Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – maj 2022
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

 

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach) i reżimu sanitarnego według aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia (ze względu na trwającą epidemię COVID-19).

 

Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenia mogą zostać odwołane lub przełożone.

 

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

 

 

II Festiwal Wina Pomorza Zachodniego

 

Druga edycja Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego odbędzie się w dniach 20-22 maja na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

20 maja (piątek), godz. 17:00 – 23:00

21 maja (sobota), godz. 13:00 – 23:00

22 maja (niedziela), godz. 13:00 – 19:00

Dziedzińce Zamku

Wstęp wolny

Organizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie 

 

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w listopadzie 2021 roku i cieszyła się ogromną popularnością. W ciągu dwóch dni zamkowy dziedziniec odwiedziło ponad 5000 osób! 

 

Impreza ma na celu popularyzację kultury winiarskiej, w tym zachodniopomorskich tradycji winiarskich, prezentację winnic działających na Pomorzu Zachodnim, a także integrację branży winiarskiej. Podczas majowej odsłony festiwalu na Dużym Dziedzińcu Zamku zaprezentuje się 10 producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winnice Pomorza Zachodniego: Winnica Bekasiak, Winnica Binowo, Winnica Darłowo, Winnica Kojder, Winnica Rajkowo, Winnica Sydonia, Winnica Tecławska Góra, Winnica Turnau, Winnica Zodiak oraz Manufaktura Skarb Templariuszy. 

 

Na uczestników wydarzenia czekać będą również stoiska z regionalnymi smakołykami i przekąskami, takimi jak rzemieślnicze sery, wędliny czy ryby. Dodatkowo, w Kinie Zamek odbywać będą się prelekcje poświęcone kulturze winiarskiej oraz zagadnieniom związanym z enoturystyką, czyli turystyką winiarską. Nie zabraknie też koncertów (w piątkowy i sobotni wieczór).

 

 

Dzień Dziecka na Zamku

 

Gra terenowa Para na Zamek, koncert legendarnej szczecińskiej grupy artystycznej Arfik, rodzinne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach czy wielkie bańki mydlane – m.in. takie atrakcje przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie z okazji Dnia Dziecka. Nie zapominamy również o naszych przyjaciołach z Ukrainy, dlatego dodatkowo gra terenowa będzie opracowana także w języku ukraińskim, a podczas występu Arfika nie zabraknie ukraińskiego akcentu. 

 

29 maja (niedziela), godz. 12:00 – 16:00

Duży Dziedziniec Zamku

Wstęp wolny

 

Rodzinna impreza na Dużym Dziedzińcu rozpocznie się w samo południe koncertem słynnego szczecińskiego zespołu Arfik, który w tym czasie będzie świętował swój jubileusz 35-lecia. Grupa została powołana do życia w 1987 roku przez pedagoga, muzyka i kompozytora wszystkich arfikowych piosenek Ryszarda Leoszewskiego. Autorką tekstów i inscenizacji jest pisarka i poetka Barbara Stenka, związana z zespołem od 26 lat. Arfik koncertował w całej Polsce, brał udział w festiwalach, przeglądach wokalnych, teatralnych, kabaretowych i chóralnych. Występował też za granicą: we Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i na Łotwie. W 2016 roku dostał się do Finału Krajowych Eliminacji „Eurowizja Junior”. Na swoim koncie ma 25 autorskich wydawnictw muzycznych. Niedawno ukazały się dwa albumy zespołu - „Wstęp wolny” i „Nibyzima” oraz książka pt. „Mój Arfik”.

 

Podczas jubileuszowego koncertu na Zamku będzie można usłyszeć utwory powstałe w pierwszych latach istnienia Arfika, a także te najnowsze z ostatnich płyt zespołu. Na zakończenie grupa wykona – w geście przyjaźni i solidarności - przejmujący utwór z repertuaru ukraińskiej artystki – Tiny Karol „Moje imia Ukraina”.

 

O godz. 13 wystartuje gra terenowa Para na Zamek. To rodzinna zabawa dla miłośników łamigłówek, szarad i gier, połączenie edukacji, aktywności fizycznej i radości w poszukiwaniu ciekawostek historycznych i poznawaniu tajemnic Zamku. Na graczy czekać będą rozmaite zadania m.in. rozgrywki karciane czy odczytywanie mapy. 

 

Po zakończeniu gry zapraszamy na oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach. Spacer poprowadzi zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek. Start o godz. 15, zbiórka przy makiecie Zamku na Dziedzińcu Menniczym.

 

Ponadto przez cały czas trwania imprezy na uczestników czekać będą zabawy z wielkimi bańkami mydlanymi oraz bezpłatna wata cukrowa. Dodatkowo, w dniach 29 maja – 5 czerwca w naszym stacjonarnym sklepiku z pamiątkami w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) oraz w kasie Zamku (wejście A) będzie obowiązywała specjalna promocja na zakup zamkowej gry „Para na Zamek” oraz publikacji dla dzieci: książki „Bogusław X Gryfita” i zeszytu łamigłówek „Zagadkowy Zamek”. 

 

 

PROGRAM:

  • 12:00 - koncert Szczecińskiej Grupy Artystycznej ARFIK - jubileusz 35-lecia
  • 13:00 - gra terenowa Para na Zamek
  • 15:00 - familijne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiemZbiórka uczestników na Dziedzińcu Menniczym, przy makiecie Zamku

 

Dodatkowo:

  • Zabawy z dużymi bańkami mydlanymi
  • Bezpłatna wata cukrowa

 

Gra terenowa Para na Zamek (także w języku ukraińskim):

  • rozgrywki karciane
  • zwiedzenie zakamarków Zamku w poszukiwaniu sekretów
  • ciekawostki i łamigłówki
  • czytanie mapy i inne zadania
  • zabawa na minimum 1,5 godziny

 

 

 

XIV Konkurs Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film

na wsparcie produkcji filmowej

 

 

12 kwietnia 2022 r. działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film rozpoczął nabór wniosków o udzielenie wsparcia finansowego produkcjom filmowym. W ramach konkursu o wsparcie ubiegać się mogą m.in. filmy fabularne, dokumentalne, animowane czy etiudy filmowe. Do rozdysponowania jest 600 tys. zł. Wnioski o wsparcie produkcji filmowych można składać do 11.05.2022 r.

