Reklama

Zapraszamy do „Krainy rzemiosła”

Zapraszamy do „Krainy rzemiosła”

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury (TTK) realizuje projekt „W KRAINIE RZEMIOSŁA”. TTK, jako stowarzyszenie miłośników historii, tradycji i kultury pełni rolę społecznego opiekuna Muzeum Pałacowego. W ramach zadnia przygotowana została w południowej części strychu nad skrzydłem wschodnim Pałacu, stała ekspozycja muzealna, wg. scenariusza i pod nadzorem dr J. Kochanowskiej - honorowego członka TTK , upowszechniająca wiedzę o zabytkowej więźbie - jednej z najstarszych na Pomorzu  Zachodnim, oraz wyrobach rzemiosła budowlanego. Wykonane zostały tablice informacyjne dotyczące historii więźby pałacowej, elementów jej konstrukcji, a także informacji o pracy rzemieślników związanych z budownictwem oraz używanych przez nich narzędziach.

Pałac powstał w IV ćwierci XVII w. na miejscu renesansowego Domu księżnej Zofii holsztyńskiej, wdowy po księciu Filipie II szczecińskim. Trójskrzydłowa barokowa budowla wybudowana na polecenie elektora brandenburskiego, od połowy XVIII w. pełniła rolę siedziby dowódców pruskiego garnizonu w Trzebiatowie. Pałac był kilkakrotnie przekształcany: w latach 1785 – 90 ( za czasów księcia Ludwika Wirtemberskiego i jego żony – Marii z Czartoryskich), w 1813 r. nastąpiła rozbiórka południowego skrzydła, w 2 poł. XIX w. wnętrza pałacu przystosowano do potrzeb biurowych, niszcząc bogaty barokowy wystrój. W latach 1977 – 89 przeprowadzono gruntowny remont pałacu, który pozbawił budynek wielu ocalałych jeszcze elementów z czasu baroku ( posadzka kamienna sieni, parkiety, stolarka drzwi itp.). Ocalała okazała, barokowa więźba dachowa, której najstarsza część nad skrzydłem głównym ( wschodnim) pochodzi z czasu budowy pałacu – IV ćwierci XVII w. Jest to więc jeden z najstarszych zabytków  ciesielstwa na Pomorzu. Więźba ta była remontowana i uzupełniana w czasach księcia Ludwika i Marii oraz w XIX w., następnie  w czasie remontu w 1977 – 89, a w 2010 r. zakończono kolejne prace renowacyjne i zaadoptowano strych do potrzeb muzeum. Po remoncie w latach 1977 - 89  pałac przeznaczono na cele kulturalne ( Biblioteka Publiczna i Trzebiatowski Ośrodek Kultury). Od 2000 r. Trzebiatowski Ośrodek Kultury  rozpoczął gromadzenie eksponatów kultury materialnej związanej z samym miastem, gminą i powiatem gryfickim. Eksponaty pochodziły z darów mieszkańców tego obszaru.
Na strychu pałacowym utworzono Muzeum Pałacowe, gromadząc tu większość zebranych darów.

 

8 października 2020 r. otwarta została nowej ekspozycja połączona z wykładem o dawnym rzemiośle budowlanym wygłoszonym przez autorkę wystawy. Dr Janina Kochanowska opowiedziała o sposobie konstruowania więźby i innych elementów z drewna, pracy cieśli oraz rzemieślników  (np. strycharzy, stolarzy czy kowali), których wyroby umożliwiały tworzenie konstrukcji zabytkowych budynków. Drewniana, historyczna więźba dachowa to ważny element konstrukcji budynku, współtworzący  jej  zabytkową wartość. Jest materialnym świadkiem powstania i przemian obiektu oraz dokumentuje historię rozwoju pomorskiego rzemiosła. Niezwykle ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na przestrzeń poddasza ( skrzydło wschodnie) jako miejsca rzucającego nowe światło na historię pałacu i jego znaczenie dla promocji kultury materialnej regionu jak i ochrony dóbr dziedzictwa narodowego. Zadanie „W krainie rzemiosła” współfinansowane ze środków Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

 

Zapraszamy do Muzeum Pałacowego.


Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test