Reklama

Jak to było w dawnych Plotach w czasach zarazy?

Przed XVII wiekiem brak jest odpowiednich miejscowych zapisów kronikarskich. Dlatego też trudno jednoznacznie stwierdzić jakich epidemii we wskazanym okresie doświadczyły Ploty. W XIV wieku (lata 1351 - 1360) na Pomorze powszechnie zawitała zaraza dżumy (czarnej śmierci). Znalazła się w wielu miastach pomorskich, np. w Maszewie czy Szczecinku. Dlatego też można sądzić, że raczej nie ominęła Płotów. W okresie od sierpnia do października 1565 roku w niedalekich Gryficach też panowała jakaś zaraza. Również można domniemywać, że została ona zawleczona i do Płotów.
Jak to było w dawnych Plotach w czasach zarazy?
Fragment ryciny "doktor plagi"

Termin epidemia był przywołany w rozmaitych konotacjach/znaczeniach już w starożytności. Zatem epidemia jest to duża liczba zachorowań na tę samą chorobę, na tym samym obszarze, także w tym samym czasie. Wypada tutaj nadmienić, iż z terminem epidemia związany jest także drugi, tzn. pandemia, oznaczający epidemię, która występuje na rozległym obszarze (kilku krajów czy kontynentów), najczęściej obejmującą znaczną część ludności. Z kolei mianem zarazy określano niegdyś rozpowszechnianie się jakiejś choroby zakaźnej, która występowała masowo. Używano również innych nazw w odniesieniu do epidemii (np. dżumy, cholery, dyzenterii/czerwonki, tyfusu), takich jak mór (stąd morowe powietrze), pomór, plaga (w języku greckim plegas oznacza gwałtowne uderzenie lub cios; określenie znane z Apokalipsy Świętego Jana - Księgi Objawienia).  

Przy sposobności warto wskazać, że w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Szczecinie (w zespole rękopisy i spuścizny, jednostka o sygnaturze 65/16/0/60/416) znajduje się poszyt (akta zszyte i oprawione w półsztywny karton) obejmujący lata 1720-1800, a zawierający m.in. dokumentację dotyczącą konwencji o zwalczaniu epidemii. Pewne jest, iż w okresie wojny 30-letniej (1618-1648) Płoty doznały zarazy, w wyniku której zmarło aż 200 mieszkańców (co stanowiło prawie połowę ówczesnej ludności miasta szacowanej na 450). To odnotowane tragiczne wydarzenie miało miejsce w 1638 roku. Później w 1831 roku w Resku i okolicach (najprawdopodobniej również w Płotach oddalonych zaledwie o 10 km) znaleźli się chorzy na cholerę (chorobę zakaźną układu pokarmowego). Potem od 1855 roku do początków XX wieku na Pomorzu miały miejsce kolejne epidemie cholery. Nie jest całkowicie wykluczone, że w tym okresie choroba pojawiła się w Plotach. Ponadto występowały również inne choroby zakaźne. W większości spowodowane były przetaczającymi się wojnami, które przecież nie omijały Pomorza. W tym także naszego miasta. Zły czas prędzej, czy później mijał, a ludzie uczyli się żyć na nowo.


Tzw. doktor plagi (inaczej lekarz, który w odpowiednim stroju działał podczas epidemii). Według miedziorytu Paula Fürsta, Der Doctor Schnabel von Rom wykonanego około 1656 roku. Podobny strój można zobaczyć np. w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku - Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test