 

Regulamin konkursu i dokumenty aplikacyjne dostępne są na stronie internetowej Funduszu www.pomeraniafilm.pl  w zakładce Konkurs. Wyniki zostaną ogłoszone do 4.07.2022 r.

 

Donatorami Funduszu są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin i Prezydent Miasta Koszalin. Działania realizowane w ramach Funduszu mają na celu promocję Województwa Zachodniopomorskiego, a w szczególności Gminy Miasto Szczecin i Gminy Miasto Koszalin. Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film od 2009 r. działa w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

WYDARZENIA PLENEROWE

 

 

Święto Ułanów Podolskich

6 maja 2022 (piątek), godz. 18:30

Dziedziniec Menniczy

Organizator: 12. Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich

 

Uroczysty Capstrzyk z okazji Święta Jednostki organizuje 6 maja 2022 na zamkowym Dziedzińcu Menniczym 12. Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich. W programie uroczystości znalazły się m.in.: odczytanie apelu poległych, oddanie salwy honorowej przez kompanię honorową oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 12. Pułk Ułanów Podolskich.

 

Wraz z żołnierzami 12. Batalionu Dowodzenia udział w uroczystości wezmą Koło Żołnierzy12 Pułku Ułanów Podolskich oraz  Klub Kawaleryjski im. 12. Pułku Ułanów Podolskich - zaprezentują się w historycznym umundurowaniu. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa w Szczecinie.

 

Po uroczystej części oficjalnej rozpocznie się krótki koncert pieśni patriotyczniej z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 68 w Szczecinie im. 12. Pułku Ułanów Podolskich, Drużyny Harcerskiej Chorągwi Ziemi Lubuskiej oraz Orkiestry Wojskowej w Szczecinie. Orkiestra wykona  m. in. Marsz 12. Pułku Ułanów Podolskich, napisany w  1919 roku  przez kapelmistrza pułku.

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie stał się symbolicznym miejscem upamiętnienia Ułanów Podolskich – legendarnego polskiego pułku, który w latach 1809-1945 walczył o niepodległość ojczyzny. Jego tradycję przejął 12. Batalion Rozpoznawczy podległy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – obecnie właśnie 12. Batalion Dowodzenia Ułanów Podolskich. Związane z tym uroczystości odbyły się w maju 1997 r. Wówczas batalion otrzymał sztandar, na którym umieszczony został Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari zdjęty z historycznego sztandaru 12. pułku.

 

Fakt ten upamiętnia wmurowana w ścianę Skrzydła Menniczego Zamku tablica pamiątkowa, przy której co roku odbywają się uroczystości poświęcone bohaterskim ułanom.

 

 

 

TEATR

 

Spektakle dla dzieci

 

Ślimak

7 maja (sobota), godz. 9:30

8 maja (niedziela), godz. 9:30

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

 

„Ślimak” to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

 

Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.

 

 

Misiaczek 

1 maja (niedziela), godz. 9:30

28 maja (sobota), godz. 9:30

Sala 101, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun) 

 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska 

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

Spektakle dla widzów dorosłych

 

Burmistrz

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

1 maja (niedziela), godz. 19:00

28 maja (sobota), godz. 17:00

29 maja (niedziela), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

 

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” to nowy spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?

 

Będzie dobrze, Cohen 

13 maja (piątek), godz. 19:00

15 maja (niedziela), godz. 18:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 35 zł i 30 zł (ulgowe)

 

Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak 

Reżyseria Daniel Jacewicz 

Scenariusz Justyna Litkowska 

Scenografia i wizualizacje Kinga Dalska 

Kierownictwo muzyczne Marcin Styborski 

Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki

 

„Będzie dobrze, Cohen” to spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej - przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. 

 

Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc - ucieka, tworząc - czemuś się sprzeciwia, tworząc - szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

 

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

 

ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY

METRUM, czyli Muzyczna Edukacja Tańcem Rekonstruująca Ubiór Marzeń

8 maja (niedziela), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki

Bilety 10 zł

Goście: członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM

Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski

Oprawa muzyczna: Jana Hudzowska (sopran koloraturowy), dr Agnieszka Roguska (klawesyn)           

 

Gośćmi spotkania będą członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM, które powstało przed rokiem w Szczecinie. Jest to pierwsza grupa tego rodzaju w naszym mieście, która odtwarza zwyczaje i stroje z XVIII w. Członkowie METRUM są pasjonatami wywodzącymi się z różnych środowisk humanistycznych. Wśród nich są: nauczyciele, wykładowcy, muzycy, filolodzy, historycy, inżynierowie, ekonomiści, rzemieślnicy, których połączyło zainteresowanie okresem baroku i rokoka. Urządzają spacery po Szczecinie w strojach z epoki, pikniki oraz bale, podczas których wykonują dawne tańce dworskie. Do swojego świata zapraszają w ramach Zamkowego Wieczoru Książęcego, na który przybędą w ubiorach historycznych, wykonanych z najwyższą starannością dla zachowania ówczesnych realiów. W programie, oprócz pokazu mody XVIII w., także muzyka z epoki.

