Reklama

Geblewicz: poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia wymagają zaangażowania samorządów

Poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia mogą być rozwiązywane tylko przy znaczącym zaangażowaniu regionów – podkreślił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Geblewicz: poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia wymagają zaangażowania samorządów
© European Union / John Thys

Samorządowiec, który jest sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w sprawie transgranicznych zagrożeń zdrowia i nowego mandatu Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDC), odniósł się do porozumienia zawartego między Parlamentem Europejskim a Radą UE.

„Jesteśmy o krok bliżej do Europejskiej Unii Zdrowia. Porozumienie w sprawie gotowości, zapobiegania i reagowania na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia jest kluczowym filarem architektury dot. kryzysów zdrowotnych UE. Chciałbym jednak, aby rola regionów w opracowywaniu i wdrażaniu planów gotowości i reagowania została wyraźniej dostrzeżona” – zaznaczył Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że pochodzi z regionu liczącego ok. 2 mln mieszkańców, którego granice stykają się z dwoma regionami w Niemczech. Mówił o ograniczeniach, które były nakładane przez władze krajowe w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, co stworzyło wyzwania dla systemów opieki zdrowotnej po obu stronach granicy. Zwrócił uwagę, że różne państwa członkowskie podjęły decyzje bez koordynacji z państwami sąsiadującymi i bez podejścia regionalnego.

„Pokazuje to, że chociaż potrzebujemy strategicznego europejskiego podejścia, władze lokalne i regionalne muszą być częścią działań związanych z planowaniem i reagowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o transgraniczne zagrożenia zdrowia w regionach przygranicznych” – ocenił Geblewicz.

Jak zaznaczył, pandemia pokazała wagę Europejskiej Unii Zdrowia. Przywołał przy tym wyniki badań, które pokazują, że 70 proc. Europejczyków wyraziło chęć wzmocnienia polityki zdrowotnej UE.

Zdaniem Geblewicza, Komitet Regionów powinien uczestniczyć w ewaluacji Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Sytuacje Zdrowotne (HERA) w 2024 r. Przypomniał, że władze lokalne i regionalne finansują, projektują, zarządzają i świadczą usługi opieki zdrowotnej.

„Wiele z nich uczestniczy w transgranicznych projektach opieki zdrowotnej, prowadzi wspólne badania przesiewowe i testy, zapewnia specjalistyczną opiekę, obsługuje międzynarodowe karetki pogotowia, a nawet szpitale” – wskazał Geblewicz.

Dodał, że transgraniczna opieka zdrowotna musi być lepiej rozpoznana, wspierana i usprawniana, gdyż ma to sens z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia.

„To jest przyszłość” – podkreślił.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowanaAutor komentarza: Edyta BartosikTreść komentarza: Znam, doceniam i podziwiam. Wspaniała osobowość, pełna determinacji i silnej woli, niestrudzona, serdeczna, życzliwa, angażująca się całym sercem. Kobieta, która potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji.Data dodania komentarza: 10.10.2023, 19:02Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowanaAutor komentarza: KretTreść komentarza: ale warto mieć na uwadze też to że nie ma 100% gwarancji że nic się nie wydarzy. W końcu to inwestycja która tak czy siak ma jakieś tam ryzyko nawet jak niewielkie to i tak jestData dodania komentarza: 18.09.2023, 11:28Źródło komentarza: Jak znaleźć się w grupie osób, które posiadają komfort finansowy? Zacznij od tych 3 kroków
Reklama
test