Reklama

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) kontynuuje ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.
  • Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji i Nauki.
  • W poprzednich edycjach akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” zorganizowano  ponad 4,8  tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 192 tys. osób.

 

„Działania edukacyjne Krajowej Administracji Skarbowej mają na celu ograniczenie ryzyka uzależnienia od hazardu, w szczególności młodzieży oraz osób podatnych na to uzależnienie. Nasza akcja prowadzona jest pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” i skierowana przede wszystkim do osób niepełnoletnich, które mogą zetknąć się z propozycją udziału w zabronionych dla nich grach hazardowych. Chcemy by były świadome tego jakie zagrożenia związane są z hazardem i nie dały się namówić na korzystanie z nielegalnych gier” – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. 

Cel akcji i jej odbiorcy

Zajęcia prowadzone przez trenerów KAS mają przede wszystkim ostrzec młodzież przed niebezpieczeństwem jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Chcemy również  zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych, takie jak uzależnienie czy wyizolowanie społeczne. Naszym celem jest też uświadomienie, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu.

Akcja skierowana jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.

 

 

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Dlatego tematyka akcji uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe.

Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby ich zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują różnego rodzaju nielegalne gry, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem może być bardzo atrakcyjna dla osób młodych.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Działania informacyjne KAS

W ramach poprzednich edycji akcji w całej Polsce przeprowadziliśmy w szkołach ponad 4,8 tys. spotkań, w których uczestniczyło prawie 192 tys. osób (uczniów szkół podstawowych i branżowych). Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, a uczestnicy spotkań wysoko oceniali zarówno samą inicjatywę, jak i poziom prowadzonych zajęć.

Kampanię KAS objął honorowym patronatem Minister Edukacji i Nauki, podkreślając, że jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów oraz wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

Gdzie zgłaszać chęć udziału w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć"

Izby administracji skarbowej (IAS) organizują spotkania w szkołach na terenie swoich województw. Szkoły, które są zainteresowane współpracą i organizacją spotkań z przedstawicielami KAS w  województwie zachodniopomorskim, prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: 

[email protected] 

Więcej informacji na stronie www.niedlahazardu.gov.pl

***

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega – bardziej lub mniej restrykcyjnej – regulacji prawnej. Regulacja prawna hazardu jest dokonywana z uwagi na względy społeczne, w tym realne zagrożenie uzależnienia od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawa, normującym ten obszar, jest ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach, jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ww. ustawie, która wprowadziła szereg warunków i ograniczeń dotyczących tej działalności. Zgodnie z tymi przepisami, wstęp do ośrodków gier oraz do punktów przyjmowania zakładów wzajemnych, dozwolony jest dla osób, które ukończyły 18 lat, a w grach hazardowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowanaAutor komentarza: Edyta BartosikTreść komentarza: Znam, doceniam i podziwiam. Wspaniała osobowość, pełna determinacji i silnej woli, niestrudzona, serdeczna, życzliwa, angażująca się całym sercem. Kobieta, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.Data dodania komentarza: 10.10.2023, 19:02Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowanaAutor komentarza: KretTreść komentarza: ale warto mieć na uwadze też to że nie ma 100% gwarancji że nic się nie wydarzy. W końcu to inwestycja która tak czy siak ma jakieś tam ryzyko nawet jak niewielkie to i tak jestData dodania komentarza: 18.09.2023, 11:28Źródło komentarza: Jak znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? Zacznij od tych 3 kroków
Reklama
test