 

 

OBLICZA ZAMKU

Między Warszawą a Berlinem Wschodnim. Miejsce Szczecina w relacjach Polski z NRD w latach 1945/49-1989/90 

18 maja (środa), godz. 17:00

Sala Literacka 

Bilety 10 zł

Prowadzenie: dr Tomasz Ślepowroński

 

W momencie zakończenia II wojny światowej w Szczecinie doszło do rywalizacji o przyszłą przynależność państwową miasta między miejscowymi komunistami i przybywającymi nowymi polskimi władzami. Wschodnioniemieccy komuniści jeszcze jakiś czas jawnie zgłaszali pretensje wobec ustanowionego w Poczdamie terytorialnego status quo. Zaprzestali wraz z powstaniem Niemieckiej Republiki Demokratycznej i uznaniem przez nią granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Czy oznaczało to, że Berlin Wschodni pogodził się ze stratą Szczecina? Czy władze NRD skrycie marzyły o odzyskaniu ujścia Odry? Czy Szczecin odgrywał istotne miejsce w relacjach miedzy oboma socjalistycznymi państwami? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy najbliższego spotkania w ramach cyklu „Oblicza Zamku”.

 

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

Pokój i wojna

26 maja (czwartek), godz. 17:30

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety 10 zł

 

Gościem zamkowego cyklu będzie Józef Baran, poeta, eseista, autor dzienników, podróżnik, laureat m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przeczyta własne wiersze. Jego utwory poetyckie zostały przełożone na ponad 20 języków oraz stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów m.in. Hanny Banaszak, Elżbiety Adamiak, Mirosława Czyżykiewicza.

 

Słowo wstępne i prowadzenie: Michał J. Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji. Oprawa muzyczna: Oleg Wolański (akordeon).

 

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Marzec’ 68 - dylematy i rozdarcia

31 maja (wtorek), godz. 17:30

Sala Literacka

Bilety 10 zł

Gość: prof. US dr hab. Radosław Ptaszyński

 

Gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty, będzie prof. US dr hab. Radosław Ptaszyński, politolog, socjolog, historyk, laureat Zachodniopomorskiego Nobla; nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (2019 r.), nagrody im. Oskara Haleckiego (2018 r., 2019 r.); autor licznych prac naukowych, m.in. książki „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy” (wspólnie z Magdaleną Ptaszyńską).

 

 

 

KINO

 

Kino Zamek (wejście A). Bilety (14 i 12 zł ulgowy) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I), a także na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

 

 

NAWET MYSZY IDĄ DO NIEBA

I mysi patrí do nebe / Even Mice Belong in Heaven

1 maja (niedziela), godz. 16:00

animowany, przygodowy, Czechy, Francja, Polska, Słowacja, 2021 (80 min)

Reżyseria: Jan Bubeniček, Denisa Grimmova

 

Porywająca animacja o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami: myszką i lisem, których los niespodziewanie rzuca w wir przygód i zaświaty. Piękny, budzący nadzieję i bardzo ważny film w czasach targanych niepokojem. Tak dla widzów najmłodszych, jak i dla dorosłych.

 

Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Pech sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem. Nie oznacza to jednak końca przygody. Wręcz przeciwnie! Przed bohaterami wyboista droga, podczas której będą musieli przeprawić się przez gorące źródła, rozwiązać zagadki z przedziwnego wesołego miasteczka i stawić czoła mrocznej Wszechpuszczy. Najtrudniejszym zadaniem okazuje się jednak pokonanie własnych lęków i głęboko zakorzenionych uprzedzeń. Czy bohaterom uda się odnaleźć wspólny język? Oto opowieść, która udowadnia, że w przyjaźni nie ma rzeczy niemożliwych!

 

Film wykonano techniką animacji lalkowej, a ponad połowa lalek użytych przy produkcji była wyprodukowana w Polsce.

 

FILM PREZENTOWANY BYŁ NA NAJWAŻNIEJSZYCH FESTIWALACH ANIMACJI NA ŚWIECIE, ZDOBYŁ CZESKIEGO OSCARA I NOMINACJĘ DO FRANCUSKIEGO CEZARA, DLA NAJLEPSZEJ PEŁNOMETRAŻOWEJ ANIMACJI. HOLLYWOOD MOŻE POZAZDROŚCIĆ TAKIEGO FILMU.

 

 

PEDRO ALMODOVAR POWRACA DO KINA ZAMEK!

4-5 maja

 

W Kinie Zamek ponownie będzie obejrzeć można trzy wcześniejsze filmy Pedro Almodovara: „Ból i blask”, „Ludzki głos” i „Przelotni kochankowie”. Te trzy znaczące dokonania cieszyły się wielkim powodzeniem na niedawnym przeglądzie Almodovara w Kinie Zamek. Na specjalne życzenie publiczności, powracamy do filmów mistrza kina z Hiszpanii.

 

BÓL I BLASK

Dolor y gloria

4 maja (środa), godz. 17:00

dramat, Hiszpania 2019 (113 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Penélope Cruz, Antonio Banderas, Asier Etxeandia

 

„Ból i blask” to arcydzieło (Gazeta Wyborcza), najlepszy i zarazem najbardziej osobisty film hiszpańskiego mistrza od lat (The Hollywood Reporter), najpiękniejsza celebracja miłości (The Playlist). Doskonałe recenzje, łzy wzruszenia i 10-minutowa owacja po seansie - takie były pierwsze reakcje na tę opowieść o roli przypadku w naszym życiu, o sile pierwszych fascynacji oraz o tym, co po latach zostaje z relacji – zwłaszcza miłosnych – z ważnymi dla nas ludźmi. „Ból i blask” to również ponowne spotkanie hiszpańskiego reżysera ze swoją wieloletnią filmową muzą Penélope Cruz, oraz – przede wszystkim – z Antonio Banderasem, którego za tę rolę uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora na 72. Festiwalu w Cannes. 

 

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo (Banderas), kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność? 

 

„Ból i blask” to najbardziej osobisty spośród wszystkich filmów Almodóvara, a jednocześnie - jak podkreślała po premierze światowa krytyka - najlepszy film w jego karierze. Pełne emocji dzieło na miarę „Osiem i pół” Felliniego, w którym hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca niepowtarzalną wrażliwością wizualną i w kapitalny sposób łączy wielką czułość z poczuciem humoru.

