de Galicia

Partner honorowy: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test