Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Geblewicz: poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia wymagają zaangażowania samorządów

Poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia mogą być rozwiązywane tylko przy znaczącym zaangażowaniu regionów – podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Geblewicz: poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia wymagają zaangażowania samorządów
© European Union / John Thys

Samorządowiec, który jest sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w sprawie transgranicznych zagrożeń zdrowia i nowego mandatu Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC), odniósł się do porozumienia zawartego między Parlamentem Europejskim a Radą UE.

„Jesteśmy o krok bliżej do Europejskiej Unii Zdrowia. Porozumienie w sprawie gotowości, zapobiegania i reagowania na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia jest kluczowym filarem architektury dot. kryzysów zdrowotnych UE. Chciałbym jednak, aby rola regionów w opracowywaniu i wdrażaniu planów gotowości i reagowania została wyraźniej dostrzeżona” – zaznaczył Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że pochodzi z regionu liczącego ok. 2 mln mieszkańców, którego granice stykają się z dwoma regionami w Niemczech. Mówił o ograniczeniach, które były nakładane przez władze krajowe w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, co stworzyło wyzwania dla systemów opieki zdrowotnej po obu stronach granicy. Zwrócił uwagę, że różne państwa członkowskie podjęły decyzje bez koordynacji z państwami sąsiadującymi i bez podejścia regionalnego.

„Pokazuje to, że chociaż potrzebujemy strategicznego europejskiego podejścia, władze lokalne i regionalne muszą być częścią działań związanych z planowaniem i reagowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o transgraniczne zagrożenia zdrowia w regionach przygranicznych” – ocenił Geblewicz.

Jak zaznaczył, pandemia pokazała wagę Europejskiej Unii Zdrowia. Przywołał przy tym wyniki badań, które pokazują, że 70 proc. Europejczyków wyraziło chęć wzmocnienia polityki zdrowotnej UE.

Zdaniem Geblewicza, Komitet Regionów powinien uczestniczyć w ewaluacji Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Sytuacje Zdrowotne (HERA) w 2024 r. Przypomniał, że władze lokalne i regionalne finansują, projektują, zarządzają i świadczą usługi opieki zdrowotnej.

„Wiele z nich uczestniczy w transgranicznych projektach opieki zdrowotnej, prowadzi wspólne badania przesiewowe i testy, zapewnia specjalistyczną opiekę, obsługuje międzynarodowe karetki pogotowia, a nawet szpitale” – wskazał Geblewicz.

Dodał, że transgraniczna opieka zdrowotna musi być lepiej rozpoznana, wspierana i usprawniana, gdyż ma to sens z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.

„To jest przyszłość” – podkreślił.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: JCChTreść komentarza: A gdzie hydrolodzy? Ekosystem Odry to nie tylko biocenoza, ale również środowisko nieoźywione fizyczne i chemiczne. Nic nie wiemy o dynamice wód przy jej niskim stanie!!!Data dodania komentarza: 22.08.2022, 21:44Źródło komentarza: Zachodniopomorscy naukowcy: bez z nas rządzący sobie nie poradząAutor komentarza: Tomasz ChojnowskiTreść komentarza: BYŁEM WIDZIAŁEM JESTEM PEŁEN UZNANIA !!!Data dodania komentarza: 02.08.2022, 17:02Źródło komentarza: Susanne Moison i Piotr Piętal - Gwiazdami Gryfickiego Lata MuzycznegoAutor komentarza: lechTreść komentarza: Działacze PSL liczą na wsparcie świętego - no cóż wiara czyni cuda.Data dodania komentarza: 15.07.2022, 08:07Źródło komentarza: SP Modlimowo organizatorem Wojewódzkiego Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła IIAutor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Trzebiatów – to kolejna miejscowość gdzie KAS zamknęła nielegalny hazardAutor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Nie daj się alergii we własnym domu! Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Jak zaaranżować minimalistyczną kuchnię?
Reklama