 

LUDZKI GŁOS

The Human Voice

4 maja (środa), godz. 19:30

5 maja (czwartek), godz. 19:30

dramat, Hiszpania 2020 (75 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada Tilda Swinton

 

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara. 

 

Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę. Chciałaby zabić siebie. Chciałaby zniszczyć jego. Chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?

 

Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” to esencja almodovarowskiego świata: bo tekst Cocteau Hiszpan wykorzystał już w „Kobietach na skraju załamania nerwowego” i „Prawie pożądania”. Bo zarówno muzyka, jak i elementy ekstrawaganckiej scenografii w nowym filmie pochodzą z poprzednich dzieł Almodóvara. Bo jego kino to namiętna miłosna opowieść, w której pierwszoplanową rolę grały niemal zawsze wyraziste, niezwykłe bohaterki. Swinton jest jedną z nich, ale zarazem przychodzi z innego świata („Klienci kochają moją bladość. Ową mieszankę szaleństwa i melancholii” – pozwala sobie w filmie na autoironię). Wnosi do almodovarowskiego mikrokosmosu kobiecą niezależność i siłę przetrwania. Ta kobieta nigdy nie będzie ofiarą. „Ludzki głos” wypowiada więc słowa pożegnania dla pewnego etapu twórczości Pedra Almodóvara i zapowiada jej nowy rozdział.

 

Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i aktorka dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.

 

PRZELOTNI KOCHANKOWIE

Los amantes pasajeros

5 maja (czwartek), godz. 17:00

dramat, Hiszpania 2013 (96 min)

Reżyseria Pedro Almodóvar

Obsada: Javier Cámara, Lola Dueñas, Cecilia Roth, Blanca Suárez, Antonio Banderas, Penélope Cruz

 

Pedro Almodóvar wita na pokładzie lotu pasażerskiego z Madrytu do Meksyku! Z powodu technicznej usterki, bezpieczeństwo pasażerów zostaje zagrożone. Doświadczeni piloci robią wszystko, by znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Personel pokładowy bez reszty poświęca swe ciała i dusze, by w każdy możliwy sposób uprzyjemnić podróż pasażerom, którzy czekają na rozwój wypadków. Okazuje się, że życie w chmurach jest tak samo skomplikowane, jak i na ziemi, a przyczyny tego są zawsze te same: seks i śmierć. 

 

Na pokładzie samolotu poznajemy: nowożeńców wyruszających w podróż poślubną, królową plotkarskich magazynów, bezwzględnego biznesmena uciekającego z Hiszpanii przed policją oraz Don Juana próbującego rozstać się z jedną ze swoich kochanek. Każde z nich leci do Meksyku w określonym celu – by coś załatwić albo przed czymś uciec. Co musi się wydarzyć, aby ta grupa nieznajomych wyznała sobie swoje tajemnice? Co musi się stać, by wszyscy – włącznie z pilotami – wyjawili najgłębiej skrywane pragnienia?

 

 

***

 

 

RED ROCKET (PREMIERA)

6 maja (piątek), godz. 17:00

7 maja (sobota), godz. 19:00

8 maja (niedziela), godz. 17:00

10 maja (wtorek), godz. 19:00

11 maja (środa), godz. 17:00

12 maja (czwartek), godz. 19:00

dramat/komedia, USA 2021 (128 min)

Reżyseria Sean Baker

Obsada: Simon Rex, Bree Elrod, Brenda Deiss

 

Były gwiazdor porno Mikey Saber (Simon Rex) wraca do domu w Teksasie do żony, z którą zapomniał się rozwieść. Choć nikt za nim nie tęsknił, w oczach kilku chłopaków z okolicy ciągle jest kimś. Mikey, który z braku funduszy szybko zaczyna handlować trawką, wciąż wierzy, że gdzieś na horyzoncie czeka na niego ogromna szansa – większa niż rólka w pornograficznej wersji „Szybkich i wściekłych”. Kto wie… Może szansą okaże się piegowata dziewczyna sprzedająca pączki?

 

NAJNOWSZY FILM AUTORA „THE FLORIDA PROJECT” SEANA BAKERA.

 

FUCKING BORNHOLM (PREMIERA)

6 maja (piątek), godz. 19:30

7 maja (sobota), godz. 17:00

8 maja (niedziela), godz. 19:30

10 maja (wtorek), godz. 17:00

11 maja (środa), godz. 19:30

12 maja (czwartek), godz. 17:00

14 maja (sobota), godz. 17:00, 19:00

17 maja (wtorek), godz. 17:00

18 maja (środa), godz. 19:00

dramat/komedia, Polska 2022 (95 min)

Reżyseria Anna Kazejak

Obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki

 

Tej majówce daleko do hygge... „Fucking Bornholm” to obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków, współczesny komediodramat, który dotyka tematu tożsamości w czasach, gdzie znane nam do tej pory wzorce przestały mieć znaczenie.

 

Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?

 

FILM WSPARTY W RAMACH XIII KONKURSU ZACHODNIOPOMORSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO POMERANIA FILM.

 

SPRAGNIENI MIŁOŚCI

In the Mood for Love / Fa yeung nin wah

17 maja (wtorek), godz. 19:00

19 maja (czwartek), godz. 17:00

Hongkong, Chiny 2000 (99 min)

Reżyseria Wong Kar Wai

Obsada: Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung, Siu Ping-Lam

 

Hongkong skąpany w złotym świetle lat 60. Chow Mo-wan i Su Li-zhen mieszkają w sąsiadujących ze sobą wynajętych mieszkaniach. Idealnie uczesany dziennikarz i elegancka sekretarka w perfekcyjnie skrojonych sukienkach wymieniają na schodach zdawkowe uprzejmości. Do czasu aż odkryją, że ich małżonków połączył romans. Milczące porozumienie stanie się podłożem relacji, która w tym miejscu i w tym czasie nie powinna się była wydarzyć. Jeden z najpiękniejszych obrazów w historii kina, mistrzowsko skrojony z cieni, lustrzanych odbić, ukradkiem chwytanych gestów i spojrzeń. 

 

MAŁA MAMA (PREMIERA)

Petite maman

18 maja (środa), godz. 17:30 (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

19 maja (czwartek), godz. 19:00 (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

25 maja (środa), godz. 17:30 (DZIEŃ MATKI w KINIE ZAMEK)

27 maja (piątek), godz. 17:30

1 czerwca (środa), godz. 17:30  (DZIEŃ DZIECKA)

2 czerwca (czwartek), godz. 17:30

dramat, Francja 2021 (73 min)

Reżyseria Celine Sciamma

Obsada: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

 

W „Małej mamie” Céline Sciamma („Portret kobiety w ogniu”) eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Autorka przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. „Mała mama” to bowiem nic innego niż spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z… osobą Ci najbliższą.

 

WYDARZENIE FESTIWALU W BERLINIE W 2021 ROKU, WYDARZENIE KINA FRANCUSKIEGO, PRZEZ ZNAWCÓW OPISYWANE JAKO „MAŁE ARCYDZIEŁO”.

 

 

MAŁY PRZEGLĄD WIELKICH FILMÓW VOL. 1

 

MISTRZOWSKIE POKAZY W KINIE ZAMEK

24 maja – 2 czerwca

 

Nanni Moretti, Celine Sciamma, Asghar Farhadi, Jonas Carpignano, Sergio Castellitto, Ari Folman, Jacques Audiard i Nabil Ayouch to wybitni twórcy, których najnowsze dokonania będzie można zobaczyć w Kinie Zamek w Szczecinie na przełomie maja i czerwca. Mistrzowie i mistrzynie współczesnego kina, filmy pokazywane i doceniane na najważniejszych festiwalach na świecie, dzieła odważne i kontrowersyjne, piękne i mądre, ważne i poruszające. Osiem filmów, które na długo pozostaną w pamięci widzów, a wszystkie zgromadzone w ramach pierwszej odsłony Małego Przeglądu Wielkich Filmów.

 

Co szykuje dla widzów Kino Zamek w Szczecinie? Na pokazach przedpremierowych zobaczyć będzie można m.in. „Chiarę” Jonasa Carpignano, kolejny film twórcy wsławionego głośnym „Ciambra” oraz ciepło przyjmowaną na świecie „Księgarnię w Paryżu” w reżyserii snującego piękne historie Sergio Castellitto. W Szczecinie po raz pierwszy pokazane zostaną „Bohater” Asghara Farhadiego i „Paryż, 13. dzielnica” Jacquesa Audiarda, które w zeszłym roku podbijały festiwal w Cannes i zdobyły tam znaczące nagrody. Wydarzeniem będą przed- i premierowe pokazy „Małej mamy” w reżyserii Celine Sciammy, autorki głośnego „Portretu kobiety w ogniu”, ale też autorki scenariusza filmu „Paryż, 13. dzielnica”. Wrażliwość tej autorki przynosi dziś wielką chlubę francuskiej kinematografii, a jej „Mała mama” to kino, które skradnie serca wszystkim widzom. Do Kina Zamek zawitają też poruszające taneczną wrażliwość „Rytmy Casablanki”, nowa filmowa propozycja Nanniego Moretti zatytułowana „Trzy piętra” oraz animacja Ariego Folmana „Gdzie jest Anne Frank”. 

 

Ten ostatni film wraz z „Małą mamą” stworzą dodatkowo 1 czerwca wewnętrzy przegląd dedykowany Dniu Dziecka, gdzie zaprezentowane zostanie oryginalne spojrzenie na wrażliwość młodego człowieka.

 

Osiem filmów, ośmioro wybitnych twórców współczesnego kina. Zapraszamy na Mistrzowskie Pokazy w Kinie Zamek, w ramach pierwszej odsłony Małego Przeglądu Wielkich Filmów.

 

 

CHIARA

24 maja (wtorek), godz. 19:00 (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

30 maja (poniedziałek), godz. 17:00

dramat, Włochy, Francja 2021 (121 min)

Reżyseria Jonas Carpignano

Obsada: Swamy Rotolo, Rosa Caccamo, Claudio Rotolo

 

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara, ku uciesze zgromadzonych gości, brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy.

 

Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała, i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ważniejsze dla niej jest lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.

 

Jonas Carpignano w "Chiarze" kontynuuje swój reżyserski styl zawieszony między dokumentem a fikcją. Realizm opowieści osadzonej w splątanej z mafią społeczności podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

 

UHONOROWANY NAGRODĄ „DIRECTOR’S FORTNIGHT” NA OSTATNIM FESTIWALU W CANNES WŁOSKI DRAMAT "CHIARA" JEST DOMKNIĘCIEM TRYLOGII KALABRYJSKIEJ ("MEDITERRANEA" ORAZ "CIAMBRA"), KTÓRA PRZYNIOSŁA JONASOWI CARPIGNANO NIE TYLKO UZNANIE, ALE I SZEREG FESTIWALOWYCH LAURÓW.

 

 

RYTMY CASABLANKI

Haut et fort

24 maja (wtorek), godz. 17:00

31 maja (wtorek), godz. 19:30

dramat, Francja, Maroko 2021 (101 min)

Reżyseria Nabil Ayouch

Obsada: Ismail Adouab, Meriem Nekkach, Abdelilah Basbousi

 

Film Nabila Ayoucha wykorzystuje siłę muzyki, by opowiedzieć o problemach, z jakimi borykają się młodzi ludzie w Casablance. Konfrontuje tradycję z rzeczywistością cyfrową, która całkowicie zmieniła sposoby komunikacji. Mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania „Rytmy Casablanki” zarażają optymizmem i pozytywną energią. Film dla wielbicieli hip-hopu i dla tych, którzy nie są jego fanami. 

 

Anas to były raper, który podejmuje się pracy w domu kultury w robotniczej dzielnicy największego miasta Maroka - Casablanki. Prowadzone przez niego zajęcia z hip-hopu mają ośmielić jego młodych podopiecznych, by odważniej mówili o swoich problemach. Hip-hop powstał po to, by wyrazić niezadowolenie i oddać głos tym, którzy są go pozbawieni - tłumaczy uczniom podczas pierwszej lekcji. I zachęca do tego, by zaczęli pisać o swoich doświadczeniach. Z tekstów stopniowo wyłania się obraz codziennego życia nastolatków, które ograniczane jest przez konserwatywną tradycję, religię czy ortodoksyjny model wychowania. Kierowani przez swojego nauczyciela młodzi bohaterowie zaczynają tworzyć wspierającą się społeczność. Z czasem różnice między nimi przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Po raz pierwszy bowiem ktoś oddał im głos, który, gdy raz wybrzmiał, jest niemożliwy do zatrzymania.

 

"RYTMY CASABLANKI" ZOSTAŁY UZNANE PRZEZ KRYTYKÓW NAJBARDZIEJ POZYTYWNYM FILMEM UBIEGŁOROCZNEGO FESTIWALU W CANNES. TO WZRUSZAJĄCA, PEŁNA EMPATII OPOWIEŚĆ O NADZIEJACH MŁODOŚCI, SZUKANIU WŁASNEJ DROGI ORAZ RODZINNYCH SEKRETACH. FILM BYŁ TEGOROCZNYM MAROKAŃSKIM KANDYDATEM DO OSCARA ORAZ PIERWSZĄ W HISTORII CANEŃSKIEGO FESTIWALU MAROKAŃSKĄ PRODUKCJĄ POKAZYWANĄ W KONKURSIE GŁÓWNYM.

 

 

MAŁA MAMA (PREMIERA)

Petite maman

25 maja (środa), godz. 17:30 (DZIEŃ MATKI W KINIE ZAMEK)

27 maja (piątek), godz. 17:30

1 czerwca (środa), godz. 17:30 (DZIEŃ DZIECKA)

2 czerwca (czwartek), godz. 17:30

dramat, Francja 2021 (73 min)

Reżyseria Celine Sciamma

Obsada: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse

 

W „Małej mamie” Céline Sciamma („Portret kobiety w ogniu”) eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Autorka przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. „Mała mama” to bowiem nic innego niż spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z… osobą Ci najbliższą.

 

WYDARZENIE FESTIWALU W BERLINIE W 2021 ROKU, WYDARZENIE KINA FRANCUSKIEGO, PRZEZ ZNAWCÓW OPISYWANE JAKO „MAŁE ARCYDZIEŁO”.

 

 

PARYŻ, 13. DZIELNICA (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Les olympiades

25 maja (środa), godz. 19:00 

komedia, dramat, romans, Francja 2021 (106 min)

Reżyseria Jacques Audiard

Obsada: Lucie Zhang, Noémie Merlant, Makita Samba, Jehnny Beth

 

Zachwycająca, stylowa love story, która biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Film „Paryż, 13. dzielnica”, który znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes, opuszcza jednak turystyczne szlaki, by przenieść się tam, gdzie naprawdę bije serce miasta. Gdzie z zawieszonych na najwyższych piętrach wieżowców erotycznych fantazji, z sunącej windami tęsknoty za bliskością i ze śmigających pośród blokowisk młodzieńczych rozczarowań i marzeń powstaje wybuchowy koktajl emocji. Uwodzicielski film Jacquesa Audiarda to ekranizacja komiksowego hitu – „Śmiechu i śmierci” Adriana Tomine’a, a jego współscenarzystką jest gwiazda francuskiego kina Céline Sciamma, reżyserka „Portretu kobiety w ogniu”. Opowiadając o miłości i seksie w wielkim mieście, Audiard stworzył także fascynujący portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją.

 

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie (Lucie Zhang) zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u (Makita Samba). Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę (Noémie Merlant), która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale serca trzymających pod kluczem.

 

Doskonale chwytający rytm wielkomiejskiego życia, pełen czułości i empatii wobec bohaterów film „Paryż, 13. dzielnica” to kolejne przyjęte z entuzjazmem w Cannes dzieło Jacquesa Audiarda, twórcy nagrodzonych Złotą Palmą „Imigrantów” i wyróżnionego Grand Prix „Proroka”. To także kolejny tytuł (choćby po „Frances Ha” czy „C’mon C’mon”) dowodzący, że dziś o wszystkich odcieniach uczuć najlepiej opowiada się w czerni i bieli. Trend „mniej znaczy więcej” doskonale sprawdza się także w kinie.

 

 

BOHATER (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Ghahreman

27 maja (piątek), godz. 19:00 

dramat, Iran, Francja 2021 (127 min)

Reżyseria Asghar Farhadi

Obsada: Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy

 

Dwukrotny laureat Oscara (za „Rozstanie” i „Klienta”) Asghar Farhadi powraca do rodzinnego Iranu. Pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes „Bohater” to fascynujący dramat o mężczyźnie, który odbywa karę więzienia za długi. Podczas dwudniowej przepustki w ręce Rahima trafia torba z kosztownościami – mężczyzna staje przed dylematem, czy przywłaszczyć  zgubę, spłacić wierzyciela i zapewnić sobie wolność, czy też postąpić zgodnie ze swoim sumieniem i odnaleźć właściciela. Farhadi precyzyjnie tka wielowarstwową przypowieść o człowieku, który stara się postępować według reguł, lecz zamiast zrozumienia napotyka na swojej drodze niechęć i zazdrość. Reżyser zadaje również prowokacyjnie pytanie: jak bardzo ocena danego człowieka zależy od spojrzenia innych ludzi. Mocne, perfekcyjne dramaturgicznie kino moralnego niepokoju.

 

 

KSIĘGARNIA W PARYŻU (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)

Il materiale emotivo

30 maja (poniedziałek), godz. 19:30

2 czerwca (czwartek), godz. 19:00

dramat/romantyczny, Włochy, Francja 2021 (90 min)

Reżyseria Sergio Castellitto

Obsada: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis

 

Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande - żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia.

 

Ta intymna, poetycka i wzruszająca opowieść została napisana przez nieżyjącego już wielkiego włoskiego mistrza kina Ettore Scolę.

 

ROMANTYCZNY DRAMAT W REŻYSERII SERGIO CASTELLITTO, KTÓRY WCIELA SIĘ TU TAKŻE W GŁÓWNĄ ROLĘ. PARTNERUJE MU ZNAKOMITA FRANCUSKA AKTORKA BÉRÉNICE BEJO, NOMINOWANA M.IN. DO OSCARA ZA DRUGOPLANOWĄ ROLĘ W FILMIE „ARTYSTA”.

 

 

TRZY PIĘTRA

Tre piani

31 maja (wtorek), godz. 17:00

dramat/obyczajowy, Włochy, Francja 2021 (119 min)

Reżyseria Nanni Moretti

Obsada: Riccardo Scamarcio, Margherita Buy, Alba Rohrwacher

 

Twórca rewelacyjnego „Pokoju syna” powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza Eshkola Nevo. „Trzy piętra” miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

 

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego (w tej roli wystąpił sam Moretti), a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności. Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie. 

 

W pierwszym filmie Nanniego Morettiego zrealizowanym na podstawie cudzego scenariusza pobrzmiewają echa najlepszych melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego. Mistrzowska jest również obsada „Trzech pięter", gdzie na schodach spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Córka”), Riccardo Scamarcio („Oni”, „Kod Dedala”), Margherita Buy („Moja matka”, „Habemus papam – mamy papieża”), czy Anna Bonaiuto („Boski”, „Oni”).

 

 

GDZIE JEST ANNE FRANK

Where Is Anne Frank

1 czerwca (środa), godz. 19:00 (DZIEŃ DZIECKA)

animowany, Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Izrael 2021 (99 min)

Reżyseria Ari Folman

Polski dubbing: Daria Domitz, Paulina Komenda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Mariusz Wilczyński

 

Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”, to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. Porywająca wizualnie animacja „Gdzie jest Anne Frank” została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie, wydanego także w Polsce, komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. W polskiej wersji językowej bohaterom użyczają swoich głosów wybitni aktorzy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.

 

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście „Dziennik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.

 

Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. „Gdzie jest Anne Frank” to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.

 

Film przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia.

 

 

 

 

PRZEGLĄDY ARA

 

Przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego to konkursy, do których należą: 67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski w czterech turniejach: recytacji, wywiedzione ze słowa, poezji śpiewanej i teatru jednego aktora (organizator główny - Towarzystwo Kultury Teatralnej) oraz Mały Konkurs Recytatorski.

Przeglądy odbywają się na poziomie dzielnicowym, miejskim, powiatowym. Na wszystkich etapach konkurują w nich dzieci, młodzież i dorośli. Laureaci poszczególnych szczebli rywalizują w przeglądach wojewódzkich. W przeglądach recytatorskich finaliści z etapu wojewódzkiego kwalifikują się do konkursów ogólnopolskich. 

 

Wojewódzki Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych

Eliminacje miejskie

13 - 15 maja (piątek - niedziela), godz. 9:00 - 15:00

Sala Kina Zamek

Wstęp tylko dla uczestników

 

 

 

WIEŻA DZWONÓW

 

 

Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów to najwyższa z zamkowych wież. To znakomite miejsce do obserwacji zamku i niezwykłej panoramy Szczecina. 

 

Godziny otwarcia: codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30). Czynna także w majówkę: 1, 2 i 3 maja!

Bilety: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy

Łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 zł i 10 zł ulgowy, obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw

 

Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu (figura tego świętego wmurowana jest na ścianie zewnętrznej wieży od strony Dziedzińca Menniczego). Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

 

Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Wejściem do zamkowego kościoła były zachowane do dziś od strony ul. Korsarzy duże czarne wrota u podnóża wieży. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.

 

Uwaga! Ze względu na warunki pogodowe i bezpieczeństwo zwiedzających punkt widokowy na Wieży Dzwonów zimą jest nieczynny, udostępniany jest wyłącznie od wiosny do jesieni. Zamek zastrzega, że także w tym okresie w przypadku szczególnych warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.

 

 

 

 

WYSTAWY

 

 

NOWE WYSTAWY

 

Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich

24 maja - 2 października 2022

Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)

 

Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące im gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych. Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były zaś chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.

 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawi wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu. Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty, czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki. 

 

Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (1848-1930) z Landsbergu nad Wartą

25 maja - 26 czerwca 2022

Hol Wschodni, wejście A

Wstęp wolny 

 

Ekspozycja w formie plansz ukazuje wątki biograficzne oraz najważniejsze dokonania w działalności gospodarczej, społecznej oraz politycznej Maxa Bahra, przemysłowca z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), założyciela szwalni worków z juty, społecznika i filantropa.

 

Od 1905 roku landsberska fabryka plandek oraz worków jutowych zapewniała najwięcej miejsc pracy w regionie. Dzięki sukcesom swojego przedsiębiorstwa Max Bahr mógł zainwestować w poprawę warunków bytowych swoich pracowników, zapewnienia im opieki zdrowotnej oraz dostępu do taniego i wartościowego wyżywienia. Był także inicjatorem budowy Łaźni Publicznej oraz domów dla robotników. Max Bahr aktywnie uczestniczył w polityce jako członek liberalnej Niemieckiej Partii Demokratycznej, w pracy społecznika działał na rzecz równości społecznej oraz wspierał emancypacje kobiet. 

 

Uzupełnienie wystawy stanowią materiały wiążące się z fabryką juty Maxa Bahra: surowa juta, worki jutowe z nadrukiem i sznurki jutowe. Ekspozycja została przygotowana przez Brandenburgisches Landeshauptarchiv Potsdam oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowana była w Gorzowskiej Bibliotece oraz Museum Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

 

 

WYSTAWY CZASOWE

 

WYSTAWY W ZAMKOWYCH GALERIACH W MAJÓWKĘ:

1 i 2 maja – nieczynne

3 maja – czynne w godz. 10:00 – 18:00

 

Poza majówką: czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Wystawy w galeriach (wejście J): bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

 

 

Gabinet Lubinusa

21 kwietnia 2022 - 15 stycznia 2023 

Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)

 

Wystawa przybliża dorobek Eilharda Lubinusa (1565-1621) uczonego z Rostocku, teologa, filologa i kartografa, postaci niezwykle ważnej w dziejach nowożytnych Księstwa Pomorskiego, autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych siedemnastowiecznej Europy. Dzieło wykonane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II było wynikiem wieloletniej pracy uczonego, który aby dokonać właściwych pomiarów objechał Pomorze dwukrotnie. Za pomocą prostych narzędzi – laski św. Jakuba, astrolabium oraz kwadrantu gnomonicznego – stworzył mapę o niezwykłej jak na owe czasy precyzji. Wyjątkowość mapy podkreśla również rozbudowany program ikonograficzny służący prezentowaniu i utrwalaniu wiedzy o państwie Gryfitów i jego władcach.

 

Na ekspozycji w Gabinecie Lubinusa zobaczyć można najważniejsze dzieła uczonego z zakresu kartografii – mapy: Rugii, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego i jej wersje atlasowe. Wystawę wzbogaca najnowszy nabytek Zamku rozprawa teologiczna „Phosphorus” (wydanie drugie z 1601 roku), która ściągnęła na jej autora oskarżenie o herezję. Obok map ukazane są (ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie) globusy: ziemski, gwiezdny i księżycowy oraz przyrządy pomiarowe z epoki. Ścieżkę narracyjną wystawy dopełnia multimedialna wersja Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego – aktywacja, umożliwiająca współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu.

 

Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej

do 9 października

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

 

W 1534 roku (17 lat po wystąpieniu Marcina Lutra) na zwołanym przez książąt pomorskich, Barnima XI i Filipa I, sejmie w Trzebiatowie uregulowana została kwestia nowej religii państwowej. Rozstrzygającym głosem, książęta opowiedzieli się za przyjęciem wyznania protestanckiego, tym samym rozpoczynając dzieje Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego. 

 

Wypracowane w wielkich miastach ideały wielkiej reformacji ostatecznie trafiły do miast małych i na obszary wiejskie. Tam, mimo niewielkich sił i środków, przystąpiono do realizacji doktryn nowej wiary z wielkim zaangażowaniem, gorliwie rzeźbiąc i malując - ołtarze, ambony, chrzcielnice, ławy, empory, konfesjonały, organy i epitafia. Powstały przedmioty barwne i różnorodne, w pełni oddające klimat i charakter życia duchowego na Pomorzu w epoce nowożytnej. 

 

Na wystawie prezentowane są elementy wyposażenia kościołów pomorskich tego czasu: rzeźby, rzemiosło artystyczne i starodruki ze zbiorów własnych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz zasobów muzeów pomorskich i kościołów.

 

Jesteśmy! XX lat SAIE

do 8 maja 

Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)

 

Wystawa prezentuje twórczość 77 artystów związanych ze Stowarzyszeniem Artystycznym Integracji Europejskiej, obchodzącym w tym roku 20-lecie swojego istnienia. Stowarzyszenie skupia twórców z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii i Argentyny, którzy zajmują się różnymi dyscyplinami sztuki: malarstwem, grafiką, rzeźbą, fotografią, nowymi mediami i muzyką. Na ekspozycji pokazane zostaną prace, które powstały w czasie ostatnich dwóch lat.

 

Piękne – brzydkie

Wystawa Fotoklubu Zamek

do 24 maja

Hol Wschodni, wejście A

Wstęp wolny

 

Postrzeganie urody otaczającej nas natury, przedmiotów czy miejsc jest kwestią indywidualną. Piękno tego, co bywa odbierane jako brzydkie, starali się ukazać na swoich zdjęciach członkowie Fotoklubu Zamek. Na najnowszej wystawie Fotoklubu obejrzeć można prace 11 autorów. Wspólnym mianownikiem łączącym fotografie jest mijający czas. 

 

 

WYSTAWY STAŁE

Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00

Wystawy w galeriach (wejście J): Bilety: 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

 

ZBROJOWNIA

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

 

Na szczecińskim zamku wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.

 

Niewielka ekspozycja w Zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. 

 

CELA CZAROWNIC 

Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)

 

Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy. Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.

 

SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE

Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)

 

W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck przy Bramie Młyńskiej i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV. 

 

Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem. 

 

Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz

Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin

 

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/oraz w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 oraz przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek, i w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


12 Pułk Ułanów Podolskich ZKP Fot. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Almodovar 1

Almodovar 2

ARFIK

Bohater

Ból i blask

Chiara

Fucking Bornholm1

Fucking Bornholm2

Gabinet Lubinusa, fot. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdzie jest Anne Frank1

Gdzie jest Anne Frank 2

Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (4)

Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr

Księgarnia w Paryżu

Ludzki głos

Mała mama

Na pańskich stołach i w kredensach, fot. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Nawet myszy idą do nieba

Nawet myszy idą do nieba

Paryż, 13 dzielnica

Paryż, 13 dzielnica

Przelotni kochankowie

Red Rocket

Red Rocket

Rytmy Casablanki

Spragnieni miłości

Trzy piętra

Trzy piętra

ZFF Pomerania Film - logo